ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի որոշմամբ, ՀՀ Կառավարության նախաձեռնությամբ եւ ՀՀ Սահմանադրության 100-րդ ու «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ՀՀ սահմանադրական օրենքի 41-րդ հոդվածների համաձայն` մարտի 26-ին գումարված Ազգային ժողովի հերթական նիստերի ավարտից անմիջապես հետո մարտի 28-ին գումարվել է խորհրդարանի ար...
Խորհրդարանը շարունակել է Կառավարության ծրագրի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների մասին զեկույցի քննարկումը
ՀՀ Ազգային  ժողովը մարտի 28-ին շարունակել է հերթական նիստերի աշխատանքը: «Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության 2018 թվականի հունիսի N 581-Ա որոշմամբ հավանության արժանացած՝ ՀՀ Կառավարության ծրագրի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների մասին» զեկույցի շրջանակներում պատգամավորները  հարցեր են ուղղ...

By the decision of the RA NA Speaker Ararat Mirzoyan, on the initiative of the RA Government and the Article of the RA Constitution and the Article 41 of the RA Constitutional Law the Rules of Procedure of the National Assembly an extraordinary sitting of the parliament was convened immediately afte...
Parliament Continues Debate of Report on Procedure and Results of the Government Programme Implementation
On March 28, the RA National Assembly continued the work of the regular sittings.The deputies addressed questions in the frameworks of the report on Procedure and Results of the Government Programme Implementation approved by the decision of the June N 581-A 2018 RA Government to the RA Prime Minist...