Արարատ Միրզոյանի գլխավորած պատվիրակությունը կմեկնի Լեհաստան
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանի գլխավորած պատվիրակությունը հունիսի 3-5-ը կլինի Վարշավայում` Կենտրոնական եւ Արեւելյան Եվրոպայի պետությունների խորհրդարանների նախագահների 4-րդ գագաթնաժողովին մասնակցելու նպատակով: Նախատեսված է խորհրդարանի ղեկավարի ելույթը գագաթնաժողովում: Այցի շրջանակում ծրագ...
ՀՀ ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» եւ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունների անդամները հանդիպել են ԵԽ պատվիրակության հետ
ՀՀ ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» եւ ՀՀ ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունների ներկայացուցիչները մայիսի 31-ին հանդիպել են ԵԽ Մարդու իրավունքների եւ իրավունքի գերակայության հարցերով գլխավոր տնօրեն Քրիստոս Ջակումոպուլոսի ղեկավարած պատվիրակության հետ: Ներկա է եղել նաեւ Երեւանում ԵԽ գրասենյակի ղեկավար Նատալյա...
ՀՀ Ազգային ժողովը մայիսի 31-ին շարունակել է հերթական նիստերի աշխատանքը: Պատգամավորները քվեարկություններով ընդունել են նախորդ օրը քննարկված օրինագծերը: ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի առաջարկով՝ այսօր առաջին ընթերցմամբ ընդունված «Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի...
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը մայիսի 31-ին ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի բարձրաստիճան պատվիրակությանը: Վերջինիս կազմում էին Իրավունքի գերակայության եւ մարդու իրավունքների հարցերով գլխավոր տնօրեն Քրիստոս Ջակումոպուլոսը, Վենետիկի հանձնաժողովի քարտուղար Թոմաս Մարկերտը, Արդարադատության եւ իրա...
Մայիսի 31-ին տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստ, որտեղ երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել եւ դրական եզրակացություն է ստացել «Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենք...
Մայիսի 30-ին Մոսկվայում է գտնվել ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանի գլխավորած պատվիրակությունը՝ մասնակցելու ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի եւ ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի միջազգային հարցերով կոմիտեի համատեղ նիստին: Պատվիրակության կազմու...
Արարատ Միրզոյանի հայտարարությունը Սահմանադրական դատարանի դատավորի առաջադրման եւ ընտրության անցկացման մասին
«Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 166-րդ հոդվածի 1-ին մասի եւ 213-րդ հոդվածի համաձայն` Հանրապետության նախագահը Սահմանադրական դատարանի դատավորի թափուր տեղի համար առաջադրել է Վահե Գրիգորյանի թեկնածությունը: «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 141-րդ հոդվածի 5-րդ մասի համաձայն` Սա...
ՀՀ ԱԺ 2020-2022թթ. միջնաժամկետ ծախսերի ծրագրի եւ 2020թ. բյուջետային ֆինանսավորման հայտեր
Ներկայացնում ենք ՀՀ ԱԺ 2020-2022թթ. միջնաժամկետ ծախսերի ծրագրի եւ 2020թ. բյուջետային ֆինանսավորման հայտերը: ...
Հայտարարություն քննիչ հանձնաժողով ստեղծելու մասին«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ՀՀ սահմանադրական օրենքի 20-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն` պատգամավորների ընդհանուր թվի առնվազն մեկ երրորդի պահանջով 2016 թվականի ապրիլին ծավալված ռազմական գործողությունների հանգամանքները ուսումնասիրելու նպատակով իրավունքի ո...
Արարատ Միրզոյանի հայտարարությունը ԱԺ պատգամավոր Նարինե Խաչատուրյանի հրաժարականի դիմումի մասին
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական օրենքի 155-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն` Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավոր Նարինե Խաչատուրյանը մայիսի 30-ին հրաժարականի դիմում է ներկայացրել: «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի...
Երեխաների պաշտպանության միջազգային օրը հրավիրում ենք տոնական միջոցառումների
Երեխաների պաշտպանության միջազգային օրը՝ հունիսի 1-ին՝ ժամը 12:00-ին, Ազգային ժողովը կազմակերպում է միջոցառում, որը տեղի կունենա խորհրդարանի այգում եւ Բաղրամյան պողոտայում: Միջոցառմանը կմասնակցեն թատերական խմբեր, Հայորդաց տներ, երաժշտական խմբեր, կրթամշակութային համալիրներ, ծաղրածուներ: Միջոցառմանը հր...
ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստի ուղիղ հեռարձակումը՝ այստեղ: ...

Delegation Led by Ararat Mirzoyan is to Leave for Poland
On June 3-5, the delegation led by the Speaker of the RA National Assembly Ararat Mirzoyan will be in Warsaw to take part in the 4th Summit of Parliament Speakers of Central and Eastern Europe. The speech of the Head of the Parliament is designed in the Summit.Within the framework the NA Speaker’s m...
Members of RA NA Prosperous Armenia and Bright Armenia Factions Meet with CoE Delegation
On May 31, the representatives of the RA NA Prosperous Armenia and Bright Armenia Factions met with the delegation led by the CoE Director General of Human Rights and Rule of Law Christos Giakoumopoulos. The Head of the Council of Europe Office in Yerevan Natalia Voutova also attended the meeting.Th...
On May 31, the RA National Assembly continued the work of the regular sittings. The MPs by voting passed the bills debated on the previous day.By the proposal of the RA NA Standing Committee on Defense and Security the debate of the draft law on Making Amendments and Addenda to the RA Law on Militar...
On May 31, the President of the RA National Assembly Ararat Mirzoyan received the high ranking delegation of the Council of Europe. The Director General of Human Rights and Rule of Law Christos Giakoumopoulos, the Secretary of the Venice Commission Thomas Markert, the Head of Justice and Legal ...
Extraordinary Sitting of RA NA Standing Committee and Security Held
On May 31, an extraordinary sitting of the RA NA Standing Committee on Defense and Security was held, where the draft law on Making Amendments and Addenda to the RA Law on Military Service and Serviceman’s Status was debated in the second reading and endorsed. MP Sasun Mikayelyan’s presented recomme...
On May 30, the delegation led by the Chair of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations was in Moscow to take part in the joint sitting of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations and the RF FA FC International Affairs Committee.The NA deputies Anush Begloian (My Step Faction), Sos ...
Ararat Mirzoyan’s Statement on Nomination of Constitutional Court Judge and Holding Election
Under Paragraph 1 of Article 166 of the Constitution of the Republic of Armenia and Article 213 the President of the Republic nominated Vahe Grigoryan for the vacancy of the Constitutional Court Judge.Under Paragraph 5 of Article 141 of the Constitutional Law the Rule sof Procedure of the National A...
Statement on Creating Investigative Committee Under Paragraph 2 of Article 20 of the RA Constitutional Law the Rules of Procedure of the National Assembly, by the demand of at least one third of the deputies’ general number the NA Standing Committee on Defense and Security will carry out the authori...
Ararat Mirzoyan’s Statement on Resignation of NA Deputy Narine Khachaturyan
On May 30, under the Paragraph 1 of Article 155 of the Constitutional Law of the Republic of Armenia the Rules of Procedure of the National Assembly the deputy of the National Assembly of the Republic of Armenia Narine Khachaturyan presented resignation.Under Paragraph 2 of Article 155 of the Rules ...
On June 1 at 12:00, on International Day for Protection of Children, the National Assembly organizes an event which will take place in the Parliament Park and Baghramyan Avenue. Theatrical groups, Hayordats/ Armenian Sons’ Houses, Musical Groups, Educational-Cultural Complexes and clowns will take p...