Քննարկվել են 2026 թ. Հակակոռուպցիոն եւ Քննչական կոմիտեներին ուղղվելիք հատկացումները
2026 թվականի պետական բյուջեի նախագծով Հակակոռուպցիոն կոմիտեին նախատեսվում է հատկացնել 3 մլրդ 516 մլն 898 հազար դրամ, որը 2025 թվականի համեմատ ավելի է 53 մլն 126 հազար դրամով: Այս մասին հայտնել է ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Վահան Սիրունյանը:
ՀՀ քննչական կոմիտեին գալիք տարի կտրամադրվի 19 մլրդ 205 մլն 877 հազար դրամ: Փոխնախարարը նշել է, որ 2025 թվականի համեմատ ծախսերն աճել են 219 մլն 653 հազար դրամով:
Քննչական կոմիտեի նախագահ Արթուր Պողոսյանի տեղեկացմամբ կոմիտեն իրականացնելու է 1 հիմնական ծրագիր՝ 5 միջոցառմամբ: Հաջորդ տարի ծրագրի իրականացման նպատակով ուղղվելիք գումարի՝ 2025 թվականի համեմատ ավելացումը պայմանավորված է 2026 թվականի հունվարի 1-ից պահնորդական ծառայության ներդրմամբ աշխատավարձի ֆոնդի բնականոն աճով: «Ծրագրի նպատակն է Քրեական դատավարության օրենսգրքով կոմիտեի իրավասությանը վերապահված ենթադրյալ հանցագործությունների կապակցությամբ նախաքննության կազմակերպումն ու իրականացումը»,- ընդգծել է զեկուցողը եւ մանրամասնել ծրագրի շրջանակում իրականացվելիք միջոցառումները:
Արթուր Պողոսյանը, պատասխանելով պատգամավորների հարցերին, ընդգծել է, որ 2025 թվականի ինն ամիսների տվյալներով կալանքների միջնորդությունների թիվը նախորդ տարվա համեմատ նվազել է 16,4 տոկոսով: Զեկուցողը նշել է, որ խուզարկություններ իրականացնելու ընթացքում արվում է առավելագույնը՝ չխաթարելու տնտեսավարողների գործունեությունը:
Հակակոռուպցիոն կոմիտեի 2026 թվականի բյուջետայի ֆինանսավորման հայտում ներառված է «Կոռուպցիոն հանցագործությունների բացահայտման եւ քննության ապահովում» ծրագիրը, որի նպատակն է ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով Հակակոռուպցիոն կոմիտեի ենթակայությանը վերապահված քրեական վարույթների քննության իրականացումը եւ «Օպերատիվ հետախուզական գործունեության մասին» օրենքով սահմանված համապատասխան գործառույթների ապահովումը: Այս մասին ասել է Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ Արթուր Նահապետյանը: Նա նշել է, որ ծրագրով կիրականացվի 3 միջոցառում՝ Կոռուպցիոն հանցագործութունների բացահայտում եւ քննություն, Հակակոռուպցիոն կոմիտեի պահուստային ֆոնդ, վերապատրաստում եւ Հատուկ ուսուցման կազմակերպում:
Պետական-իրավական ու Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների՝ նոյեմբերի 5-ին կայացած համատեղ նիստը նախագահել են Վլադիմիր Վարդանյանը եւ Ծովինար Վարդանյանը:

According to the 2026 state budget, it is planned to allocate 3 billion 516 million 898 thousand drams to the Anti-Corruption Committee, which is 53 million 126 thousand drams more compared to 2025. This was stated by the RA Deputy Minister of Finance Vahan Sirunyan.
19 billion 205 million 877 thousand drams will be allocated to the RA Investigative Committee next year. The Deputy Minister noted that the expenditures have increased by 219 million 653 thousand drams compared to 2025.
The Chairman of the Investigative Committee Artur Poghosyan informed that the Committee will implement 1 main programme with 5 measures. Compared to 2025, there is an increase in the amount to be allocated for the implementation of the programme next year which is due to the natural growth of the salary fund with the introduction of the guard service from January 1, 2026. “The aim of the programme is to organize and conduct preliminary investigations into alleged crimes under the jurisdiction of the Committee in accordance with the Criminal Procedure Code,” the rapporteur underlined and detailed the measures to be implemented within the framework of the programme.
Artur Poghosyan, answering the MPs’ questions, emphasized that according to the data for the nine months of 2025, the number of petitions for detentions decreased by 16.4% compared to the previous year. The rapporteur noted that maximum efforts are made not to disrupt the activities of economic entities during the searches.
The programme “Ensuring the Detection and Investigation of Corruption Crimes” is included in the 2026 budget request of the Anti-Corruption Committee, the purpose of which is to conduct the investigation of criminal proceedings assigned to the Anti-Corruption Committee in accordance with the RA Criminal Procedure Code and to ensure relevant functions established by the Law on Operational Intelligence Activities. This was reported by the Chairman of the Anti-Corruption Committee Artur Nahapetyan. He noted that according to the programme, 3 measures will be implemented: the detection and investigation of corruption crimes, the reserve fund of the Anti-Corruption Committee, retraining, and the organization of special training.
The joint sitting of the Standing Committees on State and Legal Affairs and on Financial-Credit and Budgetary Affairs held on November 5 was chaired by Vladimir Vardanyan and Tsovinar Vardanyan.