Քննարկվել են 2026 թ. Հակակոռուպցիոն եւ Քննչական կոմիտեներին ուղղվելիք հատկացումները
2026 թվականի պետական բյուջեի նախագծով Հակակոռուպցիոն կոմիտեին նախատեսվում է հատկացնել 3 մլրդ 516 մլն 898 հազար դրամ, որը 2025 թվականի համեմատ ավելի է 53 մլն 126 հազար դրամով: Այս մասին հայտնել է ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Վահան Սիրունյանը:
ՀՀ քննչական կոմիտեին գալիք տարի կտրամադրվի 19 մլրդ 205 մլն 877 հազար դրամ: Փոխնախարարը նշել է, որ 2025 թվականի համեմատ ծախսերն աճել են 219 մլն 653 հազար դրամով:
Քննչական կոմիտեի նախագահ Արթուր Պողոսյանի տեղեկացմամբ կոմիտեն իրականացնելու է 1 հիմնական ծրագիր՝ 5 միջոցառմամբ: Հաջորդ տարի ծրագրի իրականացման նպատակով ուղղվելիք գումարի՝ 2025 թվականի համեմատ ավելացումը պայմանավորված է 2026 թվականի հունվարի 1-ից պահնորդական ծառայության ներդրմամբ աշխատավարձի ֆոնդի բնականոն աճով: «Ծրագրի նպատակն է Քրեական դատավարության օրենսգրքով կոմիտեի իրավասությանը վերապահված ենթադրյալ հանցագործությունների կապակցությամբ նախաքննության կազմակերպումն ու իրականացումը»,- ընդգծել է զեկուցողը եւ մանրամասնել ծրագրի շրջանակում իրականացվելիք միջոցառումները:
Արթուր Պողոսյանը, պատասխանելով պատգամավորների հարցերին, ընդգծել է, որ 2025 թվականի ինն ամիսների տվյալներով կալանքների միջնորդությունների թիվը նախորդ տարվա համեմատ նվազել է 16,4 տոկոսով: Զեկուցողը նշել է, որ խուզարկություններ իրականացնելու ընթացքում արվում է առավելագույնը՝ չխաթարելու տնտեսավարողների գործունեությունը:
Հակակոռուպցիոն կոմիտեի 2026 թվականի բյուջետայի ֆինանսավորման հայտում ներառված է «Կոռուպցիոն հանցագործությունների բացահայտման եւ քննության ապահովում» ծրագիրը, որի նպատակն է ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով Հակակոռուպցիոն կոմիտեի ենթակայությանը վերապահված քրեական վարույթների քննության իրականացումը եւ «Օպերատիվ հետախուզական գործունեության մասին» օրենքով սահմանված համապատասխան գործառույթների ապահովումը: Այս մասին ասել է Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ Արթուր Նահապետյանը: Նա նշել է, որ ծրագրով կիրականացվի 3 միջոցառում՝ Կոռուպցիոն հանցագործութունների բացահայտում եւ քննություն, Հակակոռուպցիոն կոմիտեի պահուստային ֆոնդ, վերապատրաստում եւ Հատուկ ուսուցման կազմակերպում:
Պետական-իրավական ու Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների՝ նոյեմբերի 5-ին կայացած համատեղ նիստը նախագահել են Վլադիմիր Վարդանյանը եւ Ծովինար Վարդանյանը:

Обсуждены ассигнования Антикоррупционному и Следственному комитетам на 2026 г.
Проект государственного бюджета на 2026 г. предусматривает выделение Антикоррупционному комитету 3 млрд 516 млн 898 тыс. драмов, что на 53 млн 126 тыс. больше, чем в 2025 г. Об этом сообщил заместитель министра финансов Ваган Сирунян.
Следственному комитету в следующем году выделяется 19 млрд 205 млн 877 тыс. драмов. Замминистра отметил, что по сравнению с 2025 г. расходы увеличились на 219 млн 653 тыс. драмов.
По словам председателя Следственного комитета Артура Погосяна, структура реализует одну основную программу, состоящую из 5 мероприятий. Увеличение суммы, выделяемой на осуществление программы в следующем году по сравнению с 2025 г., обусловлено естественным ростом фонда оплаты труда в связи с введением службы безопасности с 1 января 2026 г. «Цель программы – организация и проведение предварительного расследования предполагаемых преступлений, относящихся по УПК к ведению комитета», - подчеркнул докладчик, подробно представив мероприятия, которые будут реализованы в рамках программы.
Артур Погосян, отвечая на вопросы депутатов, подчеркнул, что, по данным за девять месяцев 2025 г., количество ходатайств о заключении под стражу сократилось на 16,4% по сравнению с предыдущим годом. Докладчик отметил, что при проведении обысков прилагаются максимальные усилия, чтобы не нарушить деятельность экономических операторов.
В бюджетную заявку Антикоррупционного комитета на 2026 г. включена программа «Обеспечение раскрытия и расследования коррупционных преступлений», цель которой – обеспечение расследования уголовных производств, возложенных на Антикоррупционный комитет в соответствии с УПК, и выполнение соответствующих функций, установленных законом «Об оперативно-розыскной деятельности». Об этом сообщил председатель Антикоррупционного комитета Артур Нагапетян. Он отметил, что программа предусматривает реализацию трех мероприятий: раскрытие и расследование коррупционных преступлений, резервный фонд Антикоррупционного комитета, переподготовка и организация спецобучения.
Состоявшееся 5 ноября совместное заседание постоянных комиссий по государственно-правовым вопросам и по финансово-кредитным и бюджетным вопросам вели Владимир Варданян и Цовинар Варданян.