ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովը մարտի 1-ին Վարդեւան Գրիգորյանի նախագահությամբ կայացած արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել եւ դրական եզրակացություն է տվել կառավարության հեղինակած «Միջհամայնքային միավորումների մասին» օրենքի նախագծին` կից օրենսդրական փաթեթով:
ՀՀ տարածքային կառավարման եւ զարգացման նախարարի առաջին տեղակալ Վաչե Տերտերյանը մանրամասն անդրադարձել է պատգամավորների ներկայացրած առաջարկություններին եւ տեղեկացրել, որ դրանց մեծ մասը գործադիրն ընդունել է, ինչի արդյունքում օրենքի մի շարք դրույթներ վերաշարադրվել են:
Հարակից զեկուցող` մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղեկալ Արաիկ Հովհաննիսյանը հորդորել է գործընկերներին դրական եզրակացություն տալ լրամշակված օրենքի նախագծին` վստահեցնելով, որ այս տեսքով նախագիծն ընդունելի է:
Հանձնաժողովն առաջարկել է «Միջհամայնքային միավորումների մասին» օրենքի նախագիծն ընդգրկել առաջիկայում հրավիրվող արտահերթ նիստի օրակարգում:
Խորհրդարանը քննարկել է Հանրապետության նախագահի ընտրության հարցը
Մարտի 1-ին ՀՀ Ազգային ժողովը շարունակել է հերթական նիստերի աշխատանքը: ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի առաջարկով պատգամավորները մեկ րոպե լռությամբ հարգել են 2008թ. մարտի 1-ի զոհերի հիշատակը: Պատգամավորները ընդունել են նախորդ օրը քննարկված օրինագծերն ու օրենսդրական փաթեթները: Խորհրդարանը քվեարկությամբ մեր...
Արմեն Աշոտյանը դիմել է իր եվրոպացի գործընկերներին
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը մարտի 1-ին նամակով դիմել է Եվրոպական խորհրդարանի փոխնախագահներին, Եվրոպական խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահին եւ անդամներին, Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի Բյուրոյի անդամներին, Հայաստան-...
«Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում մարտի 1-ին ՀՀ ԱԺ են այցելել Երեւանի Հայրապետ Հայրապետյանի անվան դպրոցի աշակերտները եւ ուսուցիչները: Հյուրերը նիստերի դահլիճում հետեւել են ԱԺ հերթական նիստի աշխատանքներին: Նրանց հետ հանդիպել եւ «Բաց դասն» անցկացրել է ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Մարգարիտ Եսայանը: Պատգամավորը մանրամա...
Հանրապետության նախագահի թեկնածու Արմեն Սարգսյանի կենսագրությունը
Ծնվել է 1953թ. հունիսի 23-ին, Երեւան քաղաքում: Ամուսնացած է, ունի երկու որդի: Կրթություն1970թ. ավարտել է Երեւանի թիվ 114 միջնակարգ դպրոցը: 1976թ. ավարտել է Երեւանի պետական համալսարանի ֆիզիկայի ֆակուլտետը: 1978թ. ավարտել է ԵՊՀ-ի տեսական ֆիզիկայի ամբիոնի ասպիրանտուրան: Ֆիզիկամաթեմատիկական գիտություննե...

1 марта Постоянная комиссия НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны природы под председательством В.Григоряна на внеочередном заседании обсудила во втором чтении предложенный правительством проект закона “О межобщинных объединениях” – с приложенным законодательным пакетом.
Первый заместитель министра территориального управления и развития РА В.Тертерян детально обратился к представленным депутатами предложениям и сообщил, что их большая часть исполнительная власть приняла, в результате чего ряд положений закона переизложен.
Содокладчик, заместитель председателя постоянной комиссии А.Ованнисян призвал коллег вынести положительное заключение по доработанному проекту закона, заверив, что в данном виде проект приемлем.
Комиссия предложила включить проект закона “О межобщинных объединениях” в повестку дня созываемого вскоре внеочередного заседания.
Парламент обсудил вопрос избрания Президента Республики
1 марта НС продолжило работу очередных заседаний. По предложению Председателя НС А.Баблояна депутаты почтили минутой молчания память жертв событий 1 марта 2008 г.  Депутаты приняли все обсуждавшиеся в предыдущий день законодательные пакеты. Парламент голосованием отклонил предложенный группой д...
А.Ашотян обратился к европейским коллегам
1 марта председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям А.Ашотян обратился с письмом к вице-председателям Европарламента, председателю и членам  Постоянной комиссии Европарламента по внешним отношениям, членам Бюро ПА Евронест, членам Комиссии парламентского сотрудничества Армения – Еврос...
1 марта в рамках программы “Открытые двери” НС посетили учащиеся и учителя ереванской школы им. А.Айрапетяна. Гости в зале заседаний проследили за работой очередного заседания.Открытый урок с ними провела депутат М.Есаян. Она представила гостям основные принципы деятельности НС,  ознакомила с о...
Биография кандидата на должность Президента Республики Армена Саркисяна
Родился в городе Ереване 23 июня 1953 г.Женат, имеет 2 детей.ОбразованиеВ 1970 г. окончил Ереванскую среднюю школу N114.В 1976 г. окончил факультет физики Ереванского государственного университета (ЕГУ). В 1978 г. окончил аспирантуру кафедры теоретической физики ЕГУ.Кандидат физико-математических на...