Արմեն Աշոտյանը դիմել է իր եվրոպացի գործընկերներին
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը մարտի 1-ին նամակով դիմել է Եվրոպական խորհրդարանի փոխնախագահներին, Եվրոպական խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահին եւ անդամներին, Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի Բյուրոյի անդամներին, Հայաստան-Եվրամիություն խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի իր գործընկերոջը  եւ հանձնաժողովի անդամներին՝ տրամադրելով վերջիններիս փետրվարի 28-ին Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովում Սումգայիթյան ոճրագործության 30-րդ տարելիցի կապակցությամբ ընդունված հայտարարությունը:
Արմեն Աշոտյանը հույս է հայտնել, որ Ադրբեջանի կողմից իրագործված զանգվածային բռնությունները, սպանություններն ու տեղահանումները կստանան թիրախային եւ ոչ երկիմաստ բնութագրումներ խորհրդարանական վեհաժողովներում, հատկապես Եվրոպական խորհրդարանում՝ նպաստելով ինչպես մարդասիրական իրավունքի նորմերի ոտնահարման կանխարգելմանը, այնպես էլ տարածաշրջանում կայունության եւ անվտանգության ապահովմանը:
Այս համատեքստում անդրադարձ է կատարվել նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի հետ կապված Եվրոպական խորհրդարանի բանաձեւերին. մասնավորապես առանձնացվել են 1988 եւ 1992 թվականների բանաձեւերը, որոնք եւս մեկ անգամ հաստատում են Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի կարեւորությունը:
Խորհրդարանը քննարկել է Հանրապետության նախագահի ընտրության հարցը
Մարտի 1-ին ՀՀ Ազգային ժողովը շարունակել է հերթական նիստերի աշխատանքը: ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի առաջարկով պատգամավորները մեկ րոպե լռությամբ հարգել են 2008թ. մարտի 1-ի զոհերի հիշատակը: Պատգամավորները ընդունել են նախորդ օրը քննարկված օրինագծերն ու օրենսդրական փաթեթները: Խորհրդարանը քվեարկությամբ մեր...
ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովը մարտի 1-ին Վարդեւան Գրիգորյանի նախագահությամբ կայացած արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել եւ դրական եզրակացություն է տվել կառավարության հեղինակած «Միջհամայնքային միավորում...
«Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում մարտի 1-ին ՀՀ ԱԺ են այցելել Երեւանի Հայրապետ Հայրապետյանի անվան դպրոցի աշակերտները եւ ուսուցիչները: Հյուրերը նիստերի դահլիճում հետեւել են ԱԺ հերթական նիստի աշխատանքներին: Նրանց հետ հանդիպել եւ «Բաց դասն» անցկացրել է ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Մարգարիտ Եսայանը: Պատգամավորը մանրամա...
Հանրապետության նախագահի թեկնածու Արմեն Սարգսյանի կենսագրությունը
Ծնվել է 1953թ. հունիսի 23-ին, Երեւան քաղաքում: Ամուսնացած է, ունի երկու որդի: Կրթություն1970թ. ավարտել է Երեւանի թիվ 114 միջնակարգ դպրոցը: 1976թ. ավարտել է Երեւանի պետական համալսարանի ֆիզիկայի ֆակուլտետը: 1978թ. ավարտել է ԵՊՀ-ի տեսական ֆիզիկայի ամբիոնի ասպիրանտուրան: Ֆիզիկամաթեմատիկական գիտություննե...

А.Ашотян обратился к европейским коллегам
1 марта председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям А.Ашотян обратился с письмом к вице-председателям Европарламента, председателю и членам   Постоянной комиссии Европарламента по внешним отношениям, членам Бюро ПА Евронест, членам Комиссии парламентского сотрудничества Армения – Евросоюз, предоставив им принятое 28 февраля Национальным Собранием РА Заявление в связи с 30-летием Сумгаитского преступления.
А.Ашотян выразил надежду, что совершенные Азербайджаном массовые насилия, убийства и выселения получат адресные и недвусмысленные оценки в парламентских ассамблеях, особенно в Европарламенте, способствуя как предупреждению нарушений норм гуманитарного права, так и обеспечению стабильности и безопасности в регионе.
В этом контексте затронуты также связанные с Нагорным Карабахом резолюции Европарламента, в частности 1988 и 1992 годов, которые подтверждают важность права народа НК на самоопределение.
Парламент обсудил вопрос избрания Президента Республики
1 марта НС продолжило работу очередных заседаний. По предложению Председателя НС А.Баблояна депутаты почтили минутой молчания память жертв событий 1 марта 2008 г.  Депутаты приняли все обсуждавшиеся в предыдущий день законодательные пакеты. Парламент голосованием отклонил предложенный группой д...
1 марта Постоянная комиссия НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны природы под председательством В.Григоряна на внеочередном заседании обсудила во втором чтении предложенный правительством проект закона “О межобщинных объединениях” – с прило...
1 марта в рамках программы “Открытые двери” НС посетили учащиеся и учителя ереванской школы им. А.Айрапетяна. Гости в зале заседаний проследили за работой очередного заседания.Открытый урок с ними провела депутат М.Есаян. Она представила гостям основные принципы деятельности НС,  ознакомила с о...
Биография кандидата на должность Президента Республики Армена Саркисяна
Родился в городе Ереване 23 июня 1953 г.Женат, имеет 2 детей.ОбразованиеВ 1970 г. окончил Ереванскую среднюю школу N114.В 1976 г. окончил факультет физики Ереванского государственного университета (ЕГУ). В 1978 г. окончил аспирантуру кафедры теоретической физики ЕГУ.Кандидат физико-математических на...