Արմեն Աշոտյանը դիմել է իր եվրոպացի գործընկերներին
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը մարտի 1-ին նամակով դիմել է Եվրոպական խորհրդարանի փոխնախագահներին, Եվրոպական խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահին եւ անդամներին, Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի Բյուրոյի անդամներին, Հայաստան-Եվրամիություն խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի իր գործընկերոջը  եւ հանձնաժողովի անդամներին՝ տրամադրելով վերջիններիս փետրվարի 28-ին Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովում Սումգայիթյան ոճրագործության 30-րդ տարելիցի կապակցությամբ ընդունված հայտարարությունը:
Արմեն Աշոտյանը հույս է հայտնել, որ Ադրբեջանի կողմից իրագործված զանգվածային բռնությունները, սպանություններն ու տեղահանումները կստանան թիրախային եւ ոչ երկիմաստ բնութագրումներ խորհրդարանական վեհաժողովներում, հատկապես Եվրոպական խորհրդարանում՝ նպաստելով ինչպես մարդասիրական իրավունքի նորմերի ոտնահարման կանխարգելմանը, այնպես էլ տարածաշրջանում կայունության եւ անվտանգության ապահովմանը:
Այս համատեքստում անդրադարձ է կատարվել նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի հետ կապված Եվրոպական խորհրդարանի բանաձեւերին. մասնավորապես առանձնացվել են 1988 եւ 1992 թվականների բանաձեւերը, որոնք եւս մեկ անգամ հաստատում են Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի կարեւորությունը:
Խորհրդարանը քննարկել է Հանրապետության նախագահի ընտրության հարցը
Մարտի 1-ին ՀՀ Ազգային ժողովը շարունակել է հերթական նիստերի աշխատանքը: ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի առաջարկով պատգամավորները մեկ րոպե լռությամբ հարգել են 2008թ. մարտի 1-ի զոհերի հիշատակը: Պատգամավորները ընդունել են նախորդ օրը քննարկված օրինագծերն ու օրենսդրական փաթեթները: Խորհրդարանը քվեարկությամբ մեր...
ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովը մարտի 1-ին Վարդեւան Գրիգորյանի նախագահությամբ կայացած արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել եւ դրական եզրակացություն է տվել կառավարության հեղինակած «Միջհամայնքային միավորում...
«Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում մարտի 1-ին ՀՀ ԱԺ են այցելել Երեւանի Հայրապետ Հայրապետյանի անվան դպրոցի աշակերտները եւ ուսուցիչները: Հյուրերը նիստերի դահլիճում հետեւել են ԱԺ հերթական նիստի աշխատանքներին: Նրանց հետ հանդիպել եւ «Բաց դասն» անցկացրել է ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Մարգարիտ Եսայանը: Պատգամավորը մանրամա...
Հանրապետության նախագահի թեկնածու Արմեն Սարգսյանի կենսագրությունը
Ծնվել է 1953թ. հունիսի 23-ին, Երեւան քաղաքում: Ամուսնացած է, ունի երկու որդի: Կրթություն1970թ. ավարտել է Երեւանի թիվ 114 միջնակարգ դպրոցը: 1976թ. ավարտել է Երեւանի պետական համալսարանի ֆիզիկայի ֆակուլտետը: 1978թ. ավարտել է ԵՊՀ-ի տեսական ֆիզիկայի ամբիոնի ասպիրանտուրան: Ֆիզիկամաթեմատիկական գիտություննե...

On March 1, the Chair of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Armen Ashotyan addressed the Vice Presidents of the European Parliament, the Chair and the members of the Committee on Foreign Affairs of the European Parliament, the members of the Euronest Parliamentary Assembly Bureau, his colleague of the Committee on Armenia-European Union Parliamentary Cooperation and the Committee members, providing the latter the Statement of the National Assembly of the Republic of Armenia adopted on the 30th Anniversary of Sumgait Pogrom.
Armen Ashotyan expressed hope that the mass violence, murders and deportations would get targeted and not ambiguous characterizations in the Parliamentary Assemblies, especially in the European Parliament, promoting the prevention of the violation of the norms of humanitarian law, as well as the provision of stability and security in the region.
In this context the resolutions of the European Parliament on Nagorno Karabkah have also been touched upon, particularly the resolution of 1988 and 1992 were distinguished, which once again confirm the importance of the right of Nagorno Karabkah people’s self-determination.
01.03.2018
On March 1, at the extraordinary sitting moderated by Vardevan Grigoryan the RA NA Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment debated in the second reading and endorsed the draft law on Inter-Community Associations with the enclosed legislati...
Pupils of Yerevan Hayrapet Hayrapetyan School Visit National Assembly
On March 1, within the framework of the Open Doors programme the pupils and teachers of Yerevan Hayrapet Hayrapetyan School visited the RA NA. The guests observed the works of the NA regular sitting in the Session Hall.The RA NA deputy Margarit Yesayan met with them. The MP detailed the main princip...
Biography of Candidate for President of Republic Armen Sarkissian
Armen Sarkissian was born on June 23, 1953 in Yerevan. He is married, has two sons. EducationIn 1970 he finished Yerevan N 114 Secondary School.In 1976 he graduated from Yerevan State University, Faculty of Physics.In 1978 he became Post-graduate of YSU Chair of Theoretical Physics. Candidate of Phy...