ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը մարտի 6-ին ներկա է գտնվել «Թուրքմենչայի պայմանագիր. 190 տարի: Պատմությունը եւ ներկան» խորագրով հայ-ռուսական միջազգային համաժողովին: Նշենք, որ համաժողովը նախաձեռնել են Երեւանում գիտության եւ մշակույթի ռուսական կենտրոնը, «Տարածաշրջանային գիտական եւ կրթական կենտրոնների միավորում» ու «Ինտեգրացիա եւ զարգացում» հասարակական կազմակերպությունները:
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալը հանդես է եկել ելույթով.
«Համաժողովի հարգելի մասնակիցներ,
հայ-ռուսական հարաբերություններն ունեն դարերի պատմություն: Դեռեւս Կիեւյան Ռուսիայի ժամանակաշրջանում երկու ժողովուրդների միջեւ ձեւավորվել են տնտեսական, ռազմական, քաղաքական եւ մշակութային կապեր, որի մասին խոսել են հայ անվանի պատմիչ Ստեփանոս Ասողիկը եւ ռուսական պատմագրության հայր Նիկոլայ Կարամզինը:
18-րդ դարի սկզբից հայ-ռուսական հարաբերություններում սկսվել է նոր էջ, որը կապված է Իսրայել Օրու, իսկ այնուհետեւ Հովսեփ Էմինի եւ Շահամիր Շահամիրյանի՝ Ռուսաստանի օգնությամբ հայոց պետականության վերականգնման ձգտման հետ:
Նույն այդ ժամանակահատվածում Ռուսական կայսրության ներկայացուցիչները հայտնի զորավար Ալեքսանդր Սուվորովի գլխավորությամբ բանակցություններ են վարել Ռուսաստանի հայոց եպիսկոպոսության հետ: Այդ բանակցությունների հիմքում դեռեւս 18-րդ դարում հայոց պետականությունը մայրաքաղաք Երեւանով վերականգնելու գաղափարն էր դրված:
Ռուսաստանի պետական շահի եւ հայ ժողովրդի ազատագրական պայքարի համընկնումը հանգեցրեց նրան, որ 19-րդ դարում Կովկասում ծավալվող ռազմական գործողությունների ընթացքում հայ ժողովուրդը հիմնականում օժանդակում էր ռուսներին:
1828 թվականին Թուրքմենչայի պայմանագրի կնքումը, իսկ այնուհետեւ Հայկական մարզի ստեղծումը կարեւոր քայլ էին հայոց անկախ պետականության վերականգնման ճանապարհին: Հայկական մարզն ուներ սեփական զինանշան հայկական խորհրդանիշերով՝ Արարատ լեռը Նոյյան տապանով եւ Սուրբ Էջմիածինը: Հայկական մշակույթը զարգացման նոր խթան ստացավ:
Հայերը եւ ռուսներն ուս ուսի տված կռվում էին ռուս-թուրքական պատերազմներում թե Առաջին աշխարհամարտի, թե Հայրենական մեծ պատերազմի տարիներին: Հենց Վալերիան Մադաթովի, Միքայել Լոռիս-Մելիքովի, Հովհաննես Բաղրամյանի եւ Համազասպ Բաբաջանյանի հետնորդները 1992 թվականին ազատագրեցին Շուշին ադրբեջանական օկուպացիայից:
Համաժողովի հարգելի մասնակիցներ,
այսօր հայ-ռուսական հարաբերություններն ունեն հիրավի դաշնակցային բնույթ. դրանք դինամիկ զարգանում են թե՛ քաղաքական, թե՛ տնտեսական, թե՛ ռազմական, թե՛ մշակութային ուղղություններով եւ բխում են մեր երկու երկրների ու ժողովուրդների շահերից:
Արդյունավետ աշխատանք եմ մաղթում համաժողովի բոլոր մասնակիցներին»:
ՀՀ կառավարության նախաձեռնությամբ գումարվել է ՀՀ ԱԺ արտահերթ նիստ
Մարտի 6-ին ՀՀ Ազգային ժողովը գումարել է արտահերթ նիստ՝ ՀՀ կառավարության նախաձեռնությամբ: ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը տեղեկացրել է, որ ԿԸՀ որոշմամբ պատգամավորի մանդատ է ստացել ՀՀԿ համապետական ընտրական ցուցակի թեկնածու Տաճատ Վարդապետյանը: ՀՀ արդարադատության փոխնախարար Արթուր Հովհաննիսյանը երկրորդ ընթե...
«Մեր պայքարը Թուրքիայի դեմ չէ, մեր պայքարը հանուն մարդու իրավունքների պաշտպանության է». Էդուարդ Շարմազանով
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը մարտի 6-ին հանդիպել է եվրոպական տարբեր երկրների ալեւիների միության անդամներին: Հանդիպմանը ներկա են եղել նաեւ ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Կնյազ Հասանովը եւ Արսեն Միխայլովը: Ողջունելով հյուրերին՝ ՀՀ ԱԺ փոխնախագահն ընդգծել է, որ ՀՀ իշխանությունները կարեւորում են կրոնա...
«Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում մարտի 6-ին ՀՀ ԱԺ են այցելել «Աշակերտների հայկական ասոցիացիա» կրթական հասարակական կազմակերպության խորհրդի անդամները: Հյուրերը հետեւել են խորհրդարանի արտահերթ նիստի աշխատանքներին, ապա հանդիպել ԱԺ պատգամավոր Կարեն Ավագյանի հետ: Կրթական ոլորտի բարեփոխումներ, արտերկրում սովո...
ՀՀ ԱԺ առողջապահության եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովը մարտի 6-ին Հակոբ Հակոբյանի նախագահությամբ կայացած արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել եւ դրական եզրակացություն է տվել կառավարության հեղինակած «Պետական պաշտոններ զբաղեցրած անձանց սոցիալական երաշխիքների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխո...
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ, Հայաստան-ԱՄՆ բարեկամական խմբի ղեկավար Արփինե Հովհաննիսյանի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում են ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավորներ Արմեն Աշոտյանը, Նաիրա Զոհրաբյանը, Էդմոն Մարուքյանը եւ Աղվան Վարդանյանը, մարտի 6-10-ն աշխատանքային այցով մեկնել է Ամերիկայի Միացյալ...
ՀՀ ԱԺ առողջապահության եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ ժամը 10:30-ին կայանալիք նիստի ուղիղ հեռարձակմանը կարող եք հետեւել կից հղումով: ...

On March 6, the RA NA Vice President Eduard Sharmazanov attended the Armenian-Russian International Conference with the heading The Treaty of Turkmenchay: 190 Years. The History and the Present. Let us note that the Russian Centre of Science and Culture, the Association of the Regional Scientific and Educational Centres and the Integration and Development NGOs initiated the Conference.
The RA NA Vice President delivered a speech:
“Dear participants of the Conference,
the Armenian-Russian relations have history of centuries. During the Kievаn Rus period economic, military, political and cultural ties have been formed between the two peoples, about which the Armenian acclaimed historian Stepanos Asoghik and the father of the Russian Historigraphy Nikolay Karamzin talked about.
Since the beginning of the 18th century a new page has been opened in the Armenian-Russian relations which is related to Israyel Ori, and later to Hovsep Emin and Shamir Shahamirian to seek the restoration of the Armenian statehood with the help of Russia
During the same period the representatives of the Russian Empire led by the famous Commander Alexander Suvorov held negotiations with the Armenian clergymen of Russia. The idea of restoring the Armenian statehood with the capital Yerevan in the 18th century was laid in the basis of those negotiations.
The coincidence of the state interest of Russia and the Armenian people's freedom fighting resulted in the fact that during the military actions in the Caucasus in the 19th century the Armenian people were mainly assisting the Russians.
In 1828 the signing of the Treaty of Turkmenchay, and then the creation of the Armenian Marz were important steps on the way to the restoration of the Armenian independent statehood. The Armenian Marz had its own coat of arms with Armenian symbols: Ararat Mountain with Noah's Ark and the Holy See Echmiadzin. The Armenian culture got a new impetus of development.
The Armenians and the Russians fought together in the Russian-Turkish wars: in the years of the World War I and the Great Patriotic War. The successors of the very Valerian Madatov, Mikayel Loris-Melikov, Hovhannes Baghramyan and Hamazasp Babajanyan liberated Shushi from the Azerbaijani occupation in 1992.
Dear participants of the Conference,
Today, the Armenian-Russian relations genuinely are of ally character: they dynamically develop in the political, economic, military and cultural directions and stem from the interests of the two countries and peoples.
I wish effective work to all participants of the Conference.”
RA NA Extraordinary Sitting Convened on Initiative of RA Government
On March 6, the RA National Assembly convened an extraordinary sitting on the initiative of the RA Government.The RA NA Speaker Ara Babloyan informed that by the CEC decision the candidate of the RPA general electoral list Tatshat Vardapetyan received a deputy’s mandate.The RA Deputy Minister of Jus...
Eduard Sharmazanov: Our Struggle is not Against Turkey, Our Struggle is for Protection of Human Rights
On March 6, the RA NA Vice President Eduard Sharmazanov met with the members of the Union of Alevis of different countries. The RA NA deputies Knyaz Hasanov and Arsen Mikhailov also attended the meeting.Welcoming the guests, the RA NA Vice President has underlined that the RA authorities highlight t...
On March 6, within the framework of the Open Doors programme the members of the educational NGO Council of the Armenian Students’ Association visited the RA NA. The guests observed the works of the extraordinary sitting of the parliament, and then met with the NA deputy Karen Avagyan.Reforms of the ...
On March 6, at the extraordinary sitting moderated by Hakob Hakobyan the RA NA Standing Committee on Health Care and Social Affairs in the second reading debated and endorsed the RA draft law on Making Amendments and Addenda on Social Guarantees of the Persons with the State Positions.The key speake...
The delegation led by the Vice President of the RA National Assembly, the Head of Armenia-USA Friendship Group Arpine Hovhannisyan, comprised of the RA NA deputies Armen Ashotyan, Naira Zohrabyan, Edmon Marukyan and Aghvan Vardanyan, left for the United States of America on a working visit on March ...