Սանկտ Պետերբուրգում տեղի են ունեցել ՀԱՊԿ ԽՎ միջոցառումներ
Մարտի 28-ին տեղի է ունեցել ՀԱՊԿ ԽՎ խորհրդին առընթեր փորձագիտա-խորհրդատվական խորհրդի նիստը: Նիստի ընթացքում քննարկվել է 15 հարց:
Նիստը վարել է ՀԱՊԿ ԽՎ պաշտպանության եւ անվտանգության մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անատոլի Վիբորնին: Նիստի աշխատանքներին մասնակցել է ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Կարեն Բեքարյանը: Հրավիրված են եղել ՀԱՊԿ խորհրդարանների պատգամավորներ, գիտնականներ, փորձագետներ: Օրակարգում ընդգրկված ՀԱՊԿ անդամ երկրներում ճգնաժամային իրավիճակներին հավաքական հումանիտար աջակցմանն արձագանքելու վերաբերյալ առաջարկների, «Ազգային անվտանգության ապահովմանն ուղղված՝ քաղաքացիական հասարակության աջակցության մասին» մոդելային օրենքի նախագծի վերաբերյալ Կարեն Բեքարյանը ներկայացրել է հայկական կողմի առաջարկությունները, որոնք ընդունվել են: Հարցը կքննարկվի փորձագիտա-խորհրդատվական խորհրդի հաջորդ նիստում: Ներկայացվել են նաեւ «Ազգային անվտանգության ապահովման մասին» ՀԱՊԿ մոդելային օրենքի նախագծի վերաբերյալ հայկական կողմի նկատառումները:
Նիստի ընթացքում քննարկվել են նաեւ այլ մոդելային օրենքների նախագծեր եւ փաստաթղթեր:
Մարտի 29-ին տեղի են ունեցել ՀԱՊԿ ԽՎ մշտական հանձնաժողովների նիստերը, որոնց մասնակցել է նաեւ ԱՊՀ ՄԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ մշտական ներկայացուցիչ Հայկ Չիլինգարյանը:
Քաղաքական հարցերի եւ միջազգային համագործակցության մշտական հանձնաժողովի նիստում Խոսրով Հարությունյանի նախագահությամբ մինչ օրակարգային հարցերին անդրադառնալը հանձնաժողովի անդամները մեկ րոպե լռությամբ հարգել են Կեմերովոյում տեղի ունեցած ողբերգության զոհերի հիշատակը:
Նիստի օրակարգում ընգրկված են եղել «ՀԱՊԿ ՀԱԽ 2017թ. Մինսկում կայացած նստաշրջանի արդյունքների եւ Կազմակերպության շրջանակում կնքված միջազգային պայմանագրերի վավերացմանն ուղղված գործունեության մասին», Պառլամենտարիզմի զարգացման վերաբերյալ միջազգային համաժողովի անցկացման մասին եւ ՀԱՊԿ ԽՎ գործունեությանը վերաբերող այլ հարցեր: Խոսրով Հարությունյանը ներկայացրել է «Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում հավաքական անվտանգության հնարավոր սպառնալիքների մասին» որոշման նախագիծը: ՌԴ ԴԺ Պետդումայի պատգամավոր Ռաֆայիլ Զինուրովն ընդգծել է իր մտահոգությունը հակամարտության սրման վերաբերյալ: Կոնստանտին Զատուլինը կոչ է արել ընդունել որոշումը՝ նշելով, որ ամեն դեպքում պետք է զերծ մնալ հակամարտության սրացմանը նպաստող քայլերից: Քննարկումների արդյունքում ընդունվել է «Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում հավաքական անվտանգության հնարավոր սպառնալիքի մասին» որոշումը :
Նույն օրը տեղի է ունեցել ՀԱՊԿ ԽՎ սոցիալ-տնտեսական եւ իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստը, որին մասնակցել է ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Կարեն Բեքարյանը: Քննարկվել են ՀԱՊԿ ԽՎ գործունեության ֆինանսավորման մասին, «ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի 2017թ. նոյեմբերյան նստաշրջանի արդյունքների եւ Կազմակերպության ընթացիկ գործունեության մասին», 2016-2020թթ. ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ազգային օրենսդրությունների ներդաշնակեցման ՀԱՊԿ ԽՎ գործունեության ծրագրում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին հարցերը, որոնց վերաբերյալ ընդունվել են որոշումներ:
Օրակարգից հանվել է ՀԱՊԿ ԽՎ ժամանակավոր կանոնակարգում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին հարցը: Քննարկվել են նաեւ օրակարգային այլ հարցեր:

On March 28, the sitting of the Expert-Advisory Council adjunct to the CSTO PA Council was held. During the sitting 15 items were debated.
The Chairman of the CSTO PA Permanent Commission on Defense and Security Issues Anatoly Viborni moderated the sitting, The RA NA deputy Karen Bekaryan took part in the sitting works. MPs, scientists and experts of the CSTO parliaments were invited to the sitting. Karen Bekaryan presented recommendations and considerations of the Armenian side on the proposals of responding to the crisis situations with the collective humanitarian support in the CSTO member countries and the draft model law on the Support of the Civil Society Aimed at the National Security.
At the sitting other draft model laws and documents were also debated.
On March 29, the sittings of the CSTO PA Permanent Commissions were held, where the RA NA Permanent Representative to the IPA CIS Hayk Chilingaryan also took part.
At the sitting of the Permanent Commission on Political Issues and International Cooperation moderated by Khosrov Harutyunyan, before turning to the agenda items the Commission members with one-minute silence honoured the memory of the victims occurred in Kemerovo.
Items on the Results of the Session Held by the CSTO CSC in Minsk in 2017 and the Activities Directed to the Ratification of the International Treaties Signed within the Framework of the Organisation, on Holding the International Forum on Development of Parliamentarism and other items concerning the CSTO PA Activities. Khosrov Harutyunyan presented the draft decision on the Possible Threats of Collective Security in Nagorno Karabakh Conflict Zone. The RF FA State Duma Rafail Zinurov underlined his concern over the intensification of the conflict. Konstantin Zatulin called on the participants to adopt the decision, noting that in any case we should be deprived of the steps promoting the intensification of the conflict. As a result of debates, the decision on the Possible Threat of the Collective Security in the NK Conflict Zone was made.
On the same day the sitting of the Social Policy and Human Rights was held, where the RA NA deputy Karen Bekaryan took part. The items on the CSTO PA Activity Financing, the 2017 November Session results of the CSTO CSC and the Current Activity of the Organization, and on Making Amendments and Addenda in the CSTO PA Activity Programme Harmonizing with the National Laws of the CSTO PA Member States in 2016-2020 were discussed, and decisions were made on them.
The item on Making Amendments and Addenda to the CSTO PA Ad hoc Statute was removed from the agenda. Other agenda items were also debated.