Հանդիպում ՀՀ ԱԺ բյուջետային գրասենյակում
Հանուն ժողովրդավարության Ուեսթմինսթեր հիմնադրամի ներկայացուցիչներ Քրիստոֆեր Լեւիկը, Անդրյու Ուոքերը, Մարկո Սոշիչը եւ Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) «Հանրային ֆինանսների կառավարում Հարավային Կովկասում» ծրագրի ղեկավար Ենս Պետերսեն-Թումզերը եւ ծրագրի խորհրդական Հովհաննես Մարգարյանցն ապրիլի 11-ին հյուրընկալվել էին ՀՀ ԱԺ բյուջետային գրասենյակում:
Վերջինիս փորձագետների հետ հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել խորհրդարանում բյուջետային գրասենյակի դերակատարմանը:
Բյուջետային գրասենյակի փորձագետներ Աշոտ Եղիազարյանը եւ Աշոտ Ավետիսյանը ներկայացրել են իրենց կատարած աշխատանքները: Ըստ այդմ` 2017 թվականի հաշվետու ժամանակահատվածում պատրաստվել է 420 համեմատական վերլուծություններով տեղեկանք, որոնք տրամադրվել են ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահին, նախագահի տեղակալներին, մշտական հանձնաժողովներին, խմբակցություններին, պատգամավորներին: Պատրաստվել է նաեւ 63 ոլորտային տեղեկանք, աջակցություն է ցուցաբերվել Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովներին՝ իրենց ոլորտներում բյուջետային ծրագրերի եւ դրանց կատարողական հիմնական ցուցանիշների մշակման ու բարելավվման գործում: Պատրաստվել են տեղեկանքներ ՀՀ 2017 թվականի սոցիալ-տնտեսական իրավիճակը բնութագրող հիմնական մակրոտնտեսական ցուցանիշների վերաբերյալ: Բյուջետային գրասենյակի աշխատակազմը ներգրավված է նաեւ Պետական ֆինանսների կառավարման համակարգի բարեփոխումների ղեկավարման հանձնաժողովում, ՀՀ եւ ԵՄ միջեւ մշակվող Հանրային վարչարարության բարեփոխումների ծրագրի իրականացման մոնիթորինգի գործընթացում:
Միջազգային փորձագետները դրական են գնահատել ՀՀ ԱԺ բյուջետային գրասենյակի գործունեությունը` ներկայացնելով նոր առաջարկներ իրականացվող աշխատանքների արդյունավետության բարձրացման ուղղությամբ:
ԱԺ բյուջետային գրասենյակի փորձագետները, արժեւորելով վերջիններիս աջակցությունը, հանդես են եկել աշխատակազմը նոր մասնագետ-փորձագետներով համալրելու եւ մասնագիտական վերապատրաստում անցկացնելու առաջարկություններով:
Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովում (ՍԾՏՀ ԽՎ) ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամներ Վահե Էնֆիաջյանի եւ Գեւորգ Գորգիսյանի ապրիլի 11-ին հրավիրած մամուլի ասուլիսի ընթացքում մանրամասներ են ներկայացվել կառույցի տնտեսական, առեւտրի, տեխնոլոգիական եւ բնապահպանական հարցերի հանձնաժողովի ...
ՀՀ Ազգային ժողովն ապրիլի 11-ին շարունակել է հերթական նիստերի աշխատանքը եւ 95 կողմ ձայնով ընդունել նախորդ օրը քննարկված «Հայաստանի Հանրապետության` մի կողմից, Եվրոպական միության եւ ատոմային էներգիայի եվրոպական համայնքի ու դրանց անդամ պետությունների` մյուս կողմից, միջեւ համապարփակ եւ ընդլայնված գո...
ՀՀ ԱԺ «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում ապրիլի 11-ին խորհրդարան են այցելել Լոռու մարզի Տաշիր համայնքի Արտակ Խաչատրյանի անվան ավագ դպրոցի ուսուցիչներն ու աշակերտները: Հյուրերը խորհրդարանի շենքում շրջելուց, ԱԺ հերթական նիստի աշխատանքին հետեւելուց հետո մասնակցել են ավանդական դարձած բաց դասին, որը վարել է Հ...

Meeting at RA NA Budget Office
On April 11, the representatives of The Westminster Foundation for Democracy (WFD) Chris Levick, Andrew Walker, Marco Sosic and the Head of the programme Public Financial Management in the South Caucasus of the Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) (German Federal Enterprise for International Cooperation) Jens Petersen-Thumser, the Programme Advisor Hovhannes Margaryants.
At the meeting the role of the Budget Office in the parliament was touched upon with the experts.
The experts of the Budget Office Ashot Yeghiazaryan and Ashot Avetisyan presented their works done. According to this, during the year 2017 a certificate with 420 comparative analyses was prepared which was provided to the President of the RA National Assembly, the Vice Presidents, the Standing Committees, Factions and deputies. 63 certificates were made up on 63 spheres, and support was shown to the Standing Committees of the National Assembly in the elaboration and improvement of the budgetary programmes in their spheres and their executive main indices. Certificates were prepared on the main macro-economic indices characterizing the RA social-economic situation for 2017. The Staff of the Budget Office is also involved in the Head Committee on State Financial Management System Reforms and in the monitoring process of the programme of the Public Administration Reforms.
The international experts positively assessed the activities of the RA NA Budget Office, presenting new recommendations on the rise of the efficiency of the works being done.
Evaluating the experts’ support, the experts of the NA Budget Office made recommendations on involving in the Staff with new specialists-experts and on holding professional training.
At April 11 press conference the members of the RA NA delegation Vahe Enfiajyan and Gevorg Gorgisyan presented details on the works of the Fiftieth Meeting of the PABSEC Committee on Economic, Commercial, Technological and Environmental Affairs. Gevorg Gorgisyan noted that the level of the developme...
On April 11, the RA National Assembly continued the work of the regular sittings and passed by voting with 95 for the draft law on Ratifying the Comprehensive and Enhanced Agreement on one hand between the Republic of Armenia and the European Union and the Nuclear Energy European Community and on th...
On April 11, within the framework of the RA NA Open Doors programme the teachers and pupils of Artak Khachatryan High School of Lori Marz Tashir Community visited the parliament. Taking a tour in the parliament building, observing the work of the NA regular sitting the guests took part in the open l...