ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը հունիսի 20-ին ընդունել է Ֆրանսիայի Հանրապետության Ազգային ժողովի Ֆրանսիա-Հայաստան պատգամավորական բարեկամական խմբի նախագահ Ժակ Մարիլոսյանի գլխավորած պատվիրակությանը:
Խորհրդարանի ղեկավարը, ողջունելով պատվիրակության այցը Հայաստան, ընդգծել է հայ-ֆրանսիական բարեկամական հարաբերությունների բարձր մակարդակը:
Երկկողմ միջպետական հարաբերություններում ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդգծել է երկու երկրների օրենսդիր մարմիններում ձեւավորված բարեկամական խմբերի դերը:
Կարեւորելով Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովի անցկացումը Հայաստանում` Արա Բաբլոյանը նշել է, որ այն լրացուցիչ հարթակ է  հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների առավել զարգացման եւ խորացման համար:
Անդրադառնալով Հայաստանի եւ Եվրոպական միության միջեւ ստորագրված Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացմանը՝ օրենսդիր մարմնի ղեկավարը հույս է հայտնել, որ ֆրանսիացի գործընկերները կաջակցեն ինչպես Ֆրանսիայի, այնպես էլ Եվրոպական խորհրդարանում համաձայնագիրը վավերացնելու գործում:
Արա Բաբլոյանը, բարձր գնահատելով Ֆրանսիայի՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրի դերը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ ճանապարհով կարգավորման գործում, նշել է. «Շնորհակալ ենք Ֆրանսիային այս հակամարտությանը խաղաղ լուծում տալուն ուղղված ջանքերի համար: Ժողովրդավար Արցախն ավտորիտար Ադրբեջանի մաս չի կարող կազմել»: Այս համատեքստում խորհրդարանի ղեկավարը կարեւորել է ֆրանսիացի պատգամավորների այցերն Արցախ` հակամարտության մասին համակողմանիորեն իրազեկվելու եւ ստացած տպավորությունները գործընկերների հետ կիսվելու տեսանկյունից:
Արա Բաբլոյանը, անդրադառնալով հայաստանյան ներքաղաքական զարգացումներին, ընդգծել է. «Մեզ համար կարեւոր է Հայաստանի եւ Արցախի անվտանգությունը, տնտեսության շարունակական զարգացումը, բնակչության բարեկեցության ապահովումը եւ ժողովրդավարության առավել զարգացումն ու ամրապնդումը»:
Ժակ Մարիլոսյանը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանին է փոխանցել Ֆրանսիայի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Ֆրանսուա դը Ռյուժիի ջերմ ողջույնները:
Պատվիրակության ղեկավարը կարեւորել է բարեկամական խմբերի ակտիվ գործունեությունը՝ ուղղված հայ-ֆրանսիական կապերի ամրապնդմանը:
Ֆրանսիացի պատգամավորը, անդրադառնալով աշնանը Երեւանում անցկացվելիք Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովի անցկացմանը, նշել է, որ այն լավ հնարավորություն է Հայաստանն աշխարհին առավել ճանաչելի դարձնելու տեսանկյունից:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստանում ֆրանսիական կրթական հաստատությունների գործունեությանը, կարեւորել երկկողմ փոխայցերը, հայ-ֆրանսիական կապերի խորացումը տարբեր ոլորտներում, հատկապես` տնտեսության բնագավառում:

On June 20, the RA NA President Ara Babloyan received the delegation of France-Armenia Friendship Group of the National Assembly of the Republic of France led by the Head of the Friendship Group Jacques Marilossian
Welcoming the visit of the delegation to Armenia, the Head of the parliament underlined the high level of the Armenian-French friendly relations.
In the bilateral inter-state relations the RA NA President underlined the role of the Friendship Groups formed in the legislative bodies of the two countries.
Highlighting the holding of Francophonie Summit in Armenia, Ara Babloyan has noted that it is an additional platform for further development and deepening of the Armenian-French relations.
Touching upon the ratification of the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement, the Head of the Parliament expressed hope that the French colleagues would support Armenia in ratification of the Agreement in the parliaments of France, as well as other European countries.
Highly assessing the role of France as OSCE Minsk Group Co-Chair country in the settlement of Nagorno Karabakh conflict through peaceful means, Ara Babloyan noted: “We express our gratitude to France for the efforts directed to the peaceful solution of this conflict. Democratic Artsakh cannot be part of authoritarian Azerbaijan.” In this context the President of the Parliament emphasized the French deputies’ visit to Artsakh in terms of being comprehensively informed about the conflict background and sharing the received impressions with their colleagues.
With regards to the inner-political developments in Armenia, Ara Babloyan underscored: “The security of Armenia and Artsakh, the continuous development of economy, the provision of the population’s welfare and the further development and strengthening of democracy is important for us.”
Expressing his gratitude to the RA NA President Ara Babloyan, Jacques Marilossian conveyed the warm greetings of the President of the National Assembly of the Republic of France François de Rugy.
The Head of the delegation emphasized the activities of the Friendship Groups aimed at the strengthening of the Armenian-French relations.
Touching upon the holding of Francophonie Summit in Yerevan in autumn the French deputy has noted that it is a good opportunity to make Armenia more recognizable to the world.
The interlocutors referred to the activities of the French educational institutions in Armenia, highlighted the bilateral mutual visits, the deepening of the Armenian-French relations in different spheres, especially in the sphere of economy.