«Խոր կսկիծով տեղեկացա Հայաստանում կենսաքիմիայի զարգացման երախտավորներից ակադեմիկոս Միսակ Դավթյանի մահվան մասին:
Տասնամյակներ շարունակ մոտիկից ճանաչել եմ բազմավաստակ գիտնականին, տեսել, թե իր տքնաջան աշխատանքին եւ խորը ու բազմակողմանի ուսումնասիրություններին զուգընթաց, ինչպիսի նվիրումով ձեռնամուխ էր եղել կենսաքիմիայի նոր գիտական դպրոցի հիմնադրման եւ կայացման գործին:
Միսակ Դավթյանը գիտության եւ կրթության մեծ կազմակերպիչ էր, ինչը լավագույնս դրսեւորվեց Խորհրդային Հայաստանի լուսավորության նախարարությունը եւ Խաչատուր Աբովյանի անվան պետական մանկավարժական ինստիտուտը ղեկավարելու ու նաեւ Երեւանի պետական համալսարանում ծավալած բազմարդյուն գործունեության տարիներին:
Խորին ցավակցություն եմ հայտնում ակադեմիկոս Միսակ Դավթյանի հարազատներին ու մերձավորներին եւ կիսում նրանց վիշտը»,-ասված է ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի ցավակցական ուղերձում:

“I learnt with deep grief on the death of one of the benefactors of bio-chemistry in Armenia Academician Misak Davtyan.
Through many decades I have known the merited scientist, seen how devotedly he has undertaken the creation and establishment of the new scientific school of bio-chemistry in parallel with his laborious work and deep and comprehensive studies.
Misak Davtyan was a great organizer of science and education, which was greatly manifested while being the Minister of the Enlightenment of Soviet Armenia and the Chancellor of Khachatur Abovyan State Pedagogical Institute and also during the years of his activities in Yerevan State University.
I express my deepest condolences to the Academician Misak Davtyan’s family members and relatives and share their grief,” the condolence message by the RA NA President Ara Babloyan reads.