Միքայել Մելքումյանը հանդիպել է ՀՀ-ում Չեխիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Պետր Միկիսկայի հետ
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Միքայել Մելքումյանը հուլիսի 25-ին հանդիպել է ՀՀ-ում Չեխիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Պետր Միկիսկայի հետ:
Ողջունելով դեսպանին՝ Միքայել Մելքումյանը ներկայացրել է Հայաստանում ստեղծված քաղաքական իրավիճակը, անդրադարձել կառավարության հակամենաշնորհային եւ հակակոռուպցիոն բարեփոխումների իրականացմանն ուղղված քայլերին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են առեւտրատնտեսական կապերին, երկու երկրների միջեւ ապրանքաշրջանառության ծավալների ավելացման հնարավորություններին եւ ուղիներին վերաբերող հարցեր: Առաջարկվել է կազմակերպել հայ-չեխական գործարար համաժողովներ:
Խորհրդարանի փոխնախագահն իր մտահոգությունն է հայտնել չեխական արտադրության «Դանա» ինքնագնաց հաուբիցների եւ RM-70 ՀԿՌՀ-ների Սլովակիայից Իսրայել, ապա Ադրբեջան արտահանման կապակցությամբ:
Պետր Միկիսկան նշել է, որ այդ վաճառքն իրականացնողները չեն ունեցել Չեխիայի իշխանությունների թույլտվությունը:
Հանդիպման ընթացքում դեսպանը տեղեկացրել է, որ չեխական ընկերությունները պատրաստակամություն են հայտնել ներդրումներ կատարել Վայոց ձորի մարզում երկրաջերմային էլեկտրակայան կառուցելու համար:
25.07.2018
Սփյուռքահայ դպրոցականներն ու մանկավարժներն այցելել են ՀՀ Ազգային ժողով
Հուլիսի 25-ին ՀՀ Ազգային ժողով են այցելել Նյու-Յորքի Բրուկլինի հայկական համայնքի մի խումբ դպրոցականներ եւ մանկավարժներ։ Հյուրերը շրջել են խորհրդարանում, ծանոթացել օրենսդիր իշխանության անցուդարձին, եղել նիստերի դահլիճում։ ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի արարողակարգի վարչության պետի տեղակալ Մարուսյա Ասատրյանը ներկա...

М.Мелкумян встретился с Чрезвычайным и Полномочным послом Чешской Республики в РА П.Микиской
25 июля вице-спикер НС М.Мелкумян встретился с Чрезвычайным и Полномочным послом Чешской Республики в РА П.Микиской.
Приветствуя посла, М.Мелкумян представил сложившуюся в Армении политическую ситуацию, обратился к шагам правительства по проведению антимонопольных и антикоррупционных реформ.
В ходе встречи обсуждены вопросы, касающиеся   торгово-экономических связей, возможностей и путей повышения объемов товарооборота. Предложено   организовать армяно-чешские бизнес-форумы.
Вице-спикер НС выразил обеспокоенность в связи с вывозом из Словакии в Израиль, а затем в Азербайджан   самоходных гаубиц "Дана" и реактивных систем залпового огня RM -70 чешского производства.
П.Микиска  заметил , что осуществившие эту сделку не имели разрешения властей Чехии.
На встрече посол проинформировал, что чешские компании выразили готовность инвестировать строительство геотермальной электростанции в Вайоцдзорской области.
25.07.2018
Школьники и педагоги армянской диаспоры посетили НС
25 июля НС посетила группа школьников и педагогов бруклинской армянской общины Нью-Йорка.Гости ознакомились со зданием парламента, буднями законодательного органа, побывали в зале заседаний.Заместитель начальника Управления протокола Аппарата НС М.Асатрян представила гостям историю и структуру парла...