Միքայել Մելքումյանը հանդիպել է ՀՀ-ում Չեխիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Պետր Միկիսկայի հետ
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Միքայել Մելքումյանը հուլիսի 25-ին հանդիպել է ՀՀ-ում Չեխիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Պետր Միկիսկայի հետ:
Ողջունելով դեսպանին՝ Միքայել Մելքումյանը ներկայացրել է Հայաստանում ստեղծված քաղաքական իրավիճակը, անդրադարձել կառավարության հակամենաշնորհային եւ հակակոռուպցիոն բարեփոխումների իրականացմանն ուղղված քայլերին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են առեւտրատնտեսական կապերին, երկու երկրների միջեւ ապրանքաշրջանառության ծավալների ավելացման հնարավորություններին եւ ուղիներին վերաբերող հարցեր: Առաջարկվել է կազմակերպել հայ-չեխական գործարար համաժողովներ:
Խորհրդարանի փոխնախագահն իր մտահոգությունն է հայտնել չեխական արտադրության «Դանա» ինքնագնաց հաուբիցների եւ RM-70 ՀԿՌՀ-ների Սլովակիայից Իսրայել, ապա Ադրբեջան արտահանման կապակցությամբ:
Պետր Միկիսկան նշել է, որ այդ վաճառքն իրականացնողները չեն ունեցել Չեխիայի իշխանությունների թույլտվությունը:
Հանդիպման ընթացքում դեսպանը տեղեկացրել է, որ չեխական ընկերությունները պատրաստակամություն են հայտնել ներդրումներ կատարել Վայոց ձորի մարզում երկրաջերմային էլեկտրակայան կառուցելու համար:
25.07.2018
Սփյուռքահայ դպրոցականներն ու մանկավարժներն այցելել են ՀՀ Ազգային ժողով
Հուլիսի 25-ին ՀՀ Ազգային ժողով են այցելել Նյու-Յորքի Բրուկլինի հայկական համայնքի մի խումբ դպրոցականներ եւ մանկավարժներ։ Հյուրերը շրջել են խորհրդարանում, ծանոթացել օրենսդիր իշխանության անցուդարձին, եղել նիստերի դահլիճում։ ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի արարողակարգի վարչության պետի տեղակալ Մարուսյա Ասատրյանը ներկա...

Mikayel Melkumyan Meets with Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Czech Republic to RA Petr Mikyska
On July 25, the RA NA Vice President Mikayel Melkumyan met with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Czech Republic to the RA Petr Mikyska.
Welcoming the Ambassador Mikayel Melkumyan presented the political situation created in Armenia, touched upon the steps directed to the implementation of the anti-monopolistic and anti-corruption reforms.
In the course of the meeting issues regarding the trade-economic ties, the possibilities and ways of the increase of the goods turnover volumes between the two countries were discussed. It was proposed to organize Armenian-Czech Business-Forums.
The Vice President of the Parliament expressed his concern over the export of the Dana self-propelled hawitzer artillery systems and RM-70 multiple rocket launchers of Czech production from Slovakia to Israel, then to Azerbaijan.
Petr Mikyska noted that those implementing the sale had no permission of the Czech authorities.
During the meeting the Ambassador informed that the Czech companies expressed readiness to make investments for building Geo-Thermal Power Plant in Vayots Dzor Marz.
25.07.2018
Diaspora Schoolchildren and Pedagogues Visit RA National Assembly
On July 25, a group of schoolchildren and pedagogues of New York Brooklyn Armenian Community visited the RA National Assembly.The guests took a tour in the parliament and got acquainted with the events of the legislative power and had been in the Session Hall.The Deputy Head of the Protocol Departme...