ԱԺ նախագահի հայտարարությունը ներքաղաքական իրավիճակի վերաբերյալ
ուշադրությամբ հետեւել եմ ՀՀ կառավարության 100 օրերի գործունեությանը եւ որպես խորհրդարանի ղեկավար՝ գործընկերոջիցս՝ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանից, ակնկալել եմ տեսնել ծրագիր` ուղղված երկրի անվտանգության ապահովմանը, տնտեսական զարգացմանը, բնակչության բարեկեցության բարելավմանը եւ իհարկե ժողովրդավարության էլ ավելի ամրապնդմանը: 100 օրը գուցե քիչ է այս հարցերի վերաբերյալ վարչապետի ամբողջական տեսլականը եւ դրանց լուծման կառուցողական ուղիները լսելու համար։
Անշուշտ գտնում եմ, որ կոռուպցիայի դեմ պետք է պայքարել։
Անշուշտ անհրաժեշտ է պայքարել մենաշնորհների դեմ։
Համոզված եմ, որ ժողովրդի ձայնը միշտ պետք է լսել, ժողովրդին հարկավոր է հնարավորինս իրազեկել եւ ներգրավել կարեւորագույն որոշումներն ընդունելիս, քանի որ, ինչպես գիտենք, Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունը պատկանում է ժողովրդին։ Սակայն այս ամենն իրականացնելիս պարտավոր ենք առաջնորդվել բացառապես Սահմանադրությամբ եւ օրենքներով, ինչպես նաեւ  Հայաստանի Հանրապետության կողմից ստանձնած միջազգային պարտավորությունների լիարժեք պահպանմամբ:
Այս առումով ցավով եմ արձանագրում, որ խորապես մտահոգված եմ երկրում ստեղծված իրավիճակով։
Երկրի հասարակական-քաղաքական բնականոն կյանքը, պետական իշխանության մարմինների սահմանադրաիրավական հարաբերությունները, եւ հանրային համերաշխությունը վտանգված են։ Հասարակությունն իրարամերժ խմբերի՝ հեղափոխության եւ հակահեղափոխության կողմնակիցների բաժանելու եւ անհանդուրժողականությունը խորացնելու վտանգավոր միտումներ եմ տեսնում։
Այս մտահոգությունս առավել խորանում է հատկապես վարչապետ Փաշինյանի ելույթում հնչած այս ձեւակերպմամբ, մեջբերում եմ. «Ուրեմն ես խորհուրդ եմ տալիս բոլորին խոսելուց առաջ մտածել, հետո էլ ասում են մեր խոսքի ազատությունը սահմանափակում եք: Դուք դեռ պետք է խոսելուց առաջ մտածել սովորեք, որ հետո ձեր խոսքի ազատության իրավունքի մասին մտածեք»։
Պետք է խոստովանեմ, որ այսպիսի ձեւակերպումներն ինձ համար անսպասելի էր լսել վարչապետ Փաշինյանից այն պարզ պատճառով, որ դա ուղղակի ոտնձգություն է այլակարծության նկատմամբ։
Սրան զուգահեռ դատավորների հասցեին «մատ թափ տալն» ու այլախոհներին Ազգային ավտանգության ծառայությամբ սպառնալը, ոչ միայն ճնշում է դատական իշխանության, այլեւ առհասարակ երկրում հակառակ կարծիք ունեցող ցանկացած մարդու նկատմամբ։
Վարչապետ Փաշինյանի հանրահավաքում հնչեցրած խոսքում միաժամանակ առկա էին ՀՀ սահմանադրական կարգի, պետականության հիմքերի համար խիստ վտանգավոր ուղերձներ, որոնք ուղղակի հակասում են իրավական եւ ժողովրդավարական պետություն կառուցելուն ուղղված ՀՀ կողմից ստանձնած միջազգային պարտավորություններին:
Մասնավորապես, գործադիր իշխանության ղեկավարի կողմից «Խելքներդ գլուխներդ հավաքեք» դիմելաձեւը դատավորներին պարզապես սպառնալիք է դատական իշխանության անկախությանը, միջամտություն է բոլոր ընթացիկ եւ հետագայում հարուցվելիք դատական քննություններին, որոշումներին: «Անցումային արդարադատության» թեզի ներքո ներկայացվեց օրենքներին հետադարձ ուժ տալու հակաիրավական ակնարկ:
Միաժամանական, գործադիր իշխանության ղեկավարի կողմից` Ազգային ժողովում սահմանադրական փոփոխությունների հնարավոր իրականացումը, այն էլ ցանկալի արդյունքը որեւէ եղանակով ապահովելու սպառնալիքով, ակնհայտ ճնշում եւ պարտադրանք է օրենսդիր իշխանության նկատմամբ:
Ինձ համար սա առավել անհասկանալի է, քանի որ սպառված չէին այդպիսի քննարկումների եւ որոշման կայացման հնարավորությունները հենց խորհրդարանում:
Այսպիսով, հաշվի առնելով վերոնշյալը՝ նախատեսում եմ հանդիպումներ Հանրապետության նախագահի, Հանրապետության վարչապետի, Մարդու իրավունքների պաշտպանի, Բարձրագույն դատական խորհրդի եւ միջազգային դիվանագիտական առաքելությունների ներկայացուցիչների հետ՝ քննարկելու ստեղծված իրավիճակը:
Հավատարիմ մնալով  իր սահմանադրական առաքելությանը` հավաստում եմ, որ Ազգային ժողովը շարունակելու է իրականացնել օրենսդրությամբ իրեն վերապահված լիազորությունները:
20.08.2018
Արա Բաբլոյանն ընդունել է ՄԱԿ-ի Մանկական հիմնադրամի ներկայացուցիչ Տանյա Ռադոչային
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանն օգոստոսի 20-ին ընդունել է ՀՀ-ում Միավորված ազգերի կազմակերպության (ՄԱԿ) Մանկական հիմնադրամի (ՅՈՒՆԻՍԵՖ) ներկայացուցիչ Տանյա Ռադոչային:Ողջունելով հյուրին` խորհրդարանի ղեկավարն ընդգծել է, որ երեխաների իրավունքների պաշտպանության խնդիրները մշտապես գտնվում են իր ուշ...

Заявление Председателя НС относительно внутриполитической ситуации
Я внимательно следил за 100-дневной деятельностью Правительства Республики Армения и в качестве руководителя Парламента от своего коллеги премьер-министра Армении Никола Пашиняна ожидал увидеть программу, направленную на обеспечение безопасности страны, экономического  развития, улучшения благосостояния населения и, конечно, еще большего укрепления демократии. Премьер-министру, возможно, недостаточно 100 дней для полного формирования видения этих вопросов и конструктивных способов их решения. Возможно, 100 дней недостаточно для понимания полного видения данных вопросов и путей их конструктивного решения со стороны премьер-министра.
Безусловно, считаю, что необходимо бороться с коррупцией.
Безусловно, необходимо бороться с монополиями.
Я убежден, что  необходимо слушать голос народа, необходимо максимально информировать и вовлекать народ в принятие важнейших решений, поскольку, как вы знаете, власть в Республике Армения  принадлежит народу. Однако, при этом мы обязаны руководствоваться исключительно Конституцией и законами, а также полноценным соблюдением обязательств, взятых на себя Республикой Армения.
В связи с этим с сожалением констатирую, что глубоко обеспокоен сложившейся в стране ситуацией. Нормальная общественно-политическая жизнь страны, конституционно-правовые отношения органов государственной власти и общественная солидарность находятся под угрозой. Вижу опасные тенденции углубления нетерпимости и разделения общества на взаимоисключающие группы - сторонников революции и контрреволюции.
Эта обеспокоенность еще более усугубляется особенно в связи с высказыванием, озвученным в своем выступлении премьер-министром Пашиняном, цитирую: «Значит, я советую всем думать перед тем, как говорить, а то потом говорят, что мы ограничиваем свободу слова. Вам еще нужно научиться думать, прежде чем говорить, а потом только подумать о вашем праве на свободу слова».
Должен признаться, что для меня было неожиданностью услышать подобные формулировки от премьер-министра Пашиняна по той простой причине, что это прямое посягательство на инакомыслие.
Параллельно с этим, грозить судьям пальцем и угрожать инакомыслящим Службой национальной безопасности не только оказывает давление на судебные власти, но и вообще - на любого человека в стране с иным мнением.
В выступлении премьера также содержались опасности для Конституционного строя страны и основ государственности, которые напрямую противоречат международным обязательствам Армении по строительству правового и демократического государства.
В частности, со стороны главы исполнительной власти призыв к судьям «одуматься» является прямой угрозой независимости судебной власти, вмешательством  во все текущие и будущие судебные процессы и решения. Под тезисом «переходного правосудия» содержится противоправный намек на придание обратной силы законам.
Одновременно возможное осуществление конституционных поправок главой исполнительной власти в Национальном Собрании, причем с угрозой обеспечения желаемого итога каким-либо путем, является очевидным давлением и принуждением в отношении законодательной власти.
Для меня это тем более непонятно, поскольку возможности подобных обсуждений и принятия решений не были исчерпаны в Парламенте.
Поэтому, учитывая вышеизложенное, я планирую встретиться с Президентом Республики, премьер-министром, защитником прав человека, Высшим судебным советом и представителями международных дипломатических миссий для обсуждения сложившейся в стране ситуации.
Будучи верным своей конституционной миссии, я заверяю, что Национальное Собрание будет продолжать осуществлять полномочия, возложенные на него законодательством.