ԱԺ նախագահի հայտարարությունը ներքաղաքական իրավիճակի վերաբերյալ
ուշադրությամբ հետեւել եմ ՀՀ կառավարության 100 օրերի գործունեությանը եւ որպես խորհրդարանի ղեկավար՝ գործընկերոջիցս՝ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանից, ակնկալել եմ տեսնել ծրագիր` ուղղված երկրի անվտանգության ապահովմանը, տնտեսական զարգացմանը, բնակչության բարեկեցության բարելավմանը եւ իհարկե ժողովրդավարության էլ ավելի ամրապնդմանը: 100 օրը գուցե քիչ է այս հարցերի վերաբերյալ վարչապետի ամբողջական տեսլականը եւ դրանց լուծման կառուցողական ուղիները լսելու համար։
Անշուշտ գտնում եմ, որ կոռուպցիայի դեմ պետք է պայքարել։
Անշուշտ անհրաժեշտ է պայքարել մենաշնորհների դեմ։
Համոզված եմ, որ ժողովրդի ձայնը միշտ պետք է լսել, ժողովրդին հարկավոր է հնարավորինս իրազեկել եւ ներգրավել կարեւորագույն որոշումներն ընդունելիս, քանի որ, ինչպես գիտենք, Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունը պատկանում է ժողովրդին։ Սակայն այս ամենն իրականացնելիս պարտավոր ենք առաջնորդվել բացառապես Սահմանադրությամբ եւ օրենքներով, ինչպես նաեւ  Հայաստանի Հանրապետության կողմից ստանձնած միջազգային պարտավորությունների լիարժեք պահպանմամբ:
Այս առումով ցավով եմ արձանագրում, որ խորապես մտահոգված եմ երկրում ստեղծված իրավիճակով։
Երկրի հասարակական-քաղաքական բնականոն կյանքը, պետական իշխանության մարմինների սահմանադրաիրավական հարաբերությունները, եւ հանրային համերաշխությունը վտանգված են։ Հասարակությունն իրարամերժ խմբերի՝ հեղափոխության եւ հակահեղափոխության կողմնակիցների բաժանելու եւ անհանդուրժողականությունը խորացնելու վտանգավոր միտումներ եմ տեսնում։
Այս մտահոգությունս առավել խորանում է հատկապես վարչապետ Փաշինյանի ելույթում հնչած այս ձեւակերպմամբ, մեջբերում եմ. «Ուրեմն ես խորհուրդ եմ տալիս բոլորին խոսելուց առաջ մտածել, հետո էլ ասում են մեր խոսքի ազատությունը սահմանափակում եք: Դուք դեռ պետք է խոսելուց առաջ մտածել սովորեք, որ հետո ձեր խոսքի ազատության իրավունքի մասին մտածեք»։
Պետք է խոստովանեմ, որ այսպիսի ձեւակերպումներն ինձ համար անսպասելի էր լսել վարչապետ Փաշինյանից այն պարզ պատճառով, որ դա ուղղակի ոտնձգություն է այլակարծության նկատմամբ։
Սրան զուգահեռ դատավորների հասցեին «մատ թափ տալն» ու այլախոհներին Ազգային ավտանգության ծառայությամբ սպառնալը, ոչ միայն ճնշում է դատական իշխանության, այլեւ առհասարակ երկրում հակառակ կարծիք ունեցող ցանկացած մարդու նկատմամբ։
Վարչապետ Փաշինյանի հանրահավաքում հնչեցրած խոսքում միաժամանակ առկա էին ՀՀ սահմանադրական կարգի, պետականության հիմքերի համար խիստ վտանգավոր ուղերձներ, որոնք ուղղակի հակասում են իրավական եւ ժողովրդավարական պետություն կառուցելուն ուղղված ՀՀ կողմից ստանձնած միջազգային պարտավորություններին:
Մասնավորապես, գործադիր իշխանության ղեկավարի կողմից «Խելքներդ գլուխներդ հավաքեք» դիմելաձեւը դատավորներին պարզապես սպառնալիք է դատական իշխանության անկախությանը, միջամտություն է բոլոր ընթացիկ եւ հետագայում հարուցվելիք դատական քննություններին, որոշումներին: «Անցումային արդարադատության» թեզի ներքո ներկայացվեց օրենքներին հետադարձ ուժ տալու հակաիրավական ակնարկ:
Միաժամանական, գործադիր իշխանության ղեկավարի կողմից` Ազգային ժողովում սահմանադրական փոփոխությունների հնարավոր իրականացումը, այն էլ ցանկալի արդյունքը որեւէ եղանակով ապահովելու սպառնալիքով, ակնհայտ ճնշում եւ պարտադրանք է օրենսդիր իշխանության նկատմամբ:
Ինձ համար սա առավել անհասկանալի է, քանի որ սպառված չէին այդպիսի քննարկումների եւ որոշման կայացման հնարավորությունները հենց խորհրդարանում:
Այսպիսով, հաշվի առնելով վերոնշյալը՝ նախատեսում եմ հանդիպումներ Հանրապետության նախագահի, Հանրապետության վարչապետի, Մարդու իրավունքների պաշտպանի, Բարձրագույն դատական խորհրդի եւ միջազգային դիվանագիտական առաքելությունների ներկայացուցիչների հետ՝ քննարկելու ստեղծված իրավիճակը:
Հավատարիմ մնալով  իր սահմանադրական առաքելությանը` հավաստում եմ, որ Ազգային ժողովը շարունակելու է իրականացնել օրենսդրությամբ իրեն վերապահված լիազորությունները:
20.08.2018
Արա Բաբլոյանն ընդունել է ՄԱԿ-ի Մանկական հիմնադրամի ներկայացուցիչ Տանյա Ռադոչային
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանն օգոստոսի 20-ին ընդունել է ՀՀ-ում Միավորված ազգերի կազմակերպության (ՄԱԿ) Մանկական հիմնադրամի (ՅՈՒՆԻՍԵՖ) ներկայացուցիչ Տանյա Ռադոչային:Ողջունելով հյուրին` խորհրդարանի ղեկավարն ընդգծել է, որ երեխաների իրավունքների պաշտպանության խնդիրները մշտապես գտնվում են իր ուշ...

I have attentively followed the activities of the Government during the 100 days and as the Head of the parliament I expected  to see from my colleague, Prime Minster of Armenia Nikol Pashinyan a programme  aimed at ensuring the country’s security, economic development as well as the improvement of the population’s welfare and of course the further strengthening of democracy. 100 days might be a little time for hearing about the Prime Minister’s comprehensive vision over the mentioned issues and the constructive ways to address them.
Definitely, I find that it is important to fight against corruption.
Definitely, it is necessary to fight against monopolies.
I am convinced that we should always listen to the people’s voice. The people must be maximally informed and involved in the processes of making the all-important decisions, since we know that in the Republic of Armenia power belongs to the people. However, in this context we should solely be guided by the Constitution and the laws and act in full compliance with the international commitments assumed by the Republic of Armenia.
In this regard, I record with regret that I am deeply concerned by the situation in the country.
The regular social-political life of the country, the legal-constitutional relations of the state power bodies and the public solidarity are endangered. I see dangerous tendencies of dividing the society into mutually exclusive groups of supporters of revolution and counter-revolution, as well as the deepening of intolerance.
These concerns are more deepened by the following formulation in the Prime Minister Nikol Pashinyan’s remark. I quote it: “So, I advise everyone to think before you speak. You say we restrict the freedom of speech. Firstly, you should learn to think before you speak and only then think about the right to free speech.”
I should confess that it was unexpected to hear such formulations from the Prime Minister Pashinyan by the simple reason that it is directly an encroachment on pluralism.
In parallel with this, “telling off” the judges and threatening the dissidents by the National Security Service, is not only pressure against the judicial power, but also against anyone in the country who holds  opposite opinion.
There were dangerous messages in Prime Minister Pashinyan's speech both to the Constitutional Order of the Republic of Armenia and the fundaments of statehood, which directly contradict the international commitments assumed by the Republic of Armenia aiming at building democratic state.
Particularly, the manner of addressing the judges by the Head of the executive body in words like ''sober up'' is merely a threat to the independence of the judicial power, interference to all ongoing and upcoming judicial proceedings and court decisions. Under the thesis of  “transitional justice” an anti-legal hint of giving the retroactive effect to the laws  was presented.
At the same time the possibility of carrying out constitutional amendments in the National Assembly of the Republic of Armenia and the threat of ensuring the desirable outcome in any way is an obvious pressure and compulsion towards the legislative power by the Head of the executive body.
This manner is incomprehensible for me taking into account the fact that the opportunities for such discussions and making decisions at the parliament were not exhausted.
Thus, taking into consideration the aforementioned, I plan meetings with the President of the Republic of Armenia, Prime Minister, Human Rights Defender, the representatives of the Higher Judicial Council and the international diplomatic missions to discuss the existing situation.
Remaining true to its constitutional mission, I assure you that the National Assembly will continue to exercise the powers vested in by law.
20.08.2018
Ara Babloyan Receives UNICEF Representative Tanya Radocha
On August 20, the President of the RA National Assembly Ara Babloyan received the Representative of the United Nations Children’s Fund (UNICEF) to the RA Tanya Radocha. Welcoming the guest, the Head of the Parliament has underlined that the problems of the protection of the children’s rights are alw...