Արա Բաբլոյանն ընդունել է Իրանի Մեջլիսի Իրան-Հայաստան բարեկամական խմբի անդամներին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանն օգոստոսի 31-ին ընդունել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության Մեջլիսի Իրան-Հայաստան պատգամավորական բարեկամական խմբի ղեկավար Ռամեզան Ալի Սոբհանիֆարին եւ խմբի անդամներին:
Ողջունելով հյուրերին՝ Արա Բաբլոյանը վստահություն է հայտնել, որ այցը կնպաստի հայ-իրանական հարաբերությունների եւ հատկապես միջխորհրդարանական համագործակցության հետագա զարգացմանը: ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարն ընդգծել է, որ Իրանի հետ ձեւավորված են սերտ, բարիդրացիական եւ փոխվստահության ամուր հիմքերի վրա խարսխված հարաբերություններ: ՀՀ ԱԺ նախագահի համոզմամբ՝ միջխորհրդարանական համագործակցության խորացման հարցում ուրույն դեր ունեն պատգամավորական բարեկամության խմբերը. երկկողմ շփումներն ու փոխայցելություններն նոր լիցք են հաղորդում ոչ միայն միջխորհրդարանական կապերին, այլեւ միջպետական հարաբերություններին: Այս համատեքստում Արա Բաբլոյանը կարեւորել է Հայաստան-Իրան բարեկամական խմբի՝ 2018թ. փետրվարին Իրան կատարած այցի արդյունքներն ու ձեռք բերված պայմանավորվածությունները:
Անդրադարձ է կատարվել երկկողմ տնտեսական հարաբերությունների զարգացմանը: Նշվել է, որ այս հարցում նպատակային գործունեություն է ծավալում հայ-իրանական միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովը: ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարն ընդգծել է, որ Հայաստանը կարող է կամուրջ հանդիսանալ Իրան-ԵԱՏՄ-Եվրոպա առեւտրատնտեսական հարաբերությունների համար:
Իրան-Հայաստան պատգամավորական բարեկամական խմբի ղեկավար Ռամեզան Ալի Սոբհանիֆարը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, ՀՀ ԱԺ նախագահին է փոխանցել Իրանի Մեջլիսի նախագահ Ալի Լարիջանիի ջերմ ողջույններն ու բարեմաղթանքները: Նշելով, որ հայ-իրանական բազմադարյան բարեկամությունը հիմնված է պատմամշակութային ընդհանրությունների վրա՝ խմբի ղեկավարը գոհունակությամբ փաստել է, որ երկու երկրները տարբեր ժամանակներում օրհասական պահերին մշտապես աջակցել են միմյանց:
Ռամեզան Ալի Սոբհանիֆարը եւս միջպետական հարաբերությունների զարգացման համատեքստում առանձնակի կարեւորել է խորհրդարանական դիվանագիտության դերն ու նշանակությունը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են մշակութային հարաբերությունների դինամիկ զարգացման միտումներին, գյուղատնտեսության, էներգետիկայի եւ մի շարք այլ ոլորտներում համագործակցության ընդլայնմանը վերաբերող հարցեր: Կողմերն անդրադարձել են նաեւ Մեղրիի ազատ տնտեսական գոտու ընձեռած հնարավորություններն արդյունավետ օգտագործելու, ինչպես նաեւ ներդրումային տարբեր ծրագրերի իրականացման կարեւորությանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը կմեկնի Արցախ
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը սեպտեմբերի 1-2-ն աշխատանքային այցով կլինի Արցախի Հանրապետությունում: Պատվիրակությունը կմասնակցի Արցախի անկախության օրվան նվիրված միջոցառումներին: Նախատեսվում են հանդիպումներ Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանի, ԱՀ Ազգային ժողովի նախագահ...
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Միքայել Մելքումյանը հանդիպել է ՀՀ-ում Վիետնամի դեսպանի հետ
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Միքայել Մելքումյանն օգոստոսի 31-ին հանդիպել է Հայաստանի Հանրապետությունում Վիետնամի Սոցիալիստական Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Նգո Դիք Մանի հետ: Ողջունելով դեսպանին` ԱԺ նախագահի տեղակալը հույս է հայտնել, որ նրա գործունեությունը կնպաստի միջպետական հարաբերությունների...
«Հայաստանի անվտանգության ապահովման գործում ռուսական ռազմաբազայի դերը շատ մեծ է». Էդուարդ Շարմազանով
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովն օգոստոսի 31-ին հանդիպել է Հայաստանում Ռուսաստանի գիտության եւ մշակույթի կենտրոնի տնօրեն Սերգեյ Ռիբինսկու հետ։ Հանդիպմանը ներկա է եղել նաեւ ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Հայկ Բաբուխանյանը։ Էդուարդ Շարմազանովը կարեւորել է հայ-ռուսական դարավոր բարեկամությունը, նշել, որ երկ...

On August 31, the RA NA Speaker received the Head of Iran-Armenia Friendship Group of Majlis of the Islamic Republic of Iran Ramazanali Sobhanifar and the members of the Group.
Welcoming the guests, Ara Babloyan expressed trust that the visit would promote the further development of the Armenian-Iranian relations and especially inter-parliamentary cooperation. The Head of the RA Parliament has underlined close, good friendly relations based on the firm bases of mutual trust are formed with Iran. According to the RA NA Speaker, in deepening of inter-parliamentary cooperation the Parliamentary Friendship Groups have a special role: the bilateral contacts and mutual visits give new impetus not only to the inter-parliamentary ties, but also to the inter-state relations. In this context Ara Babloyan highlighted the results of the visit of Armenia-Iran Friendship Group to Iran in February 2018 and the reached agreements.
Both sides the development of bilateral economic relations. It has been noted that the Armenian-Iranian Inter-Governmental joint Committee has purposeful activities in this issue. The Head of the RA parliament has underscored that Armenia can be a bridge for Iran-EEC-Europe trade-economic relations.
Expressing his gratitude, the Head of Iran-Armenia Friendship Group of Majlis of the Islamic Republic of Iran Ramazanali Sobhanifar conveyed the warm greetings and wishes by the Speaker of the Iran Majlis Ali Larijani. Noting that the Armenian-Iranian centuries-old friendship is based on the historical-cultural commonalities, the Head of the Group has documented that the two countries always support each other at critical moments in different times.
In the context of the development of the inter-state relations Ramazanali Sobhanifar also especially emphasized the role and importance of parliamentary diplomacy.
In the course of the meeting the issues concerning the tendencies of the dynamic development of the cultural relations, agriculture, energy and in a number of spheres were discussed. The sides also touched upon the importance of effectively using the opportunity given by Meghri Free Economic Zone, as well as the implementation of the investment different programmes.