ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը սեպտեմբերի 12 -ին ընդունել է Ֆրանսիայի Հանրապետության Սենատի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամության խմբի նախագահ Ժիլբեր-Լյուկ Դըվինայի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաեւ ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Ֆրանսիա բարեկամական խմբի ղեկավար Արմեն Ռուստամյանը:
Արա Բաբլոյանը, ողջունելով պատվիրակության այցը Հայաստան, ընդգծել է հայ-ֆրանսիական բարեկամական ու եղբայրական հարաբերությունների բարձր մակարդակը:
Անդրադառնալով երկու երկրների խորհրդարաններում գործող բարեկամական խմբերի նպաստավոր համագործակցությանը՝ ԱԺ նախագահը նշել է, որ այն պետք է առավել ամրապնդել եւ նորովի զարգացնել:
Օրենսդիր մարմնի ղեկավարը հյուրերին վստահեցրել է. «Անկախ մեր երկրում տեղի ունեցած փոփոխություններից եւ տարբեր հարցերում քաղաքական ուժերի դիրքորոշումից հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների պահպանման ու զարգացման հարցում բոլորը միակարծիք են»:
Ֆրանսիայի Հանրապետության Սենատի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամության խմբի նախագահ Ժիլբեր-Լյուկ Դըվինան, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, արժեւորել է երկու ժողովուրդների դարերի պատմություն ունեցող բարեկամությունը:
Պատվիրակության ղեկավարը կարեւորել է բարեկամական խմբերի ակտիվ գործունեությունն ուղղված երկկողմ կապերի ամրապնդմանը, հարաբերությունների ընդլայնմանը՝ էապես ընդգծելով տնտեսական փոխգործակցության զարգացման ու խորացման անհրաժեշտությունը:
Արա Բաբլոյանն ու Ժիլբեր-Լյուկ Դըվինան մտքեր են փոխանակել բազմաթիվ ոլորտներում նոր ծրագրեր իրականացնելու եւ առկա ծրագրերն ավարտին հասցնելու վերաբերյալ՝ փաստելով, որ տնտեսական ոլորտում կա չօգտագործված ներուժ:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել տարածաշրջանային խնդիրներին, ընդգծվել հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման կարեւորությունը:
«Շանթ- 2018» զորավարժության շրջանակում պատերազմ հայտարարելու մասին որոշում է ընդունվել
«Շանթ-2018» զորավարժություն»: Սեպտեմբերի 12-ին «Շանթ-2018» հրամանատարաշտաբային զորավարժությունների շրջանակում Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովն ընդունել է պատերազմ հայտարարելու մասին որոշում:«Հիմք ընդունելով Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2018 թվականի սեպտեմբերի 12-ի «Պատերազմ հայտարար...
ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Արա Սաղաթելյանը սեպտեմբերի 12-ին հանդիպել է ՀԱՊԿ ԽՎ-ի պատասխանատու քարտուղար Պյոտր Ռյաբուխինի հետ: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հոկտեմբերի 29-30-ին Երեւանում կայանալիք ՀԱՊԿ ԽՎ խորհրդի եւ վեհաժողովի լիագումար նիստերի աշխատանքների կազմակերպմանն առնչվող հ...
Էդուարդ Շարմազանովն ընդունել է ՀԱՊԿ ԽՎ պատասխանատու քարտուղարին
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը սեպտեմբերի 12-ին ընդունել է ՀԱՊԿ ԽՎ պատասխանատու քարտուղար Պյոտր Ռյաբուխինին: Զրուցակիցները կարեւորել են ՀԱՊԿ անդամ երկրների խորհրդարանների միջեւ համագործակցության ամրապնդումը, անդրադարձել կառույցում հայկական պատվիրակության գործունեությանը: Կողմերը քննարկել են հո...
Միքայել Մելքումյանն Ինդոնեզիայում մասնակցել է Կայուն զարգացման խնդիրներին նվիրված խորհրդարանական համաժողովին
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Միքայել Մելքումյանն Ինդոնեզիայում սեպտեմբերի 12-ին մասնակցել է Կայուն զարգացման խնդիրներին նվիրված 2-րդ համաշխարհային խորհրդարանական համաժողովին: Միքայել Մելքումյանը ծավալուն ելույթ է ունեցել «Արդյունավետ էներգետիկայի զարգացման միջազգային հիմնախնդիրները» թեմայով: Համաժողովին մ...
ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր
ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Գեորգի Ծերեթելիի գլխավորած պատվիրակությունը ԵԱՀԿ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակութան ղեկավար Հերմինե Նաղդալյանի ուղեկցությամբ սեպտեմբերի 12-ին այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր: Հյուրերը ծաղիկներ են խոնարհել 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը հա...
Սեպտեմբերի 12-ին Ազգային ժողովը շարունակել է հերթական նիստերի աշխատանքը: Պատգամավորները քվեարկությամբ ընդունել են «ՀՀ կառավարության եւ Տաջիկստանի Հանրապետության կառավարության միջեւ կրթության որակավորումների, գիտական աստիճանների ու գիտական կոչումների փոխճանաչման եւ համադրելիության մասին» համաձայնագիր...
ՀՀ ԱԺ աշխատակազմում շարունակվում են «Շանթ-2018» զորավարժությունները
«Շանթ-2018» զորավարժություն»: Սեպտեմբերի 12-ին «Շանթ-2018» զորավարժության շրջանակում ՀՀ Ազգային ժողովի աշխատակազմում տեղի է ունեցել հերթական խորհրդակցությունը: ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Արա Սաղաթելյանը տեղեկացրել է, որ նախորդ օրը՝ սեպտեմբերի 11-ին, զորավարժության անցկացման շրջանակո...

On September 12, the President of the RA National Assembly Ara Babloyan received the delegation led by the Chairman of France-Armenia Friendship Group of the Senate of the Republic of France Gilbert-Luc Devinaz. The Head of the RA NA Armenia-France Friendship Group Armen Rustamyan also attended the meeting.
Welcoming the visit of the delegation to Armenia, Ara Babloyan underlined the high level of the Armenian-French friendly and brotherly relations.
Regarding the favourable cooperation of the Friendship Groups functioning in the parliaments of the two countries, the NA President noted that it should further strengthen and develop in a new way.
The Head of the legislative body assured the guests: “Regardless of the changes occurred in our country and the position of the political forces in different issues in the preservation and development of the Armenian-French relations everybody holds the same opinion.
Expressing his gratitude for the warm reception, the Chairman of France-Armenia Friendship Group of the Senate of the Republic of France Gilbert-Luc Devinaz evaluated the friendship of the two peoples’ centuries-old history.
The Head of the delegation highlighted the activities of the Friendship Groups aimed at the strengthening of the bilateral ties, the expansion of the relations, essentially underscoring the necessity of the development and the deepening of the economic cooperation.
Ara Babloyan and Gilbert-Luc Devinaz have exchanged thoughts on implementing new programmes in numerous spheres and reaching to an end the existing programmes, documenting that there is non-used potential in the economic sphere.
At the meeting both sides touched upon the regional problems and stressed the importance of the peaceful settlement of the conflicts.
On September 12, the RA NA Chief of Staff-Secretary General Ara Saghatelyan met with the CSTO PA Responsible Secretary Pyotr Ryabukhin.During the meeting items regarding the holding of the CSTO PA Council and the CSTO PA plenary sessions in Yerevan on October 29-30 were discussed.Welcoming the guest...
Eduard Sharmazanov Receives CSTO PA Responsible Secretary
On September 12, the RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov received the CSTO PA Responsible Secretary Pyotr Ryabukhin.The interlocutors highlighted the strengthening of cooperation of the CSTO member countries’ parliaments and touched upon the activities of the Armenian delegation in the stru...
On September 12, the RA NA Deputy Speaker Mikayel Melkumyan took part in the 2nd World Parliamentary Forum on Sustainable Development in Indonesia. Mikayel Melkumyan delivered a voluminous speech on the theme: 'The International Problems of Effective Energy Development.'Parliamentary deleg...
On September 12, the delegation led by the President of the OSCE Parliamentary Assembly George Tsereteli accompanied by the Head of the RA NA Delegation to OSCE PA Hermine Naghdalyan visited Tsitsernakaberd Memorial Complex. The guests laid flowers at the eternal fire perpetuating the memory of the ...
On September 12, the National Assembly continued the work of the regular sittings. The deputies by voting passed the draft law on Ratifying the Agreement on Mutual Recognition and Comparison of Education Qualifications, Scientific Degrees and Scientific Titles between the Government of the Republic ...