«Հանրային ֆինանսների կառավարման բարեփոխումները խորհրդարանական վերահսկողության համատեքստում» թեմայով սեմինար` Ծաղկաձորում
Հոկտեմբերի 26-ին Ծաղկաձորում մեկնարկել է «Հանրային ֆինանսների կառավարման բարեփոխումները խորհրդարանական վերահսկողության համատեքստում» թեմայով եռօրյա սեմինար, որի նպատակն է աջակցել ՀՀ Ազգային ժողովի աշխատակազմի, մշտական հանձնաժողովների, ինչպես նաեւ զանգվածային լրատվության միջոցների ներկայացուցիչներին հանրային ֆինանսների կառավարման վերաբերյալ իրազեկմանը, այդ գործընթացում ներգրավվածությանը, փոխգործակցության հարթակի գործարկմանը: Սեմինարը, որը կազմակերպել են ԱԺ աշխատակազմը եւ Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերությունը (GIZ), իրականացվում է «Հանրային ֆինանսների կառավարում Հարավային Կովկասում» ծրագրի շրջանակում:
Սեմինարի առաջին օրը կայացել է առանձին քննարկում լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների համար, որտեղ վերհանվել են ԶԼՄ-ների դերը հանրային ֆինանսների կառավարման բարեփոխումներում:
Ողջունելով մասնակիցներին՝ ԳՄՀԸ «Հանրային ֆինանսների կառավարում Հարավային Կովկասում» ծրագրի տարածաշրջանային ղեկավար Յենս Պետերսեն-Թումզերն արժեւորել է համագործակցությունը ՀՀ ԱԺ-ի հետ՝ նշելով, որ աջակցությունը նախատեսված ծրագրերին շարունակական կլինի: Ծրագրի տարածաշրջանային ղեկավարը հույս է հայտնել, որ սեմինարն իր նպաստը կունենա հանրային ֆինանսների կառավարման վերահսկողության կատարելագործման հարցում:
ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը, կարեւորելով համագործակցությունը ԳՄՀԸ–ի հետ, նշել է, որ վերջին տարիներին կազմակերպությունն արդյունավետ ծրագրեր է իրականացրել խորհրդարանի հետ: Նա եւս կարեւորել է փոխգործակցության շարունակականությունը:
Սեմինարի օրակարգն ընդգրկուն է` «Հանրային ֆինանսների կառավարման արդյունավետությունը   խորհրդարանական վերահսկողության թիրախ», «Անկախ բարձրագույն աուդիտորական մարմինը եւ խորհրդարանի համագործակցությունը նրա հետ», «Խորհրդարանի հետօրենսդրական վերահսկողությունը», «Բյուջետային գրասենյակի ներկան ու զարգացման հեռանկարները», «Համագործակցությունը լրատվամիջոցների եւ  քաղհասարակության հետ` համագործակցության դերը խորհրդարանական գործունեության մեջ», «Ծրագրային բյուջետավորման ներկա հանգրվանը»: Հիմնական բանախոսներն են ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը, ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Արսեն Բաբայանը, ՀՀ ԱԺ բյուջետային գրասենյակի համակարգող փորձագետ Գագիկ Բարսեղյանը, ՀՀ ԱԺ ՖՎԲ քարտուղարության համակարգող փորձագետ Արտյուշա Ահարոնյանը:
Հոկտեմբերի 27-ին  լրանում է 1999 թ-ին խորհրդարանում տեղի ունեցած ոճրագործության 19-րդ տարելիցը: ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը, ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը, ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Միքայել Մելքումյանը, ՀՀ առաջին փոխվարչապետի պաշտոնակատար Արարատ Միրզոյանը, ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ, ՀՀ ԱԺ աշ...
(Ոչ պաշտոնական թարգմանություն) Մեկնարկային հանդիպում ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական գործընկերության կոմիտեի 1-ին նիստ 24 հոկտեմբերի, 2018 թ. Ստրասբուրգ Եզրափակիչ հայտարարություն եւ առաջարկություններ Համաձայն ԵՄ-Հայաստան Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի 365-րդ հոդվածի ԵՄ-Հայաստան խոր...
Արա Բաբլոյանը կմեկնի Մոսկվա
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի գլխավորած պատվիրակությունը հոկտեմբերի 29-ին կմեկնի Մոսկվա՝ մասնակցելու ՀԱՊԿ ԽՎ խորհրդի եւ 11-րդ լիագումար նիստերի աշխատանքներին: ՀՀ ԱԺ նախագահի գլխավորած պատվիրակության կազմում են ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը, ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Խոսրով Հարությունյանը եւ Կոր...

Семинар “Реформы управления общественными финансами в контексте парламентского контроля” в Цахкадзоре
26 октября в Цахкадзоре стартовал трехдневный  семинар на тему “Реформы управления общественными финансами в контексте парламентского контроля”, цель которого – содействовать аппарату, постоянным комиссиям НС РА, а также  представителям СМИ   в ознакомлении с   управлением общественными финансами, вовлеченностью в эти процессы, применением их как платформы взаимодействия. Семинар, организованный Аппаратом НС и GIZ, проводится в рамках программы “Управление общественными финансами на Южном Кавказе”.
На семинаре по повестке дня выступил региональный руководитель программы  “Управление общественными финансами на Южном Кавказе” Йенс Петерсен-Тумзерн. Он высоко оценил сотрудничество с НС РА, отметив, что содействие намеченным программам будет последовательным. Региональный руководитель программы GIZ выразил надежду, что семинар будет способствовать совершенствованию контроля над управлением общественными финансами.
Председатель Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Гагик Минасян, заместитель руководителя Аппарата НС Арсен Бабаян, эксперт-координатор Бюджетного офиса НС Гагик Барсегян, эксперт-координатор Секретариата ФКБ НС Артюша Агаронян выступили с докладами “Цель парламентского контроля – эффективность управления общественными финансами”, “Независимый высший аудиторский орган и сотрудничество парламента с ним”,   “Постзаконодательный контроль парламента”,  “Бюджетный офис сегодня и перспективы развития”, “Сотрудничество с медиа и гражданским обществом – роль сотрудничества в парламентской деятельности” и др.
27 октября исполнилась 19-я годовщина совершенного в 1999 г. в парламенте злодеяния. Председатель НС Ара Баблоян, и.о. премьер-министра РА Никол Пашинян, вице-спикер НС Микаел Мелкумян, и.о. первого заместителя премьера РА Арарат Мирзоян, депутаты НС, руководитель-генеральный секретарь Аппарата НС А...
(Неофициальный перевод)Стартовая встречаПервое заседание Комитета парламентского партнерства ЕС-Армения                                ...
Ара Баблоян отбывает в Москву
29 октября делегация во главе с Председателем НС Ара Баблояном отбывает в Москву – для участия в работе заседания Совета и 11-го пленарного заседания  ПА ОДКБ.В составе делегации – вице-спикер НС Эдуард Шармазанов, депутаты НС Хосров Арутюнян и Корюн Нагапетян.  ...