«Հանրային ֆինանսների կառավարման բարեփոխումները խորհրդարանական վերահսկողության համատեքստում» թեմայով սեմինար` Ծաղկաձորում
Հոկտեմբերի 26-ին Ծաղկաձորում մեկնարկել է «Հանրային ֆինանսների կառավարման բարեփոխումները խորհրդարանական վերահսկողության համատեքստում» թեմայով եռօրյա սեմինար, որի նպատակն է աջակցել ՀՀ Ազգային ժողովի աշխատակազմի, մշտական հանձնաժողովների, ինչպես նաեւ զանգվածային լրատվության միջոցների ներկայացուցիչներին հանրային ֆինանսների կառավարման վերաբերյալ իրազեկմանը, այդ գործընթացում ներգրավվածությանը, փոխգործակցության հարթակի գործարկմանը: Սեմինարը, որը կազմակերպել են ԱԺ աշխատակազմը եւ Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերությունը (GIZ), իրականացվում է «Հանրային ֆինանսների կառավարում Հարավային Կովկասում» ծրագրի շրջանակում:
Սեմինարի առաջին օրը կայացել է առանձին քննարկում լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների համար, որտեղ վերհանվել են ԶԼՄ-ների դերը հանրային ֆինանսների կառավարման բարեփոխումներում:
Ողջունելով մասնակիցներին՝ ԳՄՀԸ «Հանրային ֆինանսների կառավարում Հարավային Կովկասում» ծրագրի տարածաշրջանային ղեկավար Յենս Պետերսեն-Թումզերն արժեւորել է համագործակցությունը ՀՀ ԱԺ-ի հետ՝ նշելով, որ աջակցությունը նախատեսված ծրագրերին շարունակական կլինի: Ծրագրի տարածաշրջանային ղեկավարը հույս է հայտնել, որ սեմինարն իր նպաստը կունենա հանրային ֆինանսների կառավարման վերահսկողության կատարելագործման հարցում:
ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը, կարեւորելով համագործակցությունը ԳՄՀԸ–ի հետ, նշել է, որ վերջին տարիներին կազմակերպությունն արդյունավետ ծրագրեր է իրականացրել խորհրդարանի հետ: Նա եւս կարեւորել է փոխգործակցության շարունակականությունը:
Սեմինարի օրակարգն ընդգրկուն է` «Հանրային ֆինանսների կառավարման արդյունավետությունը   խորհրդարանական վերահսկողության թիրախ», «Անկախ բարձրագույն աուդիտորական մարմինը եւ խորհրդարանի համագործակցությունը նրա հետ», «Խորհրդարանի հետօրենսդրական վերահսկողությունը», «Բյուջետային գրասենյակի ներկան ու զարգացման հեռանկարները», «Համագործակցությունը լրատվամիջոցների եւ  քաղհասարակության հետ` համագործակցության դերը խորհրդարանական գործունեության մեջ», «Ծրագրային բյուջետավորման ներկա հանգրվանը»: Հիմնական բանախոսներն են ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը, ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Արսեն Բաբայանը, ՀՀ ԱԺ բյուջետային գրասենյակի համակարգող փորձագետ Գագիկ Բարսեղյանը, ՀՀ ԱԺ ՖՎԲ քարտուղարության համակարգող փորձագետ Արտյուշա Ահարոնյանը:
Հոկտեմբերի 27-ին  լրանում է 1999 թ-ին խորհրդարանում տեղի ունեցած ոճրագործության 19-րդ տարելիցը: ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը, ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը, ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Միքայել Մելքումյանը, ՀՀ առաջին փոխվարչապետի պաշտոնակատար Արարատ Միրզոյանը, ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ, ՀՀ ԱԺ աշ...
(Ոչ պաշտոնական թարգմանություն) Մեկնարկային հանդիպում ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական գործընկերության կոմիտեի 1-ին նիստ 24 հոկտեմբերի, 2018 թ. Ստրասբուրգ Եզրափակիչ հայտարարություն եւ առաջարկություններ Համաձայն ԵՄ-Հայաստան Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի 365-րդ հոդվածի ԵՄ-Հայաստան խոր...
Արա Բաբլոյանը կմեկնի Մոսկվա
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի գլխավորած պատվիրակությունը հոկտեմբերի 29-ին կմեկնի Մոսկվա՝ մասնակցելու ՀԱՊԿ ԽՎ խորհրդի եւ 11-րդ լիագումար նիստերի աշխատանքներին: ՀՀ ԱԺ նախագահի գլխավորած պատվիրակության կազմում են ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը, ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Խոսրով Հարությունյանը եւ Կոր...

Seminar on Theme Public Finance Management Reforms in the Context of Parliamentary Oversight
On October 26, in Tsaghkadzor a three-day seminar on the theme Public Finance Management Reforms in the Context of Parliamentary Oversight began, and its goal was to support the representatives of the RA Staff of the National Assembly, as well as the mass media about the awareness on the finance management, the involvement in that process, and the use of the cooperation platform. The seminar organized by the NA Staff and the Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH (German Federal Enterprise for International Cooperation) is implemented in the framework of the Public Financial Management in the South Caucasus Program.
On the first day of the seminar separate debate was held for the representatives of the media, where the role of media in the public finance management reforms was raised.
Welcoming the guests Jens Petersen-Thumser, GIZ Regional Leader of GIZ Public Financial Management in the South Caucasus Program, evaluated the cooperation with the RA NA, noting the support to the support would be continuous. The Regional Head of the program expressed hope that the seminar would contribute to the upgrading of the finance management oversight.
Highlighting the cooperation with the GIZ the Chairman of the RA NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Gagik Minasyan noted that the organization implemented programs with the parliament in recent years. He also emphasized the continuity of cooperation.
The seminar agenda was the following: Effectiveness of public finance management as a target for parliamentary oversight, The independent supreme audit institution and the Parliament’s cooperation with it, Post-legislative oversight of the Parliament, The current situation of the Budget Office and its development perspectives, Cooperation with media and civil society, the role of cooperation in parliamentary activities and especially in the budget oversight process, The current situation of program budgeting, parliamentary experience. The main speakers were the Chairman of the RA NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Gagik Minasyan, the Deputy Chief of the RA NA Staff Arsen Babayan, the Coordinating Expert of the RA NA Budget Office Gagik Barseghyan and the Coordinating Expert of the RA NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Artyusha Aharonyan.
On October 27 sees the 19th anniversary of the crime committed in the parliament in 1999. The RA NA President Ara Babloyan, the RA Acting Prime Minister Nikol Pashinyan, the RA NA Vice President Mikayel Melkumyan, the RA Acting First Deputy Prime Minister Ararat Mirzoyan, the RA NA deputies, the RA ...
EU-Armenia Parliamentary Partnership Committee  ...
Ara Babloyan is to Leave for Moscow
On October 29, the delegation headed by the RA NA Speaker Ara Babloyan will leave for Moscow to take part in the works of the CSTO PA Council and 11th Plenary Sessions.The RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov, the RA NA deputies Khosrov Harutyunyan and Koryun Nahapetyan are in the delegation head...