Արա Բաբլոյանի ողջույնի խոսքն Արեւելյան գործընկերության երկրների խորհրդարանների գլխավոր քարտուղարների 2-րդ հանդիպմանը
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը դեկտեմբերի 6-ին ողջույնի խոսքով հանդես է եկել ՀՀ Ազգային ժողովում ընթացող Արեւելյան գործընկերության երկրների խորհրդարանների գլխավոր քարտուղարների 2-րդ հանդիպմանը:
Արա Բաբլոյանը կարեւորել է միջոցառման անցկացումը ՀՀ Ազգային ժողովում: Խորհրդարանի ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել վրացի գործընկերներին, Վրաստանի խորհրդարանի գլխավոր քարտուղար Գիվի Միկանաձեին այս պլատֆորմը նախաձեռնելու, ինչպես նաեւ Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերությանը՝ խորհրդարանների կարողությունները հզորացնելուն ուղված ծրագրերի իրականացմանն աջակցելու համար: ՀՀ ԱԺ նախագահն իր ելույթում նշել է.
«Ուրախ եմ, որ Հայաստանի Հանրապետության խորհրդարանի եւ ձեր պետությունների խորհրդարանների աշխատակազմերի միջեւ ստեղծվել է համագործակցության լայն շրջանակ:
Խորհրդարանը, ինչպես գիտեք, ժողովրդավարության գլխավոր ինստիտուտներից է, որի աշխատանքն անհնար կլինի առանց խորհրդարանի գործունեությունն ապահովող աշխատակազմի: Բացի դրանից, խորհրդարանի աշխատակազմը կարեւոր դեր ունի օրենսդիր մարմնի շարունակական եւ հետեւողական աշխատանքի ապահովման գործում եւ պատահական չէ, որ աշխատակազմը համարվում է խորհրդարանի ինստիտուցիոնալ հիշողությունը:
Պատգամավորները մշտապես փոփոխվում են, գալիս են նորերը, որոնց մի մասը՝ առաջին անգամ: Նրանց հիմնական հենարանը պետք է դառնա հենց աշխատակազմը: Նորընտիր պատգամավորը, սկսելով օրենսդիր գործունեությունը, պետք է վստահ լինի, որ խորհրդարանում ունի այնպիսի աջակցություն, որը կապահովի իր հիմնական գործունեությունը: Աշխատակազմի դերն ու նշանակությունը, իհարկե, այսքանով չի սահմանափակվում: Մենք՝ պատգամավորներս, ընտրվելուց հետո մեր պաշտոնավարման ողջ ժամկետի ընթացքում հենվում ենք հենց աշխատակազմի վրա, իսկ որքան բարձր է աշխատակազմի պրոֆեսիոնալիզմը, այնքան քիչ են մեր աշխատանքային հոգսերը:
Հենց այդ պատճառով ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղարն այդքան բարձր գնահատեց ինչպես աշխատակազմերի գործառույթները, այնպես էլ գլխավոր քարտուղարների՝ խորհրդարանների աշխատակազմերը ղեկավարելու ու զարգացնելու պարտավորությունները:
Հայաստանի Հանրապետությունը 2015 թվականին անցում կատարեց կառավարման խորհրդարանական ձեւին, ինչը ենթադրում է խորհրդարանի դերի, լիազորությունների եւ պարտականությունների էական ավելացում: Զգալիորեն փոփոխվեցին խորհրդարանի գործառույթները, դրանցում ավելացավ կառավարության նկատմամբ վերահսկողության գործառույթը, իսկ այդպիսի կարեւոր ֆունկցիան անհնար կլինի իրականացնել առանց արհեստավարժ աշխատակազմի:
Այս համատեքստում մենք սկսել եւ հաջողությամբ շարունակում ենք Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի աշխատակազմի կարողությունների զարգացումը, որն ուղեկցվեց աշխատակազմում գործառույթների հստակեցմամբ, նոր պարտավորությունների սահմանմամբ եւ կառուցվածքային բարեփոխումներով: Այդ բարեփոխումների շրջանակում ամենամեծ ծրագիրը, իմ կարծիքով, Ազգային ժողովի վերլուծական կենտրոնի ստեղծման նախաձեռնությունն է: Մեր նպատակն է ունենալ ընդունված օրենքների արդյունավետության մշտադիտարկման ապահովում, վերլուծությունն ու գնահատումն իրականացնող, ինչպես նաեւ ցանկացած բնագավառում միջազգային օրենսդրական փորձն ու ավանդույթները Հայաստանում կիրառելու հնարավորության վերաբերյալ հիմնավորված առաջարկներ ներկայացնող մարմին: Այս ուղղությամբ աշխատանքները, իհարկե, կշարունակվեն:
Ստանձնելով ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի պաշտոնը՝ հենց առաջին օրվանից խորացրել եմ ԱԺ նախագահ եւ աշխատակազմ աշխատանքային հարաբերությունները եւ ամենեւին պատահական չէր, որ հրաժարվեցի Ազգային ժողովի նախագահի համար նախատեսված շուրջ 25 խորհրդականների, օգնականների ու ռեֆերենտների 80 տոկոսից: Համոզված էի, որ Ազգային ժողովի աշխատակազմն ամբողջությամբ բավարար է աշխատանքներն արդյունավետ կազմակերպելու համար: Հիմա հպարտությամբ փաստում եմ, որ համոզմունքս ճիշտ էր եւ անցնող ժամանակահատվածում կատարված հսկայական աշխատանքն էլ դրա ապացույցն է:
Խորհրդարանների հարգարժան գլխավոր քարտուղարներ,
ավարտելով խոսքս՝ առանձնահատուկ շնորհակալություն եմ հայտնում ձեզ, որ մշտապես կանգնած եք մեր՝ օրենսդիրներիս թիկունքին եւ ապահովում եք մեր գործունեության արդյունավետությունը:
Մաղթում եմ արդյունավետ աշխատանք»:
Դեկտեմբերի 6-ին ՀՀ Ազգային ժողովում մեկնարկել է Արեւելյան գործընկերության երկրների խորհրդարանների գլխավոր քարտուղարների 2-րդ հանդիպումը, որին մասնակցել են Հայաստանի, Վրաստանի, Մոլդովայի, Ուկրաինայի խորհրդարանների գլխավոր քարտուղարները, ներկայացուցիչներ աշխատակազմերից, Գերմանիայի միջազգային համագործա...
ՀՀ Ազգային ժողովի դեկտեմբերի 6-ի նիստը չի կայացել: Ժամը 10:00-ին չեն գրանցվել անհրաժեշտ թվով պատգամավորներ: Գրանցումը  «ԱԺ կանոնակարգ» ՀՀ սահմանադրական օրենքի համաձայն` շարունակվել է 4 ժամ, սակայն համապատասխան թվով պատգամավորներ չեն գրանցվել: Ժամը 14:00-ի դրությամբ գրանցվել էր 11 պատգամավոր: ...
ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Արա Սաղաթելյանը դեկտեմբերի 6-ին հանդես է եկել բացման խոսքով ՀՀ Ազգային ժողովում ընթացող Արեւելյան գործընկերության երկրների խորհրդարանների գլխավոր քարտուղարների 2-րդ հանդիպմանը: Իր խոսքում Արա Սաղաթելյանը մասնավորապես նշել է. «Սիրելի գործընկերներ, ընկե...

Ara Babloyan’s Welcoming Remarks at the 2nd Working Meeting of Secretaries General of Parliamentary Administrations of the Eastern Partnership Countries
On November 6, the RA NA President Ara Babloyan made welcoming remarks in the 2nd Working Meeting of the Secretaries General of Parliamentary Administrations of the Eastern Partnership Countries.
Ara Babloyan highlighted the holding of the event in the RA National Assembly. The Head of the Parliament thanked his Georgian colleagues, the Secretary General of the Parliament of Georgia for initiating this platform, as well as the Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) (German Federal Enterprise for International Cooperation) for supporting the programmes directed to strengthening of the parliaments’ capacities. The RA NA President noted in his speech:
“I am glad that a large scale of cooperation has been created between the Parliament of the Republic of Armenia and the Parliamentary Administrations of the Eastern Partnership Countries.
As you know, the parliament is one of the main institutes of democracy, and its work will be impossible without the Administration providing the parliament’s activities. Besides, the Parliamentary Administration has an important role in providing the continuous and consistent work of the legislative body, and it is not accidental that the Administration is considered the institutional memory of the Parliament.
The MPs are permanently changed, and the new ones are coming, and part of them – for the first time. Their main support should become the very Administration. The newly elected MPs, beginning their activities should be sure that they have such a support that would provide their main activities, The role and the importance of the Administration, of course, are not limited with this. We, the MPs, after being elected during the whole term of our tenure, rely on the very Administration, and how high is the Administration, so little are our working concerns.
And because of that the RA NA Chief of Staff-Secretary General highly assessed the functions of the Administrations, as well as the obligations of heading and developing the Parliamentary Administrations by the Secretaries General.
The Republic of Armenia made a transition to the parliamentary system of government in 2015, which supposes the essential increase of the parliament’s role, authorities and obligations. The functions of the Parliament were considerably changed, the oversight function towards the government has been increased in it, and it will be impossible to implement such an important function without professional Administration.
In this context we have begun, and we successfully continue the development of the capacities of the Staff of the National Assembly of the Republic of Armenia, which was accompanied by the specification of the functions in the Staff, the establishment of the new obligations and the structural reforms. Within the framework of those reforms the biggest programme, in my opinion, is the initiative of the creation of the Analytical Centre of the National Assembly. Our goal is to provide the monitoring of the efficiency of the adopted laws and a body implementing the analysis and the assessment, as well as representing substantial recommendations on te possibility of applying the international legislative experience and traditions in Armenia in any sphere. The activities in this direction, certainly, will continue.
Assuming the Office of the President of the RA National Assembly, from the very first day I have deepened the working relationship between the NA President and the Administration, and it was not accidental that I refused the 80% of about 25 Advisers, Assistants and Aides designed for the President of the National Assembly. I was sure that the Administration of the National Assembly is completely sufficient for efficiently organizing the works. I document with pride that my conviction was right and the huge work done during the past period is its proof.
Distinguished Secretaries General of the Parliaments,
Ending my remarks I express my special gratitude to you that you always stand next to us, the legislators and provide the efficiency of our activities.
I wish you effective work.”
On November 6, in the RA National Assembly the 2nd Working Meeting of the Secretaries General of Parliamentary Administrations of the Eastern Partnership Countries began, where the Secretaries General of the parliaments of Armenia, Georgia, Moldova and Ukraine, representatives from the Administratio...
On December 6, the sitting of the National Assembly was not held. At 10:00 necessary number of deputies was not registered. Under the Constitutional Law the NA Rules of Procedure, the deputies’ registration continued 4 hours, but appropriate number of deputies was not registered.By 14:00, 11 MPs wer...
On November 6, the RA NA Chief of Staff-Secretary General Ara Saghatelyan made welcoming remarks in the 2nd Working Meeting of the Secretaries General of Parliamentary Administrations of the Eastern Partnership Countries going on in the RA National Assembly. In his speech Ara Saghatelyan particularl...