ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Արա Սաղաթելյանը դեկտեմբերի 6-ին հանդես է եկել բացման խոսքով ՀՀ Ազգային ժողովում ընթացող Արեւելյան գործընկերության երկրների խորհրդարանների գլխավոր քարտուղարների 2-րդ հանդիպմանը: Իր խոսքում Արա Սաղաթելյանը մասնավորապես նշել է.
«Սիրելի գործընկերներ, ընկերներ,
ուրախ եմ ձեզ ողջունել այս ջերմ դեկտեմբերյան օրը Երեւանում, Արեւելյան գործընկերության երկրների խորհրդարանների գլխավոր քարտուղարների 2-րդ հանդիպմանը:
Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել ձեզ՝ հնարավորություն եւ ժամանակ գտնելու եւ մեր աշխատանքային խորհրդակցությանը մասնակցելու համար, որը, վստահ եմ, կծառայի մեր երկրների խորհրդարանների ու ժողովուրդների բարօրությանը, գաղափարների եւ լավագույն փորձի փոխանակման հարթակ կդառնա:
Շնորհակալություն եմ հայտնում գերմանացի գործընկերներին նախաձեռնության եւ մեր հարթակը ձեւավորելու ու ամրապնդելու պատրաստակամության համար, հավաստիացնում եմ, որ ամեն ինչ կանենք դրա արդյունավետության ապահովման համար:
Ցավոք, գլխավոր քարտուղարների ներկա հանդիպմանը մեզ հետ չեն մեր գործընկերներն Ադրբեջանից եւ Բելառուսից: Դա տեղի է ունեցել օբյեկտիվ պատճառներով. կապված է նրանց անձնական ծանրաբեռնվածության, ինչպես նաեւ այն կանոնակարգումների հետ, որոնց մենք հասել ենք Թբիլիսիում: Այնուամենայնիվ, մեր գործընկերներն աշխատանքային կարգով առավելագույնս տեղեկացված կլինեն երեւանյան հանդիպման ընթացքի եւ արդյունքների մասին, ինչպես նաեւ կամավորության սկզբունքով, Թբիլիսիի հուշագրի շրջանակում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների համաձայն, ներգրավված կլինեն հետագա համագործակցության գործընթացներում:
իմ պաշտոնավարման ընթացքում եկել եմ այն եզրակացության, որ խորհրդարանի գլխավոր քարտուղար-աշխատակազմի ղեկավարն աշխատանք չէ, այլ՝ առաքելություն: Մեր պետություններում հիերարխիկ առումով այս նախարարական պաշտոնն իր էությամբ բազմակի անգամ բարդ է, քան նախարարներից շատերի աշխատանքը:
Եւ մենք կատարում ենք խորհրդարանի ինստիտուցիոնալ գործունեությունն ապահովելու մեր առաքելությունը, միաժամանակ իրականացնում վաղվա արդյունավետ աշխատանքի համար անհրաժեշտ բարեփոխումներ ու ծրագրում դրա զարգացումն առաջիկա մի քանի տարիների համար:
Սա մի առաքելություն է, որի իրականացման համար մենք պետք է մշտապես պահպանենք անհրաժեշտ մակարդակը, լինենք փոփոխությունների գագաթնակետում եւ հաճախ լողանք հոսանքին հակառակ»:
Դեկտեմբերի 6-ին ՀՀ Ազգային ժողովում մեկնարկել է Արեւելյան գործընկերության երկրների խորհրդարանների գլխավոր քարտուղարների 2-րդ հանդիպումը, որին մասնակցել են Հայաստանի, Վրաստանի, Մոլդովայի, Ուկրաինայի խորհրդարանների գլխավոր քարտուղարները, ներկայացուցիչներ աշխատակազմերից, Գերմանիայի միջազգային համագործա...
ՀՀ Ազգային ժողովի դեկտեմբերի 6-ի նիստը չի կայացել: Ժամը 10:00-ին չեն գրանցվել անհրաժեշտ թվով պատգամավորներ: Գրանցումը  «ԱԺ կանոնակարգ» ՀՀ սահմանադրական օրենքի համաձայն` շարունակվել է 4 ժամ, սակայն համապատասխան թվով պատգամավորներ չեն գրանցվել: Ժամը 14:00-ի դրությամբ գրանցվել էր 11 պատգամավոր: ...
Արա Բաբլոյանի ողջույնի խոսքն Արեւելյան գործընկերության երկրների խորհրդարանների գլխավոր քարտուղարների 2-րդ հանդիպմանը
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը դեկտեմբերի 6-ին ողջույնի խոսքով հանդես է եկել ՀՀ Ազգային ժողովում ընթացող Արեւելյան գործընկերության երկրների խորհրդարանների գլխավոր քարտուղարների 2-րդ հանդիպմանը: Արա Բաբլոյանը կարեւորել է միջոցառման անցկացումը ՀՀ Ազգային ժողովում: Խորհրդարանի ղեկավարը շնորհակալություն է ...

Приветственное слово А.Сагателяна на второй встрече генеральных секретарей парламентов стран Восточного партнерства
6 декабря руководитель-генеральный секретарь Аппарата НС РА А.Сагателян выступил с приветственным словом на проводимой в НС второй встрече генеральных секретарей парламентов стран Восточного партнерства. В своем выступлении А.Сагателян, в частности, отметил :
“Дорогие коллеги, друзья!
Я очень рад приветствовать вас в Ереване в этот теплый декабрьский день на втором совещании генеральных секретарей  парламентов стран-членов инициативы Восточного партнерства.
Хочу поблагодарить вас за то, что нашли возможность и время для участия в нашем рабочем совещании, которое, уверен, послужит на благо парламентов и народов наших стран и станет площадкой для обмена идеями и передовым опытом.
Благодарю немецких коллег за инициативу и готовность  формирования и упрочения нашей платформы и заверить, что мы сделаем все возможное для обеспечения ее результативности.
К большому сожалению, на нынешней встрече генеральных секретарей с нами нет коллег из Азербайджана и Беларуси. Это произошло по объективным причинам, связанным с их персональными нагрузками, а также регуляциями, к которым мы пришли в Тбилиси. Однако они, наши коллеги, будут в рабочем порядке максимально проинформированы относительно хода и итогов ереванской встречи, а также на добровольной основе вовлечены, в соответствии с достигнутыми договоренностями, в дальнейшие процессы сотрудничества в рамках тбилисского меморандума.
За время пребывания на этой должности я пришел к выводу, что генеральный секретарь или руководитель администрации парламента  не работа – это миссия. Это высокая в иерархии наших государств министерская должность по своей сложности, многократно сложнее, чем работа многих из министров.
И мы выполняем свою миссию по обеспечению институциональной деятельности парламента, при этом проводим реформы, необходимые для его результативной работы завтра и планируем его развитие на несколько лет вперед.
Это миссия, для выполнения которой мы постоянно должны держаться на плаву, быть на гребне перемен и часто плыть против течения”.
В Ереване проходит вторая встреча генеральных секретарей парламентов стран Восточного партнерства
6 декабря в НС стартовала вторая встреча генеральных секретарей парламентов стран Восточного партнерства, в которой участвуют генеральные секретари парламентов Армении, Грузии, Молдовы, Украины, представители аппаратов и Германского общества международного сотрудничества (GIZ).   С вступит...
6 декабря заседание НС не состоялось. В 10:00 часов необходимого числа депутатов не зарегистрировано. Регистрация, согласно конституционному закону РА “Регламент НС”, продолжалась 4 часа, однако соответствующего числа депутатов не зарегистрировалось.По состоянию на 14:00 часов зарегистрировалось 11 ...
Приветственное слово А.Баблояна на второй встрече генеральных секретарей парламентов стран Восточного партнерства
6 декабря Председатель НС А.Баблоян выступил с приветственным словом на проводимой в НС второй встрече генеральных секретарей парламентов стран Восточного партнерства.А.Баблоян подчеркнул важность проведения мероприятия в НС РА. Глава парламента поблагодарил грузинских коллег, генерального секретаря...