ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Արա Սաղաթելյանը դեկտեմբերի 6-ին հանդես է եկել բացման խոսքով ՀՀ Ազգային ժողովում ընթացող Արեւելյան գործընկերության երկրների խորհրդարանների գլխավոր քարտուղարների 2-րդ հանդիպմանը: Իր խոսքում Արա Սաղաթելյանը մասնավորապես նշել է.
«Սիրելի գործընկերներ, ընկերներ,
ուրախ եմ ձեզ ողջունել այս ջերմ դեկտեմբերյան օրը Երեւանում, Արեւելյան գործընկերության երկրների խորհրդարանների գլխավոր քարտուղարների 2-րդ հանդիպմանը:
Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել ձեզ՝ հնարավորություն եւ ժամանակ գտնելու եւ մեր աշխատանքային խորհրդակցությանը մասնակցելու համար, որը, վստահ եմ, կծառայի մեր երկրների խորհրդարանների ու ժողովուրդների բարօրությանը, գաղափարների եւ լավագույն փորձի փոխանակման հարթակ կդառնա:
Շնորհակալություն եմ հայտնում գերմանացի գործընկերներին նախաձեռնության եւ մեր հարթակը ձեւավորելու ու ամրապնդելու պատրաստակամության համար, հավաստիացնում եմ, որ ամեն ինչ կանենք դրա արդյունավետության ապահովման համար:
Ցավոք, գլխավոր քարտուղարների ներկա հանդիպմանը մեզ հետ չեն մեր գործընկերներն Ադրբեջանից եւ Բելառուսից: Դա տեղի է ունեցել օբյեկտիվ պատճառներով. կապված է նրանց անձնական ծանրաբեռնվածության, ինչպես նաեւ այն կանոնակարգումների հետ, որոնց մենք հասել ենք Թբիլիսիում: Այնուամենայնիվ, մեր գործընկերներն աշխատանքային կարգով առավելագույնս տեղեկացված կլինեն երեւանյան հանդիպման ընթացքի եւ արդյունքների մասին, ինչպես նաեւ կամավորության սկզբունքով, Թբիլիսիի հուշագրի շրջանակում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների համաձայն, ներգրավված կլինեն հետագա համագործակցության գործընթացներում:
իմ պաշտոնավարման ընթացքում եկել եմ այն եզրակացության, որ խորհրդարանի գլխավոր քարտուղար-աշխատակազմի ղեկավարն աշխատանք չէ, այլ՝ առաքելություն: Մեր պետություններում հիերարխիկ առումով այս նախարարական պաշտոնն իր էությամբ բազմակի անգամ բարդ է, քան նախարարներից շատերի աշխատանքը:
Եւ մենք կատարում ենք խորհրդարանի ինստիտուցիոնալ գործունեությունն ապահովելու մեր առաքելությունը, միաժամանակ իրականացնում վաղվա արդյունավետ աշխատանքի համար անհրաժեշտ բարեփոխումներ ու ծրագրում դրա զարգացումն առաջիկա մի քանի տարիների համար:
Սա մի առաքելություն է, որի իրականացման համար մենք պետք է մշտապես պահպանենք անհրաժեշտ մակարդակը, լինենք փոփոխությունների գագաթնակետում եւ հաճախ լողանք հոսանքին հակառակ»:
Դեկտեմբերի 6-ին ՀՀ Ազգային ժողովում մեկնարկել է Արեւելյան գործընկերության երկրների խորհրդարանների գլխավոր քարտուղարների 2-րդ հանդիպումը, որին մասնակցել են Հայաստանի, Վրաստանի, Մոլդովայի, Ուկրաինայի խորհրդարանների գլխավոր քարտուղարները, ներկայացուցիչներ աշխատակազմերից, Գերմանիայի միջազգային համագործա...
ՀՀ Ազգային ժողովի դեկտեմբերի 6-ի նիստը չի կայացել: Ժամը 10:00-ին չեն գրանցվել անհրաժեշտ թվով պատգամավորներ: Գրանցումը  «ԱԺ կանոնակարգ» ՀՀ սահմանադրական օրենքի համաձայն` շարունակվել է 4 ժամ, սակայն համապատասխան թվով պատգամավորներ չեն գրանցվել: Ժամը 14:00-ի դրությամբ գրանցվել էր 11 պատգամավոր: ...
Արա Բաբլոյանի ողջույնի խոսքն Արեւելյան գործընկերության երկրների խորհրդարանների գլխավոր քարտուղարների 2-րդ հանդիպմանը
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը դեկտեմբերի 6-ին ողջույնի խոսքով հանդես է եկել ՀՀ Ազգային ժողովում ընթացող Արեւելյան գործընկերության երկրների խորհրդարանների գլխավոր քարտուղարների 2-րդ հանդիպմանը: Արա Բաբլոյանը կարեւորել է միջոցառման անցկացումը ՀՀ Ազգային ժողովում: Խորհրդարանի ղեկավարը շնորհակալություն է ...

On November 6, the RA NA Chief of Staff-Secretary General Ara Saghatelyan made welcoming remarks in the 2nd Working Meeting of the Secretaries General of Parliamentary Administrations of the Eastern Partnership Countries going on in the RA National Assembly. In his speech Ara Saghatelyan particularly noted:
I am glad to greet you on this warm December in Yerevan, at the 2nd Working Meeting of the Secretaries General of Parliamentary Administrations of the Eastern Partnership Countries.
I would like to express my gratitude for finding possibility and time and participating in our Working Meeting, will serve for the benefit of the two countries’ parliaments and peoples and become a platform of ideas and exchange of best experience.
I thank our German colleagues for the initiative and readiness of forming and strengthening our platform, I assure that we’ll do our best for providing its efficiency.
Unfortunately, our colleagues from Azerbaijan and Belarus are not with us at this meeting. It took place due to objective reasons: it is related to their personal loading, as well as the regulations that we have reached in Tbilisi. Nevertheless, our colleagues will be aware at best in working order about the procedure and results of the meeting in Yerevan, as well as by the principle of voluntarism, according to the agreements reached within the framework of Tbilisi Memorandum, will be engaged in the further cooperation processes.
During the period of my tenure I have come to conclusion that the Secretary General-Chief of Staff of the parliament is not a work, but a mission. In our states in hierarchic aspect this ministerial Office with its essence is multi times complicated than the work of the majority of the ministers.
And we implement our mission of providing the institutional activities of the parliament, at the same time implement necessary reforms for tomorrow’s effective work and its development in the programme for the upcoming several years.
This is a mission, and we should always keep the necessary level for its implementation, be at the top of changes and often swim in opposite direction.”
On November 6, in the RA National Assembly the 2nd Working Meeting of the Secretaries General of Parliamentary Administrations of the Eastern Partnership Countries began, where the Secretaries General of the parliaments of Armenia, Georgia, Moldova and Ukraine, representatives from the Administratio...
On December 6, the sitting of the National Assembly was not held. At 10:00 necessary number of deputies was not registered. Under the Constitutional Law the NA Rules of Procedure, the deputies’ registration continued 4 hours, but appropriate number of deputies was not registered.By 14:00, 11 MPs wer...
Ara Babloyan’s Welcoming Remarks at the 2nd Working Meeting of Secretaries General of Parliamentary Administrations of the Eastern Partnership Countries
On November 6, the RA NA President Ara Babloyan made welcoming remarks in the 2nd Working Meeting of the Secretaries General of Parliamentary Administrations of the Eastern Partnership Countries.Ara Babloyan highlighted the holding of the event in the RA National Assembly. The Head of the Parliament...