Երեւանում ստորագրվել է Արեւելյան գործընկերության երկրների խորհրդարանների համատեղ հետազոտական կենտրոն ստեղծելու մասին հուշագիր
ՀՀ Ազգային ժողովում դեկտեմբերի 7-ին շարունակվել է Արեւելյան գործընկերության երկրների խորհրդարանների գլխավոր քարտուղարների երկրորդ հանդիպումը:
Հանդիպման սկզբում, նիստը վարող Վրաստանի խորհրդարանի գլխավոր քարտուղար Գիվի Միկանաձեի առաջարկով, ներկաները մեկ րոպե լռությամբ հարգել են 1988 թվականի աղետալի երկրաշարժի զոհերի հիշատակը:
Երեւանում կայացած հանդիպման շրջանակներում Հայաստանի, Վրաստանի, Մոլդովայի եւ Ուկրաինայի խորհրդարանների գլխավոր քարտուղարները ստորագրել են Արեւելյան գործընկերության երկրների խորհրդարանների համատեղ հետազոտական կենտրոն ստեղծելու մասին հուշագիր:
Վրաստանի խորհրդարանի գլխավոր քարտուղար Գիվի Միկանաձեն, անդրադառնալով Արեւելյան գործընկերության երկրների խորհրդարանների հետազոտական ցանցի ստեղծմանը՝ տեղեկացրել է, որ այն հնարավորություն կընձեռի  գործընկերների հետ սեղմ ժամկետներում փոխանակվել ընդհանուր հետաքրքրություն ներկայացնող տեղեկություններով, գաղափարներով, լավագույն փորձով ու գիտելիքներով: Բացի այդ, հարթակը հնարավորություն կընձեռի հավաքագրել եւ տարածել խորհրդարանների կողմից իրականացվող հետազոտությունները, համագործակցել ինչպես Եվրոպական խորհրդարանի կողմից ստեղծված, այնպես էլ այլ ցանցերի հետ: Զեկուցողի խոսքով՝ ցանցի միջոցով կընտրվեն թեմաներ եւ ծրագրեր, որոնք կիրականացվեն տարածաշրջանային մակարդակով:
Մոլդովայի խորհրդարանի գլխավոր քարտուղար Ալա Պոպեսկուն ներկայացրել է Միջխորհրդարանական հետազոտական հարթակի գործունեության մասին աշխատակարգի նախագիծը, որը մշակվել է Մոլդովայի խորհրդարանի քարտուղարության  կողմից եւ   ներառում է ցանցի աշխատանքային  սկզբունքները:
Ուկրաինայի խորհրդարանի  գլխավոր  քարտուղար Պետրո Բոդնարը նշել է, որ  Երեւանյան լրացումներով ստեղծվող գիտահետազոտական կենտրոնը լրացուցիչ ծառայություն է՝ ուղղված Արեւելյան գործընկերության երկրների խորհրդարանների աշխատակազմերի  եւ օրենսդիր մարմինների գործունեության արդյունավետության բարձրացմանը:
ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Արա Սաղաթելյանը, ամփոփելով Արեւելյան գործընկերության երկրների խորհրդարանների գլխավոր քարտուղարների երկրորդ հանդիպումը, շնորհակալություն է հայտնել ներկաներին՝ մասնակցության եւ արդյունավետ աշխատանքի համար:
Արա Սաղաթելյանը կարեւորել է հուշագրի ստորագրումը՝ նշելով, որ կառույցը հնարավորություն կտա արդյունավետ եւ արագ կազմակերպել տեղեկատվության փոխանակումն ու շահագրգիռ կողմերին ներկայացնել աշխատակազմերի կառավարման եւ պատգամավորների պատշաճ սպասարկման հետ կապված փորձն ու հմտությունները:
ՀՀ ԱԺ  գլխավոր քարտուղարի փոխանցմամբ՝ հետազոտական կենտրոնի աշխատանքները համակարգելու եւ գործընկերների հետ մշտական կապն ապահովելու նպատակով կլինեն առանձին ներկայացուցչություններ ստորագրող կողմերից յուրաքանչյուրի խորհրդարանում, ինչպես նաեւ  կձեւավորվի համապատասխան տեխնիկական բազա, որն առավել արդյունավետ պայմաններ կընձեռի գործընկերներին մեթոդական օժանդակություն ցուցաբերելու համար:
Արա Սաղաթելյանը տեղեկացրել է, որ Արեւելյան գործընկերության երկրների խորհրդարանների գլխավոր քարտուղարների հաջորդ հանդիպումը կկայանա  2019 թվականի  մայիսին՝ Ուկրաինայի Լվով քաղաքում:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը 1988 թվականի դեկտեմբերի 7-ի Սպիտակի աղետալի երկրաշարժի 30-րդ տարելիցի կապակցությամբ այսօր այցելել է Գյումրի: ՀՀ ԱԺ նախագահը, ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը, կառավարության անդամներ, դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչներ, օտարերկրյա հյուրեր Գյումրու Սուրբ Ամենա...
Արեւելյան գործընկերության երկրների խորհրդարանների  գլխավոր քարտուղարները ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Արա Սաղաթելյանի ուղեկցությամբ դեկտեմբերի 7-ին այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր։ Հյուրերը ծաղիկներ են դրել 1915 թվականի Հաղոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմա...
ՀՀ Ազգային ժողովի դեկտեմբերի 7-ի հերթական նիստը չի կայացել: Առավոտյան անհրաժեշտ թվով պատգամավորներ չեն գրանցվել: Պատգամավորների գրանցումը «ԱԺ կանոնակարգ» ՀՀ  սահմանադրական օրենքի համաձայն՝ շարունակվել է  չորս ժամ, սակայն 14:00-ի դրությամբ գրանցվել էր  9 պատգամավոր: ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բ...
Արա Բաբլոյանի ցավակցական ուղերձը 1988 թվականի դեկտեմբերի 7-ի Սպիտակի աղետալի երկրաշարժի զոհերի հիշատակի կապակցությամբ
«Սիրելի քույրեր եւ եղբայրներ, այսօր Հայաստանում, Արցախում եւ Սփյուռքի բոլոր անկյուններում մենք գլուխ ենք խոնարհում Սպիտակի աղետալի երկրաշարժի հազարավոր զոհերի հիշատակի առջեւ: Նաեւ րոպե առ րոպե վերհիշում ենք հայ ժողովրդի նորագույն պատմության ամենատխուր օրերից մեկում մեր ապրումները եւ համախմբվելը՝ փլա...

В Ереване подписан Меморандум о создании совместного исследовательского центра парламентов стран Восточного партнерства
7 декабря в НС продолжена вторая встреча генеральных секретарей парламентов стран Восточного партнерства.
В начале встречи, по предложению генерального секретаря парламента Грузии Г.Миканадзе, присутствующие минутой молчания почтили память жертв катастрофического землетрясения 1988 года.
В рамках состоявшейся в Ереване встречи генеральные секретари парламентов Армении, Грузии, Молдовы и Украины подписали Меморандум о создании совместного исследовательского центра парламентов стран Восточного партнерства.
По повестке встречи обстоятельно выступили генеральные секретари парламентов Грузии, Молдовы и Украины соответственно Г.Миканадзе, А.Попеску и П.Боднар.
Руководитель-генеральный секретарь Аппарата НС РА А.Сагателян, обобщая вторую встречу генеральных секретарей парламентов стран Восточного партнерства, поблагодарил присутствующих за участие и продуктивную работу.
А.Сагателян подчеркнул важность подписания меморандума, отметив, что структура даст возможность быстро и эффективно организовать обмен информацией и представить заинтересованным сторонам опыт и навыки по управлению аппаратами и надлежащему обслуживанию депутатов.
По А.Сагателяну, для координации работ исследовательского центра и обеспечения постоянной связи с коллегами будут отдельные представительства в парламенте каждой из подписывающих сторон, а также будет сформирована соответствующая техническая база, которая создаст наиболее эффективные условия для оказания партнерам методической помощи.
Руководитель-генеральный секретарь Аппарата НС РА проинформировал, что следующая встреча генеральных секретарей парламентов стран Восточного партнерства состоится в мае 2019 г., в городе Львове (Украина).
Председатель НС А.Баблоян посетил Гюмри в связи с 30-й годовщиной катастрофического Спитакского землетрясения 7 декабря 1988 г. Председатель НС, и.о.премьер-министра РА Н. Пашинян, представители дипломатического корпуса, иностранные гости возложили венки и цветы к памятнику во дворе церкви Сурб Амен...
7 декабря генеральные секретари парламентов стран Восточного партнерства в сопровождении руководителя-генерального секретаря Аппарата НС РА А.Сагателяна посетили  мемориал в Цицернакаберде.Гости возложили цветы к Вечному огню, увековечивающему жертв Геноцида армян 1915 г.,   почтили м...
7 декабря очередное заседание парламента не состоялось. Утром не зарегистрировалось необходимого числа депутатов.      Регистрация депутатов, согласно “Регламенту НС”, продолжалась 4 часа, однако по состоянию на 14:00 часов зарегистрировалось лишь 9 депутатов. По предложению...
Соболезнование А.Баблояна в память жертв катастрофического Спитакского землетрясения 7 декабря 1988 г.
“Дорогие братья и сестры, сегодня во всех уголках  Армении, Арцаха и Диаспоры мы склоняем головы перед памятью тысяч жертв  катастрофического Спитакского землетрясения.Вспоминаем также, минуту за минутой, наши переживания и сплочение в один из самых печальных дней новейшей истории арм...