Երեւանում ստորագրվել է Արեւելյան գործընկերության երկրների խորհրդարանների համատեղ հետազոտական կենտրոն ստեղծելու մասին հուշագիր
ՀՀ Ազգային ժողովում դեկտեմբերի 7-ին շարունակվել է Արեւելյան գործընկերության երկրների խորհրդարանների գլխավոր քարտուղարների երկրորդ հանդիպումը:
Հանդիպման սկզբում, նիստը վարող Վրաստանի խորհրդարանի գլխավոր քարտուղար Գիվի Միկանաձեի առաջարկով, ներկաները մեկ րոպե լռությամբ հարգել են 1988 թվականի աղետալի երկրաշարժի զոհերի հիշատակը:
Երեւանում կայացած հանդիպման շրջանակներում Հայաստանի, Վրաստանի, Մոլդովայի եւ Ուկրաինայի խորհրդարանների գլխավոր քարտուղարները ստորագրել են Արեւելյան գործընկերության երկրների խորհրդարանների համատեղ հետազոտական կենտրոն ստեղծելու մասին հուշագիր:
Վրաստանի խորհրդարանի գլխավոր քարտուղար Գիվի Միկանաձեն, անդրադառնալով Արեւելյան գործընկերության երկրների խորհրդարանների հետազոտական ցանցի ստեղծմանը՝ տեղեկացրել է, որ այն հնարավորություն կընձեռի  գործընկերների հետ սեղմ ժամկետներում փոխանակվել ընդհանուր հետաքրքրություն ներկայացնող տեղեկություններով, գաղափարներով, լավագույն փորձով ու գիտելիքներով: Բացի այդ, հարթակը հնարավորություն կընձեռի հավաքագրել եւ տարածել խորհրդարանների կողմից իրականացվող հետազոտությունները, համագործակցել ինչպես Եվրոպական խորհրդարանի կողմից ստեղծված, այնպես էլ այլ ցանցերի հետ: Զեկուցողի խոսքով՝ ցանցի միջոցով կընտրվեն թեմաներ եւ ծրագրեր, որոնք կիրականացվեն տարածաշրջանային մակարդակով:
Մոլդովայի խորհրդարանի գլխավոր քարտուղար Ալա Պոպեսկուն ներկայացրել է Միջխորհրդարանական հետազոտական հարթակի գործունեության մասին աշխատակարգի նախագիծը, որը մշակվել է Մոլդովայի խորհրդարանի քարտուղարության  կողմից եւ   ներառում է ցանցի աշխատանքային  սկզբունքները:
Ուկրաինայի խորհրդարանի  գլխավոր  քարտուղար Պետրո Բոդնարը նշել է, որ  Երեւանյան լրացումներով ստեղծվող գիտահետազոտական կենտրոնը լրացուցիչ ծառայություն է՝ ուղղված Արեւելյան գործընկերության երկրների խորհրդարանների աշխատակազմերի  եւ օրենսդիր մարմինների գործունեության արդյունավետության բարձրացմանը:
ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Արա Սաղաթելյանը, ամփոփելով Արեւելյան գործընկերության երկրների խորհրդարանների գլխավոր քարտուղարների երկրորդ հանդիպումը, շնորհակալություն է հայտնել ներկաներին՝ մասնակցության եւ արդյունավետ աշխատանքի համար:
Արա Սաղաթելյանը կարեւորել է հուշագրի ստորագրումը՝ նշելով, որ կառույցը հնարավորություն կտա արդյունավետ եւ արագ կազմակերպել տեղեկատվության փոխանակումն ու շահագրգիռ կողմերին ներկայացնել աշխատակազմերի կառավարման եւ պատգամավորների պատշաճ սպասարկման հետ կապված փորձն ու հմտությունները:
ՀՀ ԱԺ  գլխավոր քարտուղարի փոխանցմամբ՝ հետազոտական կենտրոնի աշխատանքները համակարգելու եւ գործընկերների հետ մշտական կապն ապահովելու նպատակով կլինեն առանձին ներկայացուցչություններ ստորագրող կողմերից յուրաքանչյուրի խորհրդարանում, ինչպես նաեւ  կձեւավորվի համապատասխան տեխնիկական բազա, որն առավել արդյունավետ պայմաններ կընձեռի գործընկերներին մեթոդական օժանդակություն ցուցաբերելու համար:
Արա Սաղաթելյանը տեղեկացրել է, որ Արեւելյան գործընկերության երկրների խորհրդարանների գլխավոր քարտուղարների հաջորդ հանդիպումը կկայանա  2019 թվականի  մայիսին՝ Ուկրաինայի Լվով քաղաքում:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը 1988 թվականի դեկտեմբերի 7-ի Սպիտակի աղետալի երկրաշարժի 30-րդ տարելիցի կապակցությամբ այսօր այցելել է Գյումրի: ՀՀ ԱԺ նախագահը, ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը, կառավարության անդամներ, դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչներ, օտարերկրյա հյուրեր Գյումրու Սուրբ Ամենա...
Արեւելյան գործընկերության երկրների խորհրդարանների  գլխավոր քարտուղարները ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Արա Սաղաթելյանի ուղեկցությամբ դեկտեմբերի 7-ին այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր։ Հյուրերը ծաղիկներ են դրել 1915 թվականի Հաղոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմա...
ՀՀ Ազգային ժողովի դեկտեմբերի 7-ի հերթական նիստը չի կայացել: Առավոտյան անհրաժեշտ թվով պատգամավորներ չեն գրանցվել: Պատգամավորների գրանցումը «ԱԺ կանոնակարգ» ՀՀ  սահմանադրական օրենքի համաձայն՝ շարունակվել է  չորս ժամ, սակայն 14:00-ի դրությամբ գրանցվել էր  9 պատգամավոր: ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բ...
Արա Բաբլոյանի ցավակցական ուղերձը 1988 թվականի դեկտեմբերի 7-ի Սպիտակի աղետալի երկրաշարժի զոհերի հիշատակի կապակցությամբ
«Սիրելի քույրեր եւ եղբայրներ, այսօր Հայաստանում, Արցախում եւ Սփյուռքի բոլոր անկյուններում մենք գլուխ ենք խոնարհում Սպիտակի աղետալի երկրաշարժի հազարավոր զոհերի հիշատակի առջեւ: Նաեւ րոպե առ րոպե վերհիշում ենք հայ ժողովրդի նորագույն պատմության ամենատխուր օրերից մեկում մեր ապրումները եւ համախմբվելը՝ փլա...

Memorandum on Creating Joint Research Centre of Parliaments of Eastern Partnership Countries in Yerevan
On December 7, in the RA National Assembly the 2nd Working Meeting of the Secretaries General of Parliamentary Administrations of the Eastern Partnership Countries continued.
At the beginning of the Meeting, by the proposal of the Secretary General of the Parliament of Georgia Givi Mikanadze presiding the sitting, the attendees honoured the memory of the 1988 disastrous earthquake victims in one-minute silence.
In the frameworks of the meeting held in Yerevan the Secretaries General of the parliaments of Armenia, Georgia, Moldova and Ukraine signed Memorandum on Creating Joint Research Centre of Parliaments of the Eastern Partnership Countries.
Touching upon the creation of the Research Network of the parliaments of the Eastern Partnership Countries, the Secretary General of the Parliament of Georgia Givi Mikanadze informed that it would give an opportunity to exchange information, ideas, best experience and knowledge of common interest with the colleagues within short terms. Besides, the platform would give an opportunity to recruit and spread the researches being made by the parliaments, cooperate with the network created by the European Parliament, as well as with networks. According to the speaker, themes and projects will be chosen through the network which will be implemented at regional level.
The Secretary General of the Parliament of Moldova Ala Popescu has presented the draft law of the working order on the activities of the Inter-Parliamentary Research platform, which has been revised by the Secretariat of the Parliament of Moldova and includes the working principles of the network.
The Secretary General of the Parliament of Ukraine Petro Bodnar has noted that the Research Centre being created with the addenda in Yerevan is an additional service directed to the rise of the efficiency of the activities of the Parliamentary Administrations of the Eastern Partnership Countries and the legislative bodies.
Summing up the 2nd Working Meeting of the Secretaries General of Parliamentary Administrations of the Eastern Partnership Countries, the RA NA Chief of Staff-Secretary General Ara Saghatelyan thanked those present for the participation and effective work.
Saghatelyan highlighted the signing of the Memorandum, noting that the structure would give an opportunity to effectively and quickly organize the exchange of information and present the experience and skills related to the government of the administrations and the MPs’ decent service.
According to the RA NA Secretary General, certain representations will be in every parliament of the signing parties to the works of the Research Centre to coordinate the works and provide the permanent contact with the colleagues, as well as relevant technical base will be formed, which will give more effective conditions for showing methodological assistance to my colleagues.
Ara Saghatelyan has informed that the next Working Meeting of the Secretaries General of Parliamentary Administrations of the Eastern Partnership Countries will be held in May 2019 in the city of Lvov, Ukraine.
Today, on the occasion of the 30th anniversary of 7 December 1988 Spitak disaster earthquake the RA NA President Ara Babloyan visited Gyumri.The RA NA President, the RA Acting Prime Minister Nikol Pashinyan, the Members of the AGovernment, Representatives of diplomatic corps, foreign guests laid wre...
On December 7, the Secretaries General of Parliamentary Administrations of the Eastern Partnership Countries accompanied by the RA NA Chief of Staff-Secretary General Ara Saghatelyan visited Tsitsernakaberd Memorial Complex.The guests laid flowers at the eternal fire perpetuating the memory of the 1...
The December 7 regular sitting of the RA National Assembly was not held. In the morning necessary number of deputies was not registered. Under the Constitutional Law the NA Rules of Procedure, the deputies’ registration continued for four hours, but by 14:00, nine deputies were registered.By th...
Ara Babloyan’s Condolence Message on Memory of 7 December 1988 Spitak Disaster Earthquake Victims
“Dear sisters and brothers, today in Armenia, in Artsakh and in all corners of Diaspora we bow our head before the memory of the thousands of victims of Spitak disastrous earthquake. Also we recall minute by minute our emotions and consolidation in one of the saddest days of the Armenian people’s ne...