Հունվարի 14-ին գաղտնի քվեարկության արդյունքում 131 կողմ, 0 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ ՀՀ ԱԺ նախագահ է ընտրվել Արարատ Միրզոյանը:
Կենսագրություն
Ծնվել է 1979թ. նոյեմբերի 23-ին Երեւանում:
2000թ. ավարտել է ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի արվեստի բաժինը: 2002թ.՝ նույն ֆակուլտետի մագիստրատուրան: Պատմաբան: 2004թ.՝ ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիան: Պետական ծառայող, պետական կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման մասնագետ: 2005թ.՝ ՀՀ ԳԱԱ ասպիրանտուրան: Պատմական գիտությունների թեկնածու:
2003-2005թթ. եղել է ՀՀ ԳԱԱ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի կրտսեր գիտաշխատող, 2005-2007թթ.՝ Հայաստանի ազգային արխիվի հասարակական-քաղաքական փաստաթղթերի բաժնի գլխավոր արխիվագետ:
2007-2010թթ.՝ «Էյչ-Էս-Բի-ՍԻ Բանկ Հայաստան» ՓԲԸ մասնագետ: 2011-2012թթ.՝ «Ռեգնում» միջազգային լրատվական գործակալության վերլուծաբան: 2012-2013թթ.՝ Ընտրական համակարգերի միջազգային հիմնադրամի (IFES) ընտրողների իրազեկման ծրագրի համակարգող, 2012թ. (հոկտեմբեր)-2013թ. (փետրվար) դասավանդել է ԵՊՀ-ում: 2013-2015թթ. եղել է «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDEA) հիմնադրամի «Ավրորա մրցանակ եւ 100 կյանք» նախաձեռնության հետազոտական խմբի ղեկավար, 2014-2017թթ.` Բազմակուսակցական ժողովրդավարության նիդեռլանդական ինստիտուտի (NIMD) քաղաքական կուսակցությունների եւ ռազմավարական պլանավորման փորձագետ:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության հիմնադիր անդամ է, 2016թ.՝ կուսակցության վարչության անդամ:
2017-2018թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր (թիվ 3 ընտրատարածք, «Ելք» կուսակցությունների դաշինք): ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Ելք» խմբակցության անդամ:
11.05.2018-14.01.2019թթ. եղել է ՀՀ առաջին փոխվարչապետ:
2018թ. դեկտեմբերի 9-ին ԱԺ պատգամավոր է ընտրվել «Իմ քայլը» կուսակցությունների դաշինքի թիվ 3 ընտրատարածքի տարածքային ընտրական ցուցակով:
Պարգեւատրվել է ՀՀ ՊՆ պատվոգրով (2016թ.):
Հեղինակ է հայաստանյան եւ միջազգային մամուլում տպագրված բազմաթիվ վերլուծությունների:
«Մեծարգո՛ պարոն Միրզոյան, ընդունեք իմ անկեղծ շնորհավորանքները ՀՀ ԱԺ նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ: Հայաստանի խորհրդարանն իր մեկդարյա գործունեության ընթացքում մշտապես եղել է ինչպես Մայր հայրենիքում պետականության ամրապնդման հիմնական ինստիտուտներից մեկը, այնպես էլ համահայկական կարեւորության հարցերի ք...

On January 14, as a result of secret ballot, Ararat Mirzoyan was elected RA NA President with 131 for and 0 against votes.
Biography
He was born on November 23, 1979 in Yerevan.
2000 - graduated from the Department of Art of the Faculty of History of the YSU
2002 - Master’s Degree of the same Faculty. Historian. In 2004 – RA State Management Academy. State Servant, Specialist in public administration and local self-government.
2005 - Postgraduate of the NAS (National Academy of Sciences) of the Republic of Armenia. Candidate of Historical Sciences.
2003 - 2005 - Junior Researcher of the RA NAS Armenian Genocide Museum-Institute. 2005- 2007 - Chief Archivist of the Department of the Socio-Political Documents of National Archive of Armenia. 2007-2010 - HSBC Bank Armenia CJSC, Specialist. 2011 - 2012 - Analyst of Regnum International News Agency. 2012 - 2013 - Coordinator of the program of the International Foundation for Electoral Systems (IFES) for informing voters. 2012 October – 2013 February - Lecturer of the YSU (Yerevan State University). 2013 - 2015 - Head of the Research Group of the Aurora and 100 Lives Initiative of the Development Initiatives of Armenia Foundation (IDEA) , 2014 - 2017 - Expert on Political Parties and Strategic Planning of the Netherlands Institute for Multi-Party Democracy (NIMD).
He is a Founding Member of the Civil Contract party. 2016 - Member of the Board of the party.
2017 - 2018 – NA deputy (electoral district #3 of the Way Out alliance of parties). Member of the Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport of the National Assembly. Member of the Way Out faction.
May 11, 2018 - January 14, 2019 – RA First Deputy Prime Minister.
December 9, 2018 - Elected NA deputy from the territorial electoral list of the electoral district #3 of My Step alliance of parties.
2016 - Awarded the Certificate of Honor of the RA Defense Ministry.
He is author of numerous analytical publications in the Armenian and international media.
“Distinguished Mr Mirzoyan, please accept my sincere congratulations on being elected RA NA President. During its one-century activity the Parliament of Armenia has permanently been one of the main institutes of strengthening of statehood in the Motherland, as well as a peculiar structure of guideli...