Նորընտիր խորհրդարանը շարունակել է աշխատանքը
ՀՀ Ազգային ժողովը հունվարի 16-ին շարունակել է մշտական հանձնաժողովների նախագահների թեկնածուների վերաբերյալ քննարկումները:
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահի թեկնածու Ռուբեն Ռուբինյանի թեկնածության, ինչպես նաեւ պետության արտաքին քաղաքականության գերակայությունների, առաջնահերթությունների, բացթողումների, ՀՀ դեսպանների եւ հյուպատոսների՝ նախկինում կատարված նշանակումների հետ կապված խնդիրների, խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի աշխատանքի բարելավման, խորհրդարանական դիվանագիտության կարեւորության եւ դրա զարգացման նպատակահարմարության վերաբերյալ ելույթներ են ունեցել պատգամավորներ Արման Բաբաջանյանը, Հովհաննես Իգիթյանը, Արման Աբովյանը, Նարեկ Մկրտչյանը, Էդմոն Մարուքյանը, Շիրակ Թորոսյանը եւ Հայկ Կոնջորյանը:
Թեկնածուի մասնագիտական կարողություններին անդրադարձել եւ նրա առաջադրումը կարեւորել են պատգամավորներ Հայկ Կոնջորյանը, Շիրակ Թորոսյանը եւ Նարեկ Մկրտչյանը:
ՀՀ ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության կողմից ելույթ է ունեցել Գեւորգ Պետրոսյանը: Նա կարեւորել է արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նշանակությունը, անդրադարձել որոշ պատգամավորների ելույթներին եւ նրանց հորդորել իրենց ելույթները կառուցել քաղաքական հարթությունում՝ զերծ մնալով անձանց թիրախավորելուց:
ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի թեկնածու Մխիթար Հայրապետյանի կենսագրությունը եւ գործունեությունը բարձրաձայնել է ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության անդամ Արուսյակ Ջուլհակյանը:
Մխիթար Հայրապետյանը ներկայացրել է հանձնաժողովի աշխատանքի կազմակերպման առնչությամբ իր տեսլականը: Կրթության ոլորտում բարեփոխումների արդյունավետ իրականացման հարցում թեկնածուն ընդգծել է խորհրդարանի, մասնավորապես հանձնաժողովի դերը, խոսել Սփյուռքի հետ քաղաքականության իրագործման կարեւորագույն բաղադրիչների մասին: Մխիթար Հայրապետյանն անդրադարձել է կրթության, գիտության, մշակույթի, սպորտի ոլորտների օրենսդրական բարեփոխումներին՝ ընդգծելով, որ հանձնաժողովն ակտիվ ներգրավված է լինելու այդ աշխատանքներում: Այս համատեքստում նա կարեւորել է խորհրդարանական լսումների դերը, հատկապես վերոնշյալ բնագավառների շուրջ հանրային հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերը քննարկելու հարցում:
Պատգամավորներ Տիգրան Ուրիխանյանը, Արմեն Խաչատրյանը, Գեւորգ Պետրոսյանը, Գեւորգ Պապոյանը, Հովիկ Աղազարյանը, Հովհաննես Հովհաննիսյանը, Սոֆյա Հովսեփյանն ու Շիրակ Թորոսյանն անդրադարձել են գիտության, կրթության, մշակույթի ոլորտներում եւ Սփյուռքին վերաբերող խնդիրներին, կարեւորել բարեփոխումների իրականացումը: Ելույթներում նրանք խոսել են անվճարունակ, սակայն առաջադիմություն դրսեւորող ուսանողների համար նոր ծրագրերի իրականացումից, Հայաստան-Սփյուռք սերտ համագործակցությունից, ընդգծել Հայաստանը ներկայացնող դեսպանների աշխատանքի կարեւորությունը: Անդրադարձ է կատարվել բոլոր ոլորտներում ազգային փոքրամասնությունների ներկայացվածության, իրավունքների պաշտպանության խնդիրներին, մտահոգություն է հնչել դպրոցների տնօրենների մրցույթների անցկացման վերաբերյալ, կարեւորվել կրթական համակարգում վերահսկողական մեխանիզմների կիրառումը, ինչպես նաեւ հրատապ է համարվել հեռուստաեթերի նպատակային ծրագրային քաղաքականության մշակումը: Պատգամավորները դրվատանքի խոսք են ասել Մխիթար Հայրապետյանի օգտին:
ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնում ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության կողմից Սոնա Ղազարյանը ներկայացրել է Արման Եղոյանի թեկնածությունը՝ անդրադառնալով նրա կենսագրական եւ մասնագիտական գործունեությանը:
Արման Եղոյանն իր ելույթում երախտագիտություն է հայտնել «Իմ քայլը» խմբակցությանն իր թեկնածությունը նման պատասխանատու պաշտոնում առաջադրելու համար: Թեկնածուն անդրադարձել է հանձնաժողովին վերապահված լիազորությունների շրջանակին: ԵՄ-ի հետ հարաբերությունների առումով նա կարեւորել է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը եւ այս համատեքստում հանձնաժողովի սերտ համագործակցությունն ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի հետ՝ ԵՄ երկրներում ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրի հետագա վավերացման, մեր երկրում համաձայնագրով նախատեսված դրույթների կիրարկման ու ՀՀ օրենսդրությունը ԵՄ օրենսդրությանը մոտարկելու հարցում: Նա կարեւորել է հանձնաժողովի ակտիվ համագործակցությունը Հայաստան-ԵՄ խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի, Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի, ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրի կիրարկումն ապահովող միջոցառումները համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի հետ, ինչպես նաեւ համակարգված աշխատանքը կառավարության հետ:
ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրի վավերացման գործընթացն արագացնելու հարցում նա ընդգծել է Սփյուռքի փորձագիտական ներուժի արդյունավետ կիրառումը եւ լոբբիստական աշխատանքը: Թեկնածուն հանձնաժողովի աշխատանքում արժեւորել է նաեւ արհեստավարժ փորձագիտական կազմի առկայությունը:
ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Սուրեն Գրիգորյանը, Սոս Ավետիսյանն ու Վիկտոր Ենգիբարյանն իրենց ելույթներում անդրադարձել են ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի դրույթների կյանքի կոչմանը, դրանով պայմանավորված բարեփոխումների իրականացմանը, գործընթացի արդյունավետ իրականացման հարցում Սփյուռքի ներուժի արդյունավետ կիրառմանը եւ այլն:
ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանն իր ելույթում խոսել է եվրոպական երկրներում ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրի վավերացման գործընթացն ակտիվացնելու անհրաժեշտության մասին: Նրա կարծիքով՝ հանձնաժողովը պետք է նախաձեռնող լինի համաձայնագրի կիրառման գործընթացում քաղաքացիական հասարակությանը ներգրավվելու հարցում: Էդմոն Մարուքյանն ընդգծել է, որ իրենք՝ որպես ընդդիմություն, հետեւելու են, որպեսզի գործընթացն առաջ տանող կառույցները լիարժեք գործեն:
Մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնում Նաիրա Զոհրաբյանի թեկնածությունը եւ կենսագրական տվյալները ներկայացրել է ԲՀԿ խմբակցության անդամ Սերգեյ Բագրատյանը:
Նաիրա Զոհրաբյանը, անդրադառնալով հանձնաժողովի գործառույթներին եւ լիազորություններին,նշել է, որ իր աշխատանքում երկու բանաձեւ է կիրառելու՝ «Քո իրավունքը պաշտպանելու համար այդ իրավունքը պետք է իմանալ» եւ «Հավասար իրավունքներ բոլորին, հատուկ արտոնություն` ոչ մեկին»: Թեկնածուի խոսքով՝ արդեն իսկ մոտ 650 դիմում եւ նամակ է ստացելկալանավորներից, ցմահ դատապարտյալներից, մանկատներից, հոգեբուժարաններից:
Նաիրա Զոհրաբյանի համոզմամբ՝ հանձնաժողովի ամենակարեւոր աշխատանքային ուղղություններից մեկը լինելու է համագործակցությունը հասարակական կազմակերպությունների հետ: Նա խոսել է նաեւ աշխատողների իրավունքների պաշտպանության հարցերի վերաբերյալ, կարեւորել սերտ համագործակցությունը ՄԻՊ գրասենյակի հետ:

Newly Elected Parliament Continues Work
On January 16, the RA National Assembly continued the debates on the candidates of the Standing Committees’ Chairs.
The deputies Arman Babajanyan, Hovhannes Igityan, Arman Abovyan, Narek Mkrtchyan, Edmon Marukyan, Shirak Torosyan and Hayk Konjoryan delivered speeches on the candidacy of the candidate of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Ruben Rubinyan, as well as the priorities of the foreign policy of the state, omissions, the problems related to the appointments of the RA Ambassadors and Consulates made previously, the improvement of the work of the Standing Committee on Foreign Relations of the parliament, the importance of the parliamentary diplomacy and expediency of its development.
The deputies Hayk Konjoryan, Shirak Torosyan and Narek Mkrtchyan touched upon the candidate’s professional capabilities and highlighted his nomination.
Gevorg Petrosyan gave a speech on behalf of the RA NA Prosperous Armenia. He emphasized the importance of the Standing Committee on Foreign Relations and reflected upon some deputies' speeches.
The Member of the NA My Step Faction Arusyak Julhakyan voiced the biography and activity of the candidate of the Chair of the RA NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport.
Mkhitar Hayrapetyan presented his vision in relation with the organization of the Committee's work. In the effective implementation of the reforms in the sphere of education the candidate underlined the role of the parliament, particularly, the Committee and talked about the most important components of pursuing of policy with the Diaspora. Mkhitar Hayrapetyan referred to the legislative reforms of the spheres in education, science, culture and sport, underscoring that the Committee would be actively involved in those works. In this context he highlighted the role of the parliamentary hearings, especially in debating the issues of public interest in the abovementioned spheres.
The MPs Tigran Urikhanyan, Gevorg Petrosyan, Gevorg Papoyan, Hovik Aghazaryan, Hovhannes Hovhannisyan, Sofya Hovsepyan and Shirak Torosyan reflected on the problems concerning the science, education, culture and Diaspora. In their speeches they talked about the implementation of the new programmes for the students being not payable, but with high adavancement, Armenia-Diaspora close cooperation and underscored the importance of the work of the Ambassadors representing Armenia. He touched upon the representation of the national minorities in all spheres, the problems of protection of rights, expressed concern on holding of the competitions of the school directors, emphasized the use of the oversight mechanisms in the educational system, as well as considered urgent the elaboration of the expedient programme policy of the TV air. The MPs appraised Mkhitar Hayrapetyan.
On behalf of the RA NA My Step Faction Sona Ghazaryan presented Arman Yeghoyan's candidacy in the post of the Chair of the RA NA Standing Committee on European Integration, talking about his biographical and professional activity.
In his speech Arman Yeghoyan expressed gratitude to My Step Faction for nominating his candidacy in such responsible position. The candidate touched upon the format of the authorities reserved to the Committee. With regards to relations with the EU, he emphasized the role of the parliamentary diplomacy and in this context the close cooperation of the Committee with the NA Standing Committee on Foreign Relations in further ratification of the RA-EU Agreement in the EU countries, the use of the provisions designed by the Agreement in our country and the approximation of the RA legislation with the EU legislation. He attached importance to the active cooperation of the Committee with the Inter-Departmental Committee coordinating the events of Armenia-EU Parliamentary Committee on Cooperation, Euronest Parliamentary Assembly, providing the use of the RA-EU Agreement, as well as the coordinated work with the Government.
In intensifying the RA-EU Agreement ratification process he underscored the effective use of the Diaspora experts' potential and the lobbying work. The candidate also evaluated the availability of the professional experts.
In their speeches the RA NA deputies Suren Grigoryan, Sos Avetisyan and Viktor Yengibaryan reflected on calling into life the provisions of the RA-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement, the implementation of the reforms conditioned by it, the effective use of the Diaspora potential in the effective implementation of the process, etc.
In his speech the Head of the NA Bright Armenia Faction Edmon Marukyan talked about the necessity of activating the RA-EU Agreement in the European countries. In his opinion, the Committee should be an initiator in involving the civil society in the Agreement use process. Edmon Marukyan underlined that they, as an opposition, would follow the structures advancing the process to fully function.
The member of the PAP Faction Sergey Bagratyan presented Naira Zohrabyan's candidacy and biographical data in the post of the Chair of Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs.
Regarding the Committee's functions and authorities, Naira Zohrabyan noted that she would use two resolutions in her work: “You should know that right for protecting your right” and “Equal Rights to Everybody, Special Privileges to Nobody.” According to the candidate, she has already received about 650 applications and letters from the detained, sentenced persons to death, orphanages and psychiatric hospitals.
To Naira Zohrabyan's conviction, one of the most important working directions of the Committee will be the cooperation with the NGOs. She talked about the issues of the employees' protection of rights and emphasized the close cooperation with the office of the Human Rights Defender.