Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Հայաստանում Ղազախստանի դեսպանին
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը հունվարի 30-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ղազախստանի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Թիմուր Ուրազաեւին:
Ողջունելով հյուրին` խորհրդարանի ղեկավարն ընդգծել է, որ հայ-ղազախական հարաբերությունները խարսխված են բարեկամության ու փոխվստահության ամուր հիմքերի վրա:
Կարեւորելով երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների ներկա մակարդակը` Արարատ Միրզոյանն այս հարցում նշել է, որ մեծ է անձամբ դեսպանի ավանդը:
Ազգային ժողովի նախագահը հույս է հայտնել, որ նորընտիր խորհրդարանի առաջիկայում ձեւավորվելիք բարեկամական խումբն իր գործունեությամբ նոր շունչ կհաղորդի երկկողմ հարաբերությունների առավել խորացմանն ու ընդլայնմանը, ինչի համար առկա են բոլոր նախադրյալները:
Անդրադառնալով միջխորհրդարանական կապերի ակտիվացմանն ու խորհրդարանական դիվանագիտության դերի բարձրացմանը` օրենսդիր մարմնի ղեկավարն անհրաժեշտ է համարել երկու երկրների պատգամավորների միջեւ արդյունավետ փոխգործակցությունը նաեւ բազմակողմ խորհրդարանական ձեւաչափերում:
Հայաստանում Ղազախստանի դեսպան Թիմուր Ուրազաեւը շնորհավորել է Արարատ Միրզոյանին ԱԺ նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ եւ հաջողություններ մաղթել:
Դեսպանը վստահեցրել է, որ Ղազախստանը շահագրգռված է խորացնելու Հայաստանի հետ արդյունավետ փոխգործակցությունը ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձեւաչափերում, այդթվում` Եվրասիական տնտեսական միության եւ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության շրջանակներում:
Թիմուր Ուրազաեւը բարձր է գնահատել խորհրդարանականների ներդրումը միջպետական հարաբերությունների զարգացման գործընթացում:
Քննարկելով երկկողմ համագործակցության բազմոլորտ օրակարգը` զրուցակիցները կարեւորել են առեւտրատնտեսական կապերի ընդլայնումը` փաստելով, որ առկա է հայ-ղազախական փոխգործակցության խորացման դեռեւս չիրացված մեծ ներուժ:
Խորհրդարանականները հանդիպել են Ռիչարդ Թիբբելսի հետ
Հունվարի 30-ին ՀՀ Ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը, «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արման Աբովյանը եւ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը հանդիպել են Եվրոպական արտաքին գործողությունների ծառայության Արեւելյան գործընկերության երկրների հետ ե...
Արարատ Միրզոյանն ընդունել է NDI-ի եւ IRI-ի հայաստանյան մասնաճյուղերի ներկայացուցիչներին
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը հունվարի 30-ին ընդունել է  Միջազգային Գործերի Ազգային Ժողովրդավարական Ինստիտուտի եւ Միջազգային Հանրապետական ինստիտուտի հայաստանյան մասնաճյուղերի ներկայացուցիչներին:Հյուրերը  շնորհավորել են Արարատ Միրզոյանին Ազգային ժողովի նախագահի բարձր պաշտոնում ...
Ազգային ժողովի նախագահն ընդունել է ՀՀ-ում Չինաստանի դեսպանին
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը հունվարի 30-ին ընդունել է Հայաստանում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության  արտակարգ եւ լիազոր դեսպան  Թիան  Էրլունին: Խորհրդարանի ղեկավարն անդրադարձել է երկու ժողովուրդների միջեւ բարեկամական կապերին ու պատմականորեն ձեւավորված հարաբերությունն...

Ararat Mirzoyan Receives Ambassador of Kazakhstan in Armenia
On January 30, the President of the RA National Assembly Ararat Mirzoyan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Kazakhstan to the Republic of Armenia Timur Urazayev.
Welcoming the guest, the Head of the parliament has underlined that the Armenian-Kazakh relations are anchored on the firm bases of friendship and mutual trust.
Highlighting the current level of the relations between the two countries, Ararat Mirzoyan has noted in this issue that personally the Ambassador’s contribution is great.
The President of the National Assembly has expressed hope that the Friendship Group of the newly elected parliament to be formed in the future will give new impetus for further deepening and expansion of bilateral relations, for which all conditions are available.
Touching upon the activation of the inter-parliamentary ties and the rise of the parliamentary diplomacy role, the Head of the legislative body considered necessary the effective cooperation between the deputies of the two countries also in multilateral parliamentary formats.
Ambassador of Kazakhstan to Armenia Timur Urazayev congratulated Ararat Mirzoyan on being elected NA President and wished him successes.
The Ambassador has assured that Kazakhstan is concerned about deepening the effective cooperation with Armenia in bilateral, as well as multilateral formats, including in the frameworks of the Eurasian Economic Union (EEU) and Collective Security Treaty Organization (CSTO).
Timur Urazayev highly assessed the parliamentarians’ contribution to the process of the development of the inter-state relations.
Discussing the agenda of many spheres of bilateral cooperation, the interlocutors have emphasized the expansion of the trade-economic ties, documenting that there is non-used great potential of deepening the Armenian-Kazakh cooperation.
30.01.2019
Parliamentarians Meet with Richard Tibbels
On January 30, the Head of My Step Faction of the RA National Assembly Lilit Makunts, the Secretary of the Prosperous Armenia Faction Arman Abovyan and the Head of the Bright Armenia Faction Edmon Marukyan met with Richard Tibbels, Head of Eastern Partnership Bilateral Relations Division of the Euro...
Ararat Mirzoyan Receives Representatives of NDI and IRI Armenia
On January 30, the President of the RA National Assembly Ararat Mirzoyan received the representatives of the National Democratic Institute of International Affairs (NDI) and the International Republican Institute Armenia. The guests congratulated Ararat Mirzoyan on being elected in the high post of ...
President of National Assembly Receives Ambassador of China to RA
On January 30, the President of the RA National Assembly Ararat Mirzoyan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the People’s Republic of China to Armenia Tian Erlong.The Head of the parliament has touched upon the friendly ties between the two peoples and the historically forme...