Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Հայաստանում Ղազախստանի դեսպանին
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը հունվարի 30-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ղազախստանի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Թիմուր Ուրազաեւին:
Ողջունելով հյուրին` խորհրդարանի ղեկավարն ընդգծել է, որ հայ-ղազախական հարաբերությունները խարսխված են բարեկամության ու փոխվստահության ամուր հիմքերի վրա:
Կարեւորելով երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների ներկա մակարդակը` Արարատ Միրզոյանն այս հարցում նշել է, որ մեծ է անձամբ դեսպանի ավանդը:
Ազգային ժողովի նախագահը հույս է հայտնել, որ նորընտիր խորհրդարանի առաջիկայում ձեւավորվելիք բարեկամական խումբն իր գործունեությամբ նոր շունչ կհաղորդի երկկողմ հարաբերությունների առավել խորացմանն ու ընդլայնմանը, ինչի համար առկա են բոլոր նախադրյալները:
Անդրադառնալով միջխորհրդարանական կապերի ակտիվացմանն ու խորհրդարանական դիվանագիտության դերի բարձրացմանը` օրենսդիր մարմնի ղեկավարն անհրաժեշտ է համարել երկու երկրների պատգամավորների միջեւ արդյունավետ փոխգործակցությունը նաեւ բազմակողմ խորհրդարանական ձեւաչափերում:
Հայաստանում Ղազախստանի դեսպան Թիմուր Ուրազաեւը շնորհավորել է Արարատ Միրզոյանին ԱԺ նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ եւ հաջողություններ մաղթել:
Դեսպանը վստահեցրել է, որ Ղազախստանը շահագրգռված է խորացնելու Հայաստանի հետ արդյունավետ փոխգործակցությունը ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձեւաչափերում, այդթվում` Եվրասիական տնտեսական միության եւ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության շրջանակներում:
Թիմուր Ուրազաեւը բարձր է գնահատել խորհրդարանականների ներդրումը միջպետական հարաբերությունների զարգացման գործընթացում:
Քննարկելով երկկողմ համագործակցության բազմոլորտ օրակարգը` զրուցակիցները կարեւորել են առեւտրատնտեսական կապերի ընդլայնումը` փաստելով, որ առկա է հայ-ղազախական փոխգործակցության խորացման դեռեւս չիրացված մեծ ներուժ:
Խորհրդարանականները հանդիպել են Ռիչարդ Թիբբելսի հետ
Հունվարի 30-ին ՀՀ Ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը, «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արման Աբովյանը եւ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը հանդիպել են Եվրոպական արտաքին գործողությունների ծառայության Արեւելյան գործընկերության երկրների հետ ե...
Արարատ Միրզոյանն ընդունել է NDI-ի եւ IRI-ի հայաստանյան մասնաճյուղերի ներկայացուցիչներին
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը հունվարի 30-ին ընդունել է  Միջազգային Գործերի Ազգային Ժողովրդավարական Ինստիտուտի եւ Միջազգային Հանրապետական ինստիտուտի հայաստանյան մասնաճյուղերի ներկայացուցիչներին:Հյուրերը  շնորհավորել են Արարատ Միրզոյանին Ազգային ժողովի նախագահի բարձր պաշտոնում ...
Ազգային ժողովի նախագահն ընդունել է ՀՀ-ում Չինաստանի դեսպանին
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը հունվարի 30-ին ընդունել է Հայաստանում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության  արտակարգ եւ լիազոր դեսպան  Թիան  Էրլունին: Խորհրդարանի ղեկավարն անդրադարձել է երկու ժողովուրդների միջեւ բարեկամական կապերին ու պատմականորեն ձեւավորված հարաբերությունն...

А.Мирзоян принял посла Казахстана в Армении
30 января   Председатель НС А.Мирзоян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Республики Казахстан в РА Т.Уразаева.
Приветствуя гостя, руководитель парламента подчеркнул, что армяно-казахские отношения основаны на крепкой дружбе и взаимном доверии.
Отметив сегодняшний уровень связей между двумя странами, А.Мирзоян выделил в них весомый личный вклад посла.
Председатель НС выразил надежду, что формируемая вскоре в новоизбранном парламенте группа дружбы своей деятельностью придаст новый импульс максимальному углублению и расширению двусторонних отношений, для чего налицо все предпосылки.
Обратившись к активизации межпарламентских связей и роли парламентской дипломатии, глава законодательного органа отметил необходимость плодотворного сотрудничества между депутатами двух стран также в разнообразных парламентских форматах.
Посол Казахстана в РА поздравил А.Мирзояна с избранием спикером НС и пожелал ему успехов.
Г-н Уразаев заверил, что Казахстан заинтересован в углублении эффективного взаимодействия с Арменией как в двустороннем, так и многостороннем форматах, в том числе в рамках ЕАЭС и ОДКБ.
Посол высоко оценил вклад парламентариев в развитие межгосударственных отношений.
Обсудив насыщенную повестку двустороннего сотрудничества, собеседники подчеркнули важность расширения торгово-экономических связей, отметив имеющийся большой неиспользованный потенциал для углубления армяно-казахского взаимодействия.
30.01.2019
Парламентарии встретились с Ричардом Тиббелсом
30 января руководитель фракции “Мой шаг” Л.Макунц, секретарь фракции ППА А.Абовян и руководитель фракции “Светлая Армения” Э.Марукян встретились с начальником отдела двусторонних отношений со странами Восточного партнерства Европейской службы внешних действий (Eastern Partnership Bilateral Relations...
А.Мирзоян принял представителей армянских офисов NDI и IRI
30 января Председатель НС А.Мирзоян принял представителей армянских офисов международных организаций National Democratic Institute of International Affairs (NDI) и International Republican Institute (IRI).Гости поздравили А.Мирзояна с избранием на высокий пост  Председателя НС.Спикер НС поблаго...
Председатель НС принял посла Китая в РА
30 января Председатель НС А.Мирзоян принял Чрезвычайного и Полномочного посла КНР в Армении Т.Эрлуна.     Глава парламента обратился к дружественным связям и исторически сложившимся отношениям между двумя народами еще со времен Великого Шелкового пути. Спикер констатировал, что п...