Քննարկվել են հայ-ուկրաինական հարաբերությունների համատեղ օրակարգին վերաբերող հարցեր
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը փետրվարի 4-ին ընդունել է Հայաստանում Ուկրաինայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Պյոտր Լիտվինին:
Խորհրդարանի ղեկավարը բարձր է գնահատել հայ-ուկրաինական բարեկամական հարաբերությունները` ընդծելով, որ դրանք ամուր հիմք են երկկողմ կապերի առավել խորացման համար: ԱԺ նախագահը, կարեւորելով միջխորհրդարանական հարաբերությունների հետագա զարգացումը, նշել է, որ առաջիկայում ձեւավորվելիք պատգամավորական բարեկամական խումբն իր նշանակալի դերակատարությունը կունենա երկկողմ շփումների ակտիվացման հարցում:
Շնորհավորելով Արարատ Միրզոյանին Ազգային ժողովի նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ` դեսպանը վստահեցրել է, որ Ուկրաինան շահագրգիռ է փոխադարձ հարաբերությունների զարգացմամբ եւ ամրապնդմամբ` փաստելով, որ իր երկիրն ամբողջովին աջակցում է Հայաստանում տեղի ունեցող գործընթացներին: Պյոտր Լիտվինն իր պատրաստակամությունն է հայտնել միջխորհրդարանական կապերի հետագա ընդլայնման եւ խորացման գործում, կարեւորել համագործակցությունը միջազգային հարթակներում:
ՀՀ ԱԺ նախագահը եւ դեսպանը քննարկել են երկկողմ օրակարգին առնչվող մի շարք ծրագրեր, մասնավորապես գիտության, մշակույթի, տնտեսության, զբոսաշրջության, նորագույն տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտներում իրականացվելիք քայլերին վերաբերող հարցեր, գոհունակությամբ արձանագրել Հայաստանի եւ Ուկրաինայի միջեւ ապրանքաշրջանառության ծավալների աճը:
Կողմերը բարձր են գնահատել Ուկրաինայի հայ համայնքի դերը հարաբերությունների խորացման հարցում, երկրի հասարակական-քաղաքական, մշակութային, գիտակրթական եւ այլ ոլորտներում:
04.02.2019
Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Հայաստանում ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատարին
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը փետրվարի 4-ին ընդունել է Հայաստանում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Ռաֆիկ Մանսուրին: Ողջունելով հյուրին՝ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները Հայաստանի կարեւոր գործընկերներից է եւ դիվանագիտական հարաբերու...
Լիլիթ Մակունցը հանդիպել է Ֆրիդրիխ Էբերտ հիմնադրամի ներկայացուցիչների հետ
Փետրվարի 4-ին ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը հանդիպել է Ֆրիդրիխ Էբերտ հիմնադրամի` Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային ղեկավար Ֆելիքս Հեթի եւ Հայաստանի ու Վրաստանի գրասենյակների աշխատակիցների հետ: Լիլիթ Մակունցը կարեւորել է հիմնադրամի՝ մեր երկրում ժողովրդավարության զարգացմանն ուղղված...

Обсуждены вопросы совместной повестки армяно-украинских отношений
4 февраля Председатель НС А.Мирзоян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Украины в Армении П.Литвина.
Глава парламента высоко оценил армяно-украинские отношения, подчеркнув, что они – прочная основа для еще большего углубления  двусторонних связей. Спикер, особо выделив развитие межпарламентских отношений, отметил, что формируемая вскоре депутатская группа дружбы сыграет существенную роль в активизации двусторонних контактов.
Поздравив А.Мирзояна с избранием Председателем НС, посол заверил в заинтересованности Украины в развитии и укреплении взаимоотношений, отметив, что его страна всецело поддерживает текущие в Армении процессы. Г-н Литвин выразил готовность способствовать дальнейшему расширению и углублению   межпарламентских связей, подчеркнул важность сотрудничества на международных площадках.
Председатель НС и посол обсудили ряд программ двусторонней повестки дня, в частности по реализации шагов в области науки, культуры, экономики, туризма, новейших информационных технологий, с удовлетворением отметили рост объемов товарооборота между Арменией и Украиной. Стороны высоко оценили роль армянской общины Украины в углублении отношений, в общественно-политической, культурной, научно-образовательной и других сферах.
04.02.2019
А.Мирзоян принял Временного Поверенного в делах США в Армении
4 февраля  Председатель НС А.Мирзоян принял Временного Поверенного в делах США в Армении  Рафика Мансура.  Приветствуя гостя, А.Мирзоян подчеркнул, что США – важнейший партнер Армении и со дня установления дипломатических отношений двусторонние связи динамично развивались в различных ...
Л.Макунц встретилась с представителями фонда Фридриха Эберта
4 февраля руководитель фракции “Мой шаг” Л.Макунц встретилась с представителями фонда Фридриха Эберта – руководителем региона Южного Кавказа Феликсом Хетом и сотрудниками офисов Армении и Грузии. Л.Макунц подчеркнула важность деятельности фонда по развитию демократии в РА. Она обратилась к соотношен...