Քննարկվել են հայ-ուկրաինական հարաբերությունների համատեղ օրակարգին վերաբերող հարցեր
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը փետրվարի 4-ին ընդունել է Հայաստանում Ուկրաինայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Պյոտր Լիտվինին:
Խորհրդարանի ղեկավարը բարձր է գնահատել հայ-ուկրաինական բարեկամական հարաբերությունները` ընդծելով, որ դրանք ամուր հիմք են երկկողմ կապերի առավել խորացման համար: ԱԺ նախագահը, կարեւորելով միջխորհրդարանական հարաբերությունների հետագա զարգացումը, նշել է, որ առաջիկայում ձեւավորվելիք պատգամավորական բարեկամական խումբն իր նշանակալի դերակատարությունը կունենա երկկողմ շփումների ակտիվացման հարցում:
Շնորհավորելով Արարատ Միրզոյանին Ազգային ժողովի նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ` դեսպանը վստահեցրել է, որ Ուկրաինան շահագրգիռ է փոխադարձ հարաբերությունների զարգացմամբ եւ ամրապնդմամբ` փաստելով, որ իր երկիրն ամբողջովին աջակցում է Հայաստանում տեղի ունեցող գործընթացներին: Պյոտր Լիտվինն իր պատրաստակամությունն է հայտնել միջխորհրդարանական կապերի հետագա ընդլայնման եւ խորացման գործում, կարեւորել համագործակցությունը միջազգային հարթակներում:
ՀՀ ԱԺ նախագահը եւ դեսպանը քննարկել են երկկողմ օրակարգին առնչվող մի շարք ծրագրեր, մասնավորապես գիտության, մշակույթի, տնտեսության, զբոսաշրջության, նորագույն տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտներում իրականացվելիք քայլերին վերաբերող հարցեր, գոհունակությամբ արձանագրել Հայաստանի եւ Ուկրաինայի միջեւ ապրանքաշրջանառության ծավալների աճը:
Կողմերը բարձր են գնահատել Ուկրաինայի հայ համայնքի դերը հարաբերությունների խորացման հարցում, երկրի հասարակական-քաղաքական, մշակութային, գիտակրթական եւ այլ ոլորտներում:
04.02.2019
Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Հայաստանում ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատարին
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը փետրվարի 4-ին ընդունել է Հայաստանում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Ռաֆիկ Մանսուրին: Ողջունելով հյուրին՝ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները Հայաստանի կարեւոր գործընկերներից է եւ դիվանագիտական հարաբերու...
Լիլիթ Մակունցը հանդիպել է Ֆրիդրիխ Էբերտ հիմնադրամի ներկայացուցիչների հետ
Փետրվարի 4-ին ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը հանդիպել է Ֆրիդրիխ Էբերտ հիմնադրամի` Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային ղեկավար Ֆելիքս Հեթի եւ Հայաստանի ու Վրաստանի գրասենյակների աշխատակիցների հետ: Լիլիթ Մակունցը կարեւորել է հիմնադրամի՝ մեր երկրում ժողովրդավարության զարգացմանն ուղղված...

Items on Joint Agenda of Armenian-Ukrainian Relations Discussed
On February 4, the President of the RA National Assembly Ararat Mirzoyan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Ukraine to Armenia Petro Lytvyn.
The Head of the parliament has highly assessed the Armenian-Ukrainian friendly relations, underlining that they serve as a firm basis for further deepening of bilateral ties. Highlighting the further development of the inter-parliamentary relations, the NA President assured that the Parliamentary Friendship Group to be formed in the future would have its significant role in activation of bilateral contacts.
Congratulating Ararat Mirzoyan on being elected President of the National Assembly, the Ambassador has assured that Ukraine is concerned over the development and strengthening of mutual relations, documenting that his country completely supports the ongoing processes in Armenia. Petro Lytvyn expressed his readiness for further expansion and deepening of inter-parliamentary ties and emphasized the cooperation on the international platforms.
The RA NA President and the Ambassador discussed a number of programmes on bilateral agenda, particularly in the spheres of science, culture, economy, tourism and issues concerning the steps to be taken newest information technologies, recorded with satisfaction the growth of trade turnover volumes between Armenia and Ukraine.
The sides highly assessed the role of Ukraine's Armenian community in deepening of relations, in the public-political, cultural, scientific-educational and other spheres of the country.
04.02.2019
Ararat Mirzoyan Receives U.S. Chargé d’Affaires to Armenia
On February 4, the Speaker of RA National Assembly Ararat Mirzoyan received the Chargé d’Affaires of the United States in Armenia Rafik Mansour. Welcoming the guest Ararat Mirzoyan has underlined that the United States is one of the important partners of Armenia and since the establishment of d...
Lilit Makunts Meets with Representatives of Friedrich Ebert Foundation
On February 4, the Head of the NA My Step Faction Lilit Makunts met with Felix Hett, the director of the Friedrich Ebert Stiftung/Foundation (FES) South Caucasus Office and the employees of Armenia and Georgia Offices.Lilit Makunts highlighted the activity of the Foundation aimed at the development ...