ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Հովհաննես Իգիթյանը մարտի 1-ին հանդիպել է Գերմանիայի Բունդեսթագի պատգամավոր Անտոն Ֆրիզենի հետ: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաեւ Հայաստանում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Բերնհարդ Մաթիաս Քիսլերը:
Զրուցակիցները խոսել են հայ-գերմանական բարեկամական ջերմ եւ բարձր մակարդակի հարաբերություններից, ինչպես նաեւ կարեւորել միջխորհրդարանական երկարատեւ հարաբերությունների կայունությունը: Հովհաննես Իգիթյանն արժեւորել է Գերմանիայի դերակատարությունը մեր երկրի ժողովրդավարական, իրավական եւ տնտեսական բարեփոխումների հարցում. խորհրդարանականները համոզմունք են հայտնել, որ այն կշարունակվի նոր թափով:
Կողմերն անդրադարձել են Հայաստանում դեկտեմբերի 9-ին տեղի ունեցած արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների արդար եւ թափանցիկ անցկացմանը, ինչպես նաեւ Հայաստան-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրին:
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ Հովհաննես Իգիթյանը ներկայացրել է Հայաստանի դիրքորոշումը` կարեւորելով Արցախի մասնակցությունը բանակցություններին: Հանձնաժողովի փոխնախագահի խոսքով` հակամարտության վերջնական լուծումը պետք է ընդունելի լինի Արցախի ժողովրդի համար: Կողմերը կարեւորել են խնդրի բացառապես խաղաղ ճանապարհով կարգավորումը:
Բունդեսթագի պատգամավոր Անտոն Ֆրիզենը համոզմունք է հայտնել, որ նորընտիր Ազգային ժողովում եւս խորհրդարանական բարեկամական խմբերն ակտիվ կաշխատեն եւ կնպաստեն փոխշահավետ համագործակցության խորացմանը տարբեր ոլորտներում:
Հովհաննես Իգիթյանը նաեւ խոսել է Հայաստանում տեղի ունեցող տնտեսական հեղափոխությունից` այս հարցում կարեւորելով գերմանական փորձի ուսումնասիրումը եւ կիրառումը` մասնավորապես փոքր եւ միջին ձեռնարկատիրության բնագավառում:
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) մշակույթի, գիտության, կրթության եւ լրատվամիջոցների հարցերի հանձնաժողովի նիստին մասնակցելու համար 2019 թվականի մարտի 2-5-ը ներառյալ Գրանադա (Իսպանիայի Թագավորություն) կգործուղվի ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Հովհաննես Իգիթյանը: ...

On March 1, the Deputy Chair of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Hovhannes Igityan met with the member of the German Bundestag Anton Friesen. The Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Federal Republic of Germany to Armenia Bernhard Matthias Kiesler also attended the meeting.
The interlocutors talked about the Armenian-German friendly warm relations at high level, as well as highlighted the stability of the inter-parliamentary long-term relations. Hovhannes Igityan evaluated the role of Germany in the democratic, legal and economic reforms of our country: the parliamentarians expressed conviction that it would continue with new energy.
The sides touched upon the holding of the fair and transparent of extraordinary parliamentary elections occurred in Armenia on December 9, as well as Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership (CEPA).
Hovhannes Igityan presented the position of Armenia on the peaceful settlement process of Nagorno Karabakh conflict, emphasizing the participation of Artsakh in the negotiations. According to the Deputy Chair Committee, the final solution of the conflict should be admissible for the Artsakh people.   The parties highlighted the settlement of the problem exclusively through peaceful means.
The Member of the German Bundestag Anton Friesen expressed conviction that the Parliamentary Friendship Groups would actively work also in the newly elected National Assembly and would promote the deepening of mutually beneficial cooperation in different spheres.
Hovhannes Igityan also talked about the ongoing economic revolution in Armenia, in this issuing aattaching importance to the study and use of the German experience, particularly in the sphere of Small and Medium Entrepreneurship.
On March 1, the Head of the Armenian Parliament Ararat Mirzoyan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Hellenic Republic to the RA Nafsika Nancy Eva Vraila.Welcoming the Ambassador, the President of the National Assembly underlined the centuries-old historical ties, spiritu...
On March 1, the Chair of the RA NA Standing Committee on State and Legal Affairs Vladimir Vardanyan, the Deputy Chair Anna Karapetyan and the members of the Committee met with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of France to Armenia Jonathan LacĂ´te, the members of the Delegation of...