ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովում մարտի 15-ին տեղի է ունեցել փակ ձեւաչափով քննարկում՝ հանձնաժողովի անդամների եւ ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի մասնակցությամբ: Քննարկմանը մասնակցել են նաեւ ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի  ու ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովների նախագահները, «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավարը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել ՀՀ արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններին, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացին առնչվող հարցերին:
Քննարկման ընթացքում ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը կարեւորել է ՀՀ արտաքին քաղաքականության շահերի խթանման նպատակով խորհրդարանական գործիքակազմի կիրառումը՝ օրենսդիր եւ գործադիր մարմինների փոխգործակցությամբ:
Ընդգծվել է նաեւ համատեղ քննարկումների համար նմանատիպ ձեւաչափի շարունակականությունը:
Այս համատեքստում ԱԳ նախարարը մեծապես կարեւորել է խորհրդարանական հանդիպումների դերը՝ Հայաստանի եւ հայ ժողովրդի հավաքական շահերով առաջնորդվող արտաքին քաղաքականության առաջմղման գործում:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը մարտի 15-ին ընդունել է ՀՀ-ում Իտալիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Վինչենցո դել Մոնակոյին: Ողջունելով հյուրին՝ խորհրդարանի ղեկավարը կարեւորել է Իտալիայի  հետ դինամիկ զարգացող բարեկամական հարաբերությունները, որոնք հիմնված են  մեր երկու ժողովուրդների դարավոր հարո...

15 марта в Постоянной комиссии НС по внешним связям состоялось обсуждение в закрытом  формате с участием членов комиссии и министра иностранных дел РА З.Мнацаканяна.   В обсуждении участвовали также председатели постоянных комиссий НС по защите прав человека и общественным вопросам, по государственно-правовым вопросам, руководитель фракции “Просвещенная Армения”.
В ходе встречи затронуты вопросы, касающиеся приоритетов внешней политики РА, процесса урегулирования Нагорно-Карабахской проблемы.
На встрече председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям Р.Рубинян подчеркнул важность применения парламентского инструментария в интересах внешней политики РА – во взаимодействии с законодательными и исполнительными органами.
Подчеркнута также необходимость регулярных совместных обсуждений в аналогичном формате.
15 марта Председатель НС А.Мирзоян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Италии в РА Винченцо дель Монако.   Приветствуя гостя, глава парламента подчеркнул динамично развивающиеся с Италией дружественные отношения, опирающиеся на вековое богатое историко-культурное наследие двух народо...