Հանրապետության մարզերի կրթական հաստատությունների ներկայացուցիչները` խորհրդարանում
Ազգային ժողովի «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում մարտի 20-ին խորհրդարան են այցելել հանրապետության տասնմեկ մարզերի տարբեր կրթական հաստատությունների հարյուր քսան աշակերտ եւ ուսուցիչներ:
Հյուրերը շրջել են  ԱԺ-ում, այցելել խորհրդարանի պատմության  թանգարան, ծանոթացել օրենսդիր մարմնի անցուդարձին: Նրանց հետ հանդիպել են ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Լենա Նազարյանը եւ պատգամավոր Արման Բոշյանը:
Ողջունելով հյուրերին Ազգային ժողովում՝ Լենա Նազարյանը կարեւորել է երիտասարդների հետ նման հանդիպումները, նշելով,  որ դրանք ստեղծում են  անմիջական շփման հարթակ՝ հնարավորություն  տալով առավել  մոտիկից ծանոթանալու օրենսդրական գործընթացներին: Այդ համատեքստում ԱԺ փոխնախագահը փաստել է, որ խորհրդարանը քաղաքական թիվ մեկ կառույցն է, որտեղ ժողովրդի կողմից ընտրված պատգամավորները պատրաստակամ են լսելու բոլոր խնդիրները եւ հնարավորության շրջանակում տալու դրանց օրենսդրական կարգավորումներ: Լենա Նազարյանը հավելել է. «ԱԺ-ն նաեւ վերահսկողություն է իրականացնում կառավարության նկատմամբ,  հաստատում կամ մերժում է նրա ներկայացրած ծրագրերը, հարցեր տալիս կառավարության անդամներին: Հայաստանի համապետական գրեթե բոլոր մարմինները այս կամ այն չափով ձեւավորվում են հենց այստեղ, այս դահլիճում տեղի ունեցող քվեարկությունների միջոցով»: ԱԺ փոխնախագահն ընդգծել է, որ երեխաները եւ երիտասարդները երկրի ապագան են՝ հավելելով, որ նրանցից յուրաքանչյուրն իրենց  համայնքի խնդիրների ականատեսն է, այդ խնդիրների լուծման մասնակիցը եւ պահանջատերը:
Պատգամավոր Արման Բոշյանն էլ իր հերթին  ներկայացրել է խորհրդարանի կազմը, կառուցվածքը, օրենսդրական գործընթացները, Աժ մշտական հանձնաժողովների գործունեությունը: Խորհրդարանականը փաստել է. «Այս շփման միջոցով փորձում ենք մեր ուղերձը հղել ապագային՝ ասելով՝ մենք այստեղ ենք համագործակցելու եւ կերտելու մեր ապագան: Դուք կարող եք հենվել մեզ վրա, դուք կարող եք եւ պարտավոր եք նոր թիրախներ սահմանել»:
Հանդիպումն ամբողջացել է խորհրդարանականների հետ  խորհրդանշական լուսանկարով:
Մարտի 20-ին նիստեր են գումարել ՀՀ ԱԺ մշտական հանձնաժողովները: ԱԺ առողջապահության եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում Նարեկ Զեյնալյանի նախագահությամբ առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է «ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» օրինագիծը: Ըստ հիմնական զեկուցող Գեւորգ Պետրոսյանի՝ ...
Մարտի 20-ին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Հովհաննես Իգիթյանը հանդիպել է Հայաստանում Եվրոպական բիզնես ասոցիացիայի նախագահ Լեւոն Իսրայելյանի եւ գործադիր տնօրեն Դիանա Սարումովայի հետ: Հանդիպմանը մասնակցել է ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Հայկ...
ՀՀ Ազգային ժողովի գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ, ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Հարություն Բաբայանը  մարտի 20-ին հանդիպել է մշակույթի մի խումբ գործիչների հետ: Քննարկվել են մշակույթին վերաբերող խնդիրներն ու...
ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ մարտի 20-ին տեղի է ունեցել աշխատանքային քննարկում` տարադրամի փոխանակման կետերի, դիլերների, գրավատների գործունեության վերաբերյալ: Քննարկմանը ներկա տնտեսվարողներն իրենց բողոքն են արտահայտել  «ՀՀ Պետական տուրքի մասին» օրենքում նախատեսվող...
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանի ղեկավարած  պատվիրակությունը, որը մարտի 18-21-ը պաշտոնական այցով գտնվում է Գերմանիայում, մարտի 20-ի առավոտյան հանդիպում է ունեցել Միջազգային քաղաքականության եւ անվտանգության (SWP) ինստիտուտի կառավարիչ-տնօրեն, պրոֆեսոր, դոկտոր Ֆոլքեր Փերթեսի...
ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի` ժամը 14:00-ին կայանալիք նիստի ուղիղ հեռարձակումն այստեղ:   ...
ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի` ժամը 12:00-ին կայանալիք նիստի ուղիղ հեռարձակումն այստեղ:   ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժող...
ԱԺ առողջապահության եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի` ժամը 12:00-ին կայանալիք նիստի ուղիղ հեռարձակումն այստեղ: ...

Представители областных учебных заведений – в парламенте
20 марта в рамках программы “Открытые двери” парламент посетили 120 учащихся и учителей из 11 областных учебных заведений республики.
Гости ознакомились со зданием и буднями законодательного органа, посетили музей истории НС. С ними встретились вице-спикер НС Л.Назарян и депутат А.Бошян.
Приветствуя гостей в НС, Л.Назарян подчеркнула важность подобных встреч с молодежью, отметив, что они создают платформу непосредственной связи, позволяя ближе ознакомиться с законодательными процессами. В этом контексте вице-спикер заметила, что парламент – политическая структура   номер один, где избранные народом депутаты могут выслушать любые проблемы и в рамках возможностей законодательно отрегулировать их. “НС также осуществляет надзор над правительством, утверждает или отклоняет представленные им программы, задает вопросы членам правительства. Почти все общегосударственные органы Армении в той или иной мере формируются именно здесь, посредством голосований в этом зале”, - сказала Л.Назарян, добавив, что дети и молодежь – будущее страны, и каждый из них очевидец проблем общин, участник их решения.
Депутат А.Бошян в свою очередь представил состав, структуру, законодательные процессы, деятельность постоянных комиссий НС.
Встреча завершилась символической фотографией с парламентариями.
20 марта созваны  заседания постоянных комиссий НС - по здравоохранению и социальным вопросам, по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта, по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны природы – под председательством со...
20 марта заместитель председателя Постоянной комиссии НС по внешним связям О.Игитян встретился с председателем Европейской бизнес-ассоциации (EBA) в Армении Л.Исраеляном и исполнительным директором Д.Сарумовой. Во встрече участвовал член Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам Г.Геворкян....
20 марта член Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта, депутат фракции “Просвещенная Армения” А.Бабаян встретился с группой деятелей культуры.Обсуждены проблемы культуры и возможности их решения. Скульпторы С.Бабаян, А.Геворкян, актеры А.Саргсян, ...
20 марта по инициативе Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам прошло рабочее обсуждение деятельности пунктов обмена валюты, дилеров, ломбардов.Присутствующие на обсуждении бизнесмены пожаловались на намечаемые изменения в законе РА “О государственной пошлине”. По теме аргументированно выст...
Продолжается визит в Германию делегации во главе с Председателем НС А.Мирзояном
20 марта утром делегация во главе с Председателем НС А.Мирзояном, находящаяся 18-21 марта с официальным визитом в Германии, встретилась с директором Фонда международной политики и безопасности (SWP) Фолкером Пертесом и экспертами научно-исследовательской группы Восточной Европы и Евразии.Научно-иссл...