Ապրիլի 3-ին տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Ուկրաինա բարեկամական խմբի նիստը` ղեկավար Հովհաննես Իգիթյանի նախագահությամբ, որին հրավիրված է եղել ՀՀ-ում Ուկրաինայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Պետրո Լիտվինը:
Նիստի մասնակիցները խոսել են երկու ժողովուրդների դարավոր բարեկամությունից, կարեւորել խորհրդարանական բարեկամական խմբերի միջեւ կապերի աշխուժացումը: Ընդգծվել է, որ բազմաթիվ ոլորտներում առկա են հարաբերությունների խորացման մեծ հնարավորություններ:
Անդրադարձ է կատարվել Ուկրաինայում հայկական մեծաթիվ համայնքի գործունեությանը:
Դեսպանը ողջունել է ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Ուկրաինա բարեկամական խմբի ստեղծումը, մաղթել արդյունավետ աշխատանք` ի նպաստ երկու ժողովուրդների եւ պետությունների միջեւ հարաբերությունների զարգացման:
Նիստի ընթացքում քննարկվել են մշակութային միջոցառումների կազմակերպմանը, մասնավորապես Ուկրաինայում Հայաստանի օրերի եւ Հայաստանում Ուկրաինայի օրերի անցկացմանը վերաբերող հարցեր:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Լենա Նազարյանն ապրիլի 3-ին ընդունել է Ռումինիայի արտաքին գործերի նախարարության պետքարտուղար Դան Նեկուլաեսկուի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը մասնակցում էին ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը եւ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հ...
ԱԺ նախագահն ընդունել է Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի տարածաշրջանային տնօրենին
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանն ապրիլի 3-ին ընդունել է Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի (IRI) Եվրասիական տարածաշրջանի տնօրեն Սթեֆան Նիքսին: Օրենսդիր մարմնի ղեկավարը, արժեւորելով կառույցի գործունեությունը, բարձր է գնահատել նրա դերակատարությունը ժողովրդավարական գործընթացներին աջակցության ...
ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանն ապրիլի 3-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Վրաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Գիորգի Սագանելիձեին: Քննարկվել են հայ-վրացական խորհրդարանական օրակարգի առաջմղմանն առնչվող հարցեր: Կողմերը կարեւորել են ե...

On April 3, the sitting of the RA NA Armenia-Ukraine Friendship Group moderated by the Head of the Group Hovhannes Igityan, where Petro Lytvyn, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Ukraine to the RA was invited.
The participants of the sitting talked about the two peoples’ centuries-old friendship, highlighted the enlivening of the ties between the Parliamentary Friendship Groups. It has been underlined that there are opportunities of deepening the relations in numerous spheres. The activity of the great number of the Armenian community in Ukraine was touched upon.
The Ambassador welcomed the creation of the RA NA Armenia-Ukraine Friendship Group and wished the Group effective work for the benefit of the development of the relations between the two peoples and the states.
During the sitting the issues on organization of the cultural events, particularly having Days of Armenia in Ukraine and Days of Ukraine in Armenia were discussed.
On April 3, the RA NA Vice President Lena Nazaryan received the delegation led by the State Secretary of the Ministry of Foreign Affairs of Romania Dan Neculăescu. The Chair of the NA Standing Committee on Foreign Relations Ruben Rubinyan and the Chair of the NA Standing Committee on European I...
NA President Receives Regional Director of International Republican Institute
On April 3, the President of the RA National Assembly Ararat Mirzoyan received Stephen Nix, Regional Program Director of the International Republican Institute (IRI). Evaluating the activity of the structure, the Head of the legislative body highly assessed his role in the support for the democ...
On April 3, the Chair of the RA NA Standing Committee on Defense and Security Andranik Kocharyan received George Saganelidze, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Georgia to the Republic of Armenia.Items on the advancement of the Armenian-Georgian parliamentary agenda were discussed. ...