Արարատ Միրզոյանը Կատարում հանդիպել է Կիպրոսի խորհրդարանի ղեկավարի հետ
Միջխորհրդարանական միության 140-րդ վեհաժողովի շրջանակում Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանն ապրիլի 7-ին հանդիպել է Կիպրոսի Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Դեմետրիս Սիլուրիսի հետ:
Ազգային ժողովի նախագահն ընդգծել է երկու բարեկամ ժողովուրդների միջեւ ստեղծված ամուր կապերը, որոնք պայմանավորված են պատմամշակութային, հոգեւոր եւ արժեհամակարգային ընդհանրություններով: Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ Կիպրոսն առաջին երկիրն էր Եվրոպայում եւ երկրորդն աշխարհում, որը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը եւ դատապարտել այս ոճրագործությունը: Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովն էլ իր հերթին միաձայն ընդունել է Օսմանյան կայսրության կողմից Պոնտոսի հույների եւ ասորիների նկատմամբ իրականացված ցեղասպանությունը դատապարտող հայտարարություն:
Հայաստանի խորհրդարանի ղեկավարն իր խոսքում կարեւորել է եղբայրական Կիպրոսի խորհրդարանի կողմից ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի՝ սեղմ ժամկետներում վավերացման խնդիրը:
Կիպրոսի խորհրդարանի ղեկավարը, ողջունելով իր պաշտոնակցին, նշել է, որ ՀՀ-ԵՄ համաձայնագիրը նախորդ շաբաթ արդեն իսկ ուղարկվել է օրենսդիր մարմին եւ հավաստիացրել, որ այն կվավերացվի սեղմ ժամկետներում: Դեմետրիս Սիլուրիսը հրավիրել է Արարատ Միրզոյանին պաշտոնական այցով հյուրընկալվել Կիպրոսում. Ազգային ժողովի նախագահը սիրով ընդունել է հրավերը:
Զրուցակիցները հանդիպման ընթացքում քննարկել են նաեւ Կիպրոս-Հայաստան-Հունաստան խորհրդարանական համագործակցության եռակողմ ձեւաչափ ստեղծելու առաջարկը եւ պատրաստակամություն հայտնել ջանքեր գործադրելու նախաձեռնության կյանքի կոչման ուղղությամբ:

Ararat Mirzoyan Meets with Head of Cypriot Parliament in Qatar
On April 7, the President of the National Assembly Ararat Mirzoyan met with the President of the House of Representatives of Cyprus Demetris Syllouris within the framework of the 140th Session of the Inter-Parliamentary Union.
The President of the National Assembly has underlined the firm ties created between the two friendly peoples, which are conditioned by the historical-cultural, spiritual commonalities with system of values. Ararat Mirzoyan noted that Cyprus was the first country in Europe and the second in the world, which recognized the Armenian Genocide and condemned this crime. The National Assembly of the Republic of Armenia in its turn unanimously adopted a statement condemning the genocide perpetrated against Pontian Greeks and Assyrians by the Ottoman Empire.
The Head of the Armenian Parliament highlighted the problem of ratification of the RA-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement within short terms.
The Head of the Cypriot Parliament, welcoming his colleague, noted that on the previous week the RA-EU Agreement was sent to the legislative body, and assured that it would be ratified within short terms. Demetris Syllouris invited Ararat Mirzoyan to pay an official visit to Cyprus. The President of the National Assembly gladly accepted the invitation.
In the course of the meeting the interlocutors also discussed the proposal of creating Cyprus-Armenia-Greece parliamentary cooperation tripartite format and expressed readiness for making efforts in calling into life the initiative.