Ռուբեն Ռուբինյանի հանդիպումը Ցեղասպանության կանխարգելման հարցերով ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի հատուկ խորհրդական Ադամա Դիենգի հետ
Մայիսի 28-ին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը եւ ՄԱԿ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչ Մհեր Մարգարյանը Նյու Յորքում հանդիպել են Ցեղասպանության կանխարգելման հարցերով ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի հատուկ խորհրդական Ադամա Դիենգի հետ:
Կողմերն անդրադարձել են Ցեղասպանության կանխարգելման հարցերով ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի հատուկ խորհրդականի ու վերջինիս գրասենյակի հետ Հայաստանի ակտիվ համագործակցությանը եւ համատեղ իրականացվող նախաձեռնություններին: Հիշատակվել է 2018թ. դեկտեմբերի 9-11-ը Հայաստանում տեղի ունեցած «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» երրորդ գլոբալ ֆորումը, որը կազմակերպվել էր Ցեղասպանության կանխարգելման հարցերով ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի հատուկ խորհրդականի գրասենյակի հետ համատեղ եւ հատուկ խորհրդական Ադամա Դիենգի մասնակցությամբ:
Ռուբեն Ռուբինյանն անդրադարձել է Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու եւ պատժելու կոնվենցիայի իրազեկման բարձրացմանն ուղղված քայլերին, այդ թվում՝ դեկտեմբերի 9-ը «Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի եւ արժանապատվության ու այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օր հռչակելու մասին» Հայաստանի կողմից ՄԱԿ-ում նախաձեռնված բանաձեւին: ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահի կողմից ընդգծվել է ժխտողականության դեմ պայքարելու եւ ցեղասպանության զոհերի հիշատակն ու արժանապատվությունը ոտնահարող հայտարարությունները դատապարտելու անհրաժեշտությունը՝ մարդկության դեմ հետագա հանցագործությունները կանխարգելու համատեքստում:
ՀՀ Ազգային ժողովը մայիսի 30-ին շարունակել է հերթական նիստերի աշխատանքը: «Ճանապարհային երթեւեկության անվտանգության ապահովման մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը կից փաթեթով երկրորդ ընթերցմամբ քննարկման է ներկայացրել Ոստիկանության պետի տեղակալ Հովհաննես Քոչար...
«Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում մայիսի 30-ին խորհրդարան այցելած Երեւանի «Իրավատնտեսագիտական եւ կառավարման քոլեջ» կրթահամալիրի ուսանողների, դասախոսների եւ ՀՀ Շիրակի մարզի Կառնուտի միջնակարգ դպրոցի աշակերտների ու ուսուցիչների հետ հանդիպել է ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Արուսյակ Ջուլհակյանը: Պատգամավորը խոսել է խորհ...
ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովի գարնանային նստաշրջանին մասնակցելու համար 2019 թվականի մայիսի 31-ից հունիսի 3-ը ներառյալ Բրատիսլավա (Սլովակիայի Հանրապետություն) կգործուղվեն ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը, ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Գեւորգ Գորգիս...

Ruben Rubinyan’s Meeting with Special Adviser of the UN Secretary General on the Prevention of Genocide Adama Dieng
On May 28, the Chair of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Ruben Rubinyan and the Permanent Representative of Armenia to the UN Mher Margaryan and the Special Adviser of the UN Secretary General on the Prevention of Genocide Adama Dieng in New York.
The sides touched upon Armenia's active cooperation of the Special Adviser of the UN Secretary General on the Prevention of Genocide and the latter's Office and jointly implementing the initiatives. The Third Global Forum Against Crime of Genocide held in Armenia on December 9-11, 2018, organized jointly with the participation of the Office of the Special Adviser of the UN Secretary General on the Prevention of Genocide and the Special Adviser Adama Dieng, was mentioned.
Ruben Rubinyan reflected upon the steps aimed at raising the awareness of the Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide, including the Resolution initiated in the UN by Armenia on Declaring December 9 as The International Day of Commemoration and Dignity of The Victims of the Crime of Genocide and of the Prevention of This Crime . The Chair of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations underlined the necessity of fighting against denialism and condemning the statements violating the memory and dignity of the genocide victims in the context of preventing the further crimes against humanity.
On May 30, within the framework of Open Doors programme the RA NA deputy Arusyak Julhakyan met with the students, lecturers of Yerevan Juridical-Economic and Managing College Educational Complex and pupils and teachers of Karnut Secondary School of RA Shirak Marz, who visited the parliament.The MP t...