Եվրոպայի անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԱՀԿ ԽՎ) աշնանային նստաշրջանի աշխատանքներին մասնակցելու համար 2019 թվականի հոկտեմբերի 3-7-ը ներառյալ  Մարաքեշ (Մարոկկոյի Թագավորություն) կգործուղվեն ԵԱՀԿ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը, պատվիրակության անդամներ Անի Սամսոնյանը, Տիգրան Ուրիխանյանը:
Հոկտեմբերի 1-ին ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Իրաք բարեկամական խմբի անդամները՝ խմբի անդամ Ռուստամ Բաքոյանի նախաձեռնությամբ, հանդիպել են Իրաքի խորհրդարանի ազգությամբ եզդի պատգամավոր Սաիբ Խըդըրի գլխավորած պատվիրակության հետ: Բարեկամական խմբի ղեկավար Հովհաննես Հովհաննիսյանը, ողջունելով պատվիրակության այցն Ազգային ժող...
ՀՀ ԱԺ  Հայաստան-Լատվիա, Լիտվա, Էստոնիա  բարեկամական խմբի ղեկավար   Անուշ Բեղլոյանը, խմբի անդամներ Նորա Առուստամյանը, Հայկ Կոնջորյանն ու Արկադի Խաչատրյանը հոկտեմբերի 1-ին հանդիպել են Հայաստանում Լիտվայի նորանշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ինգա Ստանիտե Տոլոչկիենեի հետ: Անուշ Բեղլո...
ՀՀ Ազգային ժողովը հոկտեմբերի 1-ին սկսել է հերթական նիստերի աշխատանքը: Պատգամավորները քննարկել ու հաստատել են Ազգային ժողովի հերթական նիստերի օրակարգի նախագիծը: Առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է Կառավարության հեղինակած «Պետական գույքի մասնավորեցման 2017-2020 թվականների ծրագրի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխությ...
ՀՀ  ԱԺ «Բաց դաս» ծրագրի շրջանակում հոկտեմբերի 1-ին խորհրդարան են այցելել Երեւանի լսողության խանգարումներ ունեցող երեխաների հատուկ կրթահամալիրի աշակերտները: Հյուրերը եղել են ԱԺ թանգարանում, շրջել խորհրդարանի շենքում, ծանոթացել խորհրդարանական առօրյային, հետեւել ընթացող հերթական նիստի աշխատանքին: ...
ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը կազմակերպել է աննախադեպ միջոցառում՝ Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի մասնակցությամբ
Սեպտեմբերի 30-ին Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի աշնանային նստաշրջանի ընթացքում Հայաստանի պատվիրակությունը նախաձեռնել է աննախադեպ միջոցառում՝ «Արդյո՞ք մարդու իրավունքները համընդհանուր են. «գորշ գոտիների» մոռացված մարդիկ» խորագրով: Քննարկման հիմնական բանախոսներն են եղել Արցախի մարդու իրավո...
Հոկտեմբերի 1-ին ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, ՍԾՏՀ խորհրդարանական վեհաժողովի պատվիրակության անդամ Վահե Էնֆիաջյանն ամփոփել է սեպտեմբերի 25-26-ը Ռուսաստանի Դաշնության, Սոչի քաղաքում տեղի ունեցած ՍԾՏՀ ԽՎ իրավաքաղաքական հարցերի հանձնաժողովի 54-րդ նիստի աշխատանքները: Վահե Էնֆիաջյանի խոսքով՝ վեհաժողովի աշխատանք...
«Հարգելի նախագահող, տիկնայք եւ պարոնայք, ցանկանում եմ անդրադառնալ երկու կարեւոր հարցի, որոնք ընկած են Եվրոպայի Խորհրդի արժեհամակարգի հիմքում: Առաջինը՝ փոքրամասնությունների եւ մարդու իրավունքների հարցն է: Հավանաբար արդեն լսել եք, որ թալիշ հայտնի ակտիվիստ Ֆահրադդին Աբոսզոդան, որը ձերբակալված է Ադրբեջա...

Обсуждены вопросы езидов Ирака
1 октября члены группы парламентской дружбы Армения – Ирак по инициативе члена группы  Р.Бакояна встретились с делегацией, возглавляемой депутатом парламента Ирака езидского происхождения Саибом Хыдыром.Руководитель группы дружбы О.Ованнисян, приветствуя визит делегации в НС, отметил, что армян...
1 октября руководитель группы дружбы Армения – Латвия, Литва, Эстония А.Беглоян, члены группы Н.Арустамян, А.Конджорян и А.Хачатрян встретились с Чрезвычайным и Полномочным послом Литовской Республики в РА Ингой Станите-Толочкиене.  А.Беглоян подчеркнула важность развития и расширения экономиче...
1 октября Национальное Собрание начало работу очередных заседаний.     После утверждения процедурных вопросов депутаты приступили к дебатам в первом или втором чтениях по пакетам проектов о внесении изменений и дополнений в законы РА “О программе приватизации государственного иму...
1 октября в рамках программы “Открытый урок” парламент посетили учащиеся Ереванского специального образовательного комплекса детей с нарушениями слуха.    Гости побывали в Музее НС, ознакомились со зданием парламента, проследили за работой очередного заседания законодательного органа....
Беспрецедентное мероприятие делегации НС РА в ПАСЕ с участием Защитника прав человека Арцаха
30 сентября в ходе осенней сессии ПАСЕ делегация Армении  инициировала беспрецедентное мероприятие под девизом “Являются ли права человека всеобщими? Забытые люди из “серых зон”.Основными докладчиками обсуждения были Защитник прав человека Арцаха А.Бегларян и бывший вице-председатель ПАСЕ, экс-...
В.Энфиаджян в ПАЧЭС коснулся закрытых Азербайджаном и Турцией границ Армении
1 октября вице-спикер НС, член армянской делегации в ПАЧЭС В.Энфиаджян обобщил работу состоявшегося 25-26 сентября в Сочи (РФ) 54-го заседания  Комитета ПАЧЭС по правовым и политическим вопросам.  По его информации, в ходе работ Ассамблеи обсуждены возможности и перспективы эффективного вз...
Выступление депутата Т.Айрапетян в ПАСЕ: “Спорт остается одной из тех особых сфер, где нет места дискриминации”
“Уважаемые председательствующий, дамы и господа, хотелось бы обратиться к двум важным вопросам, лежащим в основе ценностной системы Совета Европы. Первый – вопрос национальных меньшинств и прав человека. Вероятно, уже слышали, что известный талышский активист Фахраддин Аббасзода, арестованный в Азер...