Եվրոպայի անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԱՀԿ ԽՎ) աշնանային նստաշրջանի աշխատանքներին մասնակցելու համար 2019 թվականի հոկտեմբերի 3-7-ը ներառյալ  Մարաքեշ (Մարոկկոյի Թագավորություն) կգործուղվեն ԵԱՀԿ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը, պատվիրակության անդամներ Անի Սամսոնյանը, Տիգրան Ուրիխանյանը:
Հոկտեմբերի 1-ին ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Իրաք բարեկամական խմբի անդամները՝ խմբի անդամ Ռուստամ Բաքոյանի նախաձեռնությամբ, հանդիպել են Իրաքի խորհրդարանի ազգությամբ եզդի պատգամավոր Սաիբ Խըդըրի գլխավորած պատվիրակության հետ: Բարեկամական խմբի ղեկավար Հովհաննես Հովհաննիսյանը, ողջունելով պատվիրակության այցն Ազգային ժող...
ՀՀ ԱԺ  Հայաստան-Լատվիա, Լիտվա, Էստոնիա  բարեկամական խմբի ղեկավար   Անուշ Բեղլոյանը, խմբի անդամներ Նորա Առուստամյանը, Հայկ Կոնջորյանն ու Արկադի Խաչատրյանը հոկտեմբերի 1-ին հանդիպել են Հայաստանում Լիտվայի նորանշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ինգա Ստանիտե Տոլոչկիենեի հետ: Անուշ Բեղլո...
ՀՀ Ազգային ժողովը հոկտեմբերի 1-ին սկսել է հերթական նիստերի աշխատանքը: Պատգամավորները քննարկել ու հաստատել են Ազգային ժողովի հերթական նիստերի օրակարգի նախագիծը: Առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է Կառավարության հեղինակած «Պետական գույքի մասնավորեցման 2017-2020 թվականների ծրագրի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխությ...
ՀՀ  ԱԺ «Բաց դաս» ծրագրի շրջանակում հոկտեմբերի 1-ին խորհրդարան են այցելել Երեւանի լսողության խանգարումներ ունեցող երեխաների հատուկ կրթահամալիրի աշակերտները: Հյուրերը եղել են ԱԺ թանգարանում, շրջել խորհրդարանի շենքում, ծանոթացել խորհրդարանական առօրյային, հետեւել ընթացող հերթական նիստի աշխատանքին: ...
ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը կազմակերպել է աննախադեպ միջոցառում՝ Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի մասնակցությամբ
Սեպտեմբերի 30-ին Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի աշնանային նստաշրջանի ընթացքում Հայաստանի պատվիրակությունը նախաձեռնել է աննախադեպ միջոցառում՝ «Արդյո՞ք մարդու իրավունքները համընդհանուր են. «գորշ գոտիների» մոռացված մարդիկ» խորագրով: Քննարկման հիմնական բանախոսներն են եղել Արցախի մարդու իրավո...
Հոկտեմբերի 1-ին ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, ՍԾՏՀ խորհրդարանական վեհաժողովի պատվիրակության անդամ Վահե Էնֆիաջյանն ամփոփել է սեպտեմբերի 25-26-ը Ռուսաստանի Դաշնության, Սոչի քաղաքում տեղի ունեցած ՍԾՏՀ ԽՎ իրավաքաղաքական հարցերի հանձնաժողովի 54-րդ նիստի աշխատանքները: Վահե Էնֆիաջյանի խոսքով՝ վեհաժողովի աշխատանք...
«Հարգելի նախագահող, տիկնայք եւ պարոնայք, ցանկանում եմ անդրադառնալ երկու կարեւոր հարցի, որոնք ընկած են Եվրոպայի Խորհրդի արժեհամակարգի հիմքում: Առաջինը՝ փոքրամասնությունների եւ մարդու իրավունքների հարցն է: Հավանաբար արդեն լսել եք, որ թալիշ հայտնի ակտիվիստ Ֆահրադդին Աբոսզոդան, որը ձերբակալված է Ադրբեջա...

On October 1, the members of the RA NA Armenia-Iraq Friendship Group on the initiative of the Group Member Rustam Bakoyan met with the delegation led by an MP of Yezidi origin of the Iraqi Parliament Saib Khidir. Welcoming the visit of the delegation to the National Assembly the Head of the Friendsh...
On October 1, the Head of the RA NA Armenia-Latvia, Lithuania, Estonia Friendship Group Anush Begloian, the members of the Group Nora Arustamyan, Hayk Konjoryan and Arkady Khachatryan met with the newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Lithuania to Armenia In...
On October 1, the RA National Assembly began the work of the regular sittings.The MPs debated and approved the draft agenda of the regular sittings.The draft law on Amending the RA Law on State Property Privatisation Programme for 2017-2020 was debated in the first reading, which presented the Chair...
On October 1, within the framework of the RA NA Open Lesson the pupils of Yerevan Special Educational Complex for Children with Hearing Disorders. The guests went to the NA Museum, took a tour in the parliament building, got acquainted with the parliamentary everyday life and observed the work of th...
RA NA Delegation to PACE Organizes Unprecedented Event with Participation of Human Rights Defender of Artsakh
On September 30, during the Autumn Session of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) the Armenian delegation initiated an unprecedented event entitled If the Human Rights are Universal: Forgotten People of ‘Grey Zones.’The main speakers were the Human Rights Defender of Artsakh A...
On October 1, the RA NA Vice President, the member of the BSEC Parliamentary Assembly delegation Vahe Enfiajyan summed up the works of the 54th Legal and Political Affairs Committee Meeting held in the city of Sochi, the Russian Federation on September 25-26. According to Vahe Enfiajyan, during the ...
“Dear Madam Chair, Ladies and Gentlemen, I would like to bring to your attention to two very important topics which are core values of the Council of Europe. First, the issue of minority and human rights. As you might already have heard a well known Talish activist Fahraddin Aboszoda who is imprison...