ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահն ընդունել է «Բաց կառավարման գործընկերություն» նախաձեռնության գլխավոր գործադիր տնօրենին
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը հոկտեմբերի 31-ին ընդունել է «Բաց կառավարման գործընկերություն» նախաձեռնության գլխավոր գործադիր տնօրեն Սանջեյ Փրադանին:
Ողջունելով հյուրին՝ ԱԺ նախագահը շեշտել է, որ նրա ղեկավարած կազմակերպության արժեքները լիովին համընկնում են մեր արժեքների հետ, եւ Հայաստանը կիսում է այդ արժեքները: «Իրավունքի, օրենքի գերակայությունը, կոռուպցիայի դեմ պայքարը սերտորեն կապված են թափանցիկության, հաշվետվողականության հետ, հենց այն սկզբունքներն ու ռազմավարական տեսլականն ենք մենք որդեգրել անցած տարի տեղի ունեցած հեղափոխությունից հետո: Այս իրադարձություններին զուգահեռ Հայաստանում տեղի ունեցավ անցում կառավարման կիսանախագահական համակարգից դեպի խորհրդարանական համակարգ, եւ մենք շատ ուրախ ենք, որ «Բաց կառավարման գործընկերությունը» իր լիազորություններն ընդլայնում է՝ գործադիր ճյուղից բացի փորձելով գործողություններ իրականացնել խորհրդարանական կառավարման ուղղությամբ: Սա իսկապես լիովին համընկնում է մեր մոտեցումների հետ»,- ասել է Արարատ Միրզոյանը:  Նա նշել է, որ ՀՀ Ազգային ժողովն արդեն որոշակի քայլեր է իրականացրել այս ուղղությամբ, մասնավորապես, քաղաքացիների առջեւ բացել է խորհրդարանի այգու դռները, այժմ պլանավորում է հիմնել այցելուների կենտրոն, որպեսզի քաղաքացիները կարողանան նաեւ շրջագայություններ անել Ազգային ժողովի տարածքում, ստեղծել ինտերակտիվ վեբպորտալ, հիմնադրել անալիտիկ փորձագիտական կենտրոն եւ բազմաթիվ այլ բաներ:
Սանջեյ Փրադանն ընդգծել է, որ Հայաստանը կարեւոր դերակատարություն ունի «Բաց կառավարման գործընկերություն» նախաձեռնությունում եւ նախաձեռնության 79 երկրների շրջանակում՝ որպես ժողովրդավարական տպավորիչ առաջընթաց արձանագրած երկիր: Նա նշել է, որ Թավշյա հեղափոխությունը ՀՀ քաղաքացիների կողմից տրված մեծ ազդակ էր, որն արտահայատում էր երկրում փոփոխություններ իրականացնելու կամքը: Սանջեյ Փրադանը հայտարարել է, որ «Բաց կառավարման գործընկերությունը» պատրաստ է լիովին աջակցել Հայաստանին՝ ժողովրդավարության ճանապարհին: Նա ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահին մի շարք առաջարկություններ է ներկայացրել, որոնք կարող են բարձրացնել քաղաքացիների վստահությունը բարեփոխումների նկատմամբ, ինչպես նաեւ պատրաստակամություն է հայտնել աջակցելու հակակոռուպցիոն, տնտեսական, դատական բարեփոխումների ընթացքում:
Արարատ Միրզոյանը շնորհակալություն է հայտնել Սանջեյ Փրադանին՝ բարձր գնահատականի եւ աջակցության համար:
ՀՀ ԱԺ առողջապահության եւ սոցիալական հարցերի եւ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում Նարեկ Զեյնալյանի եւ Մանե Թանդիլյանի նախագահությամբ նոյեմբերի 1-ին քննարկվել են «ՀՀ 2020թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծով նախատեսված առողջապահության, զբաղվածու...
Մերի Գալստյանը հանդիպել է Երեւանի կենդանաբանական այգու տնօրենի հետ
ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Մերի Գալստյանը նոյեմբերի 1-ին հանդիպել է  «Երեւանի կենդանաբանական այգի» ՀՈԱԿ-ի տնօրեն Ռուբեն Խաչատրյանի հետ՝ վերջին օրերին կենդանաբանական այգում տեղի ունեցած կենդանիների անկման դեպքերը եւ դրանց պատճառները պարզաբանելու նպատակով: Քննարկվել են այգու կառավար...
Հանձնաժողովի արտահերթ նիստում
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստում Ռուբեն Ռուբինյանի նախագահությամբ նոյեմբերի 1-ին քննարկվել եւ դրական եզրակացություն է ստացել «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության եւ Դանիայի Թագավորության կառավարության միջեւ վիզաների տրամադրումը դյուրացնելու մասին» համաձայնագի...
Նոյեմբերի 1-ին ՀՀ ԱԺ տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովը Միքայել Մելքումյանի նախագահությամբ քննարկել է Ռուսաստանի Դաշնության կողմից Հայաստանի Հանրապետության ատոմակայանի վերազինմանն ուղղված միջպետական վարկի օգտագործման ընթացքին, հետագա հեռանկարներին եւ երկարաձգման հնա...
Քննարկում խմբակցությունում
ՀՀ առողջապահության  նախարար Արսեն Թորոսյանի նախաձեռնությամբ նոյեմբերի 1-ին տեղի է ունեցել հանդիպում ՀՀ ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության ներկայացուցիչների հետ: Քննարկվել է Կառավարության հեղինակած  «Ծխախոտային  արտադրատեսակների եւ դրանց փոխարինիչների օգտագործման հետեւանքով առողջությա...
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը նոյեմբերի 1-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, ԵՄ դեսպան Անդրեա Վիկտորինին: Հանդիպման ընթացքում Արարատ Միրզոյանը դեսպանին հայտնել է Հայաստանի եւ նաեւ Հայաստանի Ազգային ժողովի ամուր հանձնառությունը՝ Եվրամիու...
Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի` ժամը 16:00-ին կայանալիք արտահերթ նիստի ուղիղ հեռարձակումն այստեղ:   ...
Տեղի կունենա ՀՀ ԱԺ եւ ՌԴ ԴԺ միջեւ համագործակցության Միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 32-րդ նիստը
Նոյեմբերի 6-ին Գյումրու Սեւ բերդ ամրոցում տեղի կունենա ՀՀ Ազգային ժողովի եւ ՌԴ Դաշնային ժողովի միջեւ համագործակցության Միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 32-րդ նիստը: Նիստից հետո՝ ժամը 13:00-ին, ամրոցին կից սրահում հանձնաժողովի համանախագահներ՝ ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Ալեն Սիմոնյանը եւ ՌԴ Դաշն...
Պաշտոնական այցով Իտալիայում գտնվող ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահը հանդիպել է Նեապոլի քաղաքապետի, պրեֆեկտի եւ կարդինալի հետ
Պաշտոնական այցով Իտալիայի Հանրապետությունում գտնվող  ՀՀ Ազգային Ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը հոկտեմբերի 30-ին հանդիպել է Նեապոլի քաղաքապետ Լուիջի Դե Մաջիստրիսի հետ: Կողմերը քննարկել են Նեապոլն ու Երեւանը քույր քաղաքներ դարձնելու գաղափարը: Նեապոլի քաղաքապետը ոգեւորությամբ է ընդունել այս առաջա...
Հոկտեմբերի 30-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը Նեապոլում այցելել է Սուրբ Գրիգոր Հայ եկեղեցի, որտեղ ամփոփված են սուրբ Գրիգոր Լուսավորչի մասունքները: Եկեղեցում Ազգային Ժողովի նախագահը ծաղկեպսակ է խոնարհել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված խաչքարի մոտ, այնուհետեւ մասնակցել է եկ...

Председатель НС принял генерального исполнительного директора инициативы OGP
31 октября Председатель НС А.Мирзоян принял   генерального исполнительного директора инициативы Open Government Partnership (OGP) Санджея Прадана.
Приветствуя гостя, спикер парламента подчеркнул, что ценности возглавляемой им организации полностью совпадают с ценностями Армении. “Верховенство права, закона, борьба с коррупцией тесно связаны с прозрачностью, подотчетностью – именно этим принципам и стратегическому видению мы привержены после революции прошлого года. Наряду с этими событиями в Армении произошел переход от полупрезидентской системы правления к парламентской, и мы рады, что инициатива OGP расширяет свои полномочия, пытаясь помимо исполнительной ветви проявиться также в векторе парламентского управления”, - отметил А.Мирзоян. Он заметил, что Национальным Собранием уже предпринят ряд шагов в этом направлении – открыты перед гражданами ворота парламентского парка, намечается основать Центр посетителей – для обеспечения гражданам возможности совершать прогулки по территории НС, создать интерактивный веб-портал, аналитико-экспертный центр и т.д.
Санджей Прадан подчеркнул важную роль Армении в инициативе OGP и в рамках 79 государств инициативы – как страны, достигшей впечатляющего демократического прогресса. Он отметил, что Бархатная революция явилась мощным сигналом граждан РА, проявивших волю к переменам в стране. Санджей Прадан заявил, что OGP  готова всемерно содействовать Армении на пути к демократии.   Он выдвинул спикеру НС ряд предложений, которые позволят повысить доверие граждан РА к реформам, а также выразил готовность помочь в ходе антикоррупционных, экономических, судебных реформ.
А.Мирзоян поблагодарил   Санджея Прадана за высокую оценку и поддержку.
В НС продолжаются предварительные обсуждения проекта закона “О Государственном бюджете РА на 2020 г.”
1 ноября постоянные комиссии НС по здравоохранению и социальным вопросам и по финансово-кредитным и бюджетным вопросам под председательством Н.Зейналяна и М.Тандилян на совместном заседании обсудили проект закона “О Государственном бюджете РА на 2020 г.” – по ассигнованиям и бюджетным программам кур...
М.Галстян встретилась с директором Ереванского зоопарка
1 ноября депутат фракции “Мой шаг” М.Галстян встретилась  с директором ГНКО “Ереванский зоопарк” Р.Хачатряном – в связи с гибелью животных в последние дни и выяснения причин случившегося в зоопарке.     Обсуждены вопросы, связанные с руководством зоопарком, в частности какие...
1 ноября Постоянная комиссия НС по внешним связям под председательством Р.Рубиняна обсудила и удостоила положительного заключения проект закона о ратификации соглашения между Правительством Республики Армения и Правительством Королевства Дания об упрощении визового режима. По повестке заседания выст...
1 ноября Постоянная комиссия НС по вопросам региональной и евразийской интеграции под председательством М.Мелкумяна обсудила вопросы, касающиеся хода использования предоставленного Российской Федерацией межгосударственного кредита для перевооружения, дальнейших перспектив и возможностей продления ...
Обсуждение во фракции
1 ноября по инициативе министра здравоохранения РА А.Торосяна состоялась встреча с представителями парламентской фракции ППА.  Обсужден предложенный правительством проект закона о профилактике и снижении вреда здоровью вследствие использования видов табачной продукции и их заменителей.По повест...
Председатель НС А.Мирзоян принял главу делегации ЕС в РА, посла ЕС Андреа Викторин
1 ноября Председатель НС А.Мирзоян принял главу делегации Евросоюза в РА, посла ЕС Андреа Викторин.  В ходе встречи спикер парламента заверил посла в твердом обязательстве Армении и НС РА развивать отношения, укреплять основанное на демократических ценностях партнерство с ЕС. Председатель НС по...
6 ноября в “Черной крепости” Гюмри состоится 32-е заседание Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между НС РА и ФС РФ. После заседания, в 13:00 часов, в зале при крепости сопредседатели вице-спикер НС РА А.Симонян и вице-спикер Совета Федерации РФ Ю.Воробьев выступят с пресс-конференцией для п...
Встречи Председателя НС в Неаполе
30 октября находящийся с официальным визитом в Итальянской Республике Председатель НС А.Мирзоян встретился с мэром Неаполя Луиджи де Маджистрисом. Стороны обсудили идею побратимства Неаполя и Еревана, с воодушевлением принятую мэром итальянского города. Луиджи де Маджистрис по просьбе спикера НС пре...
30 октября Председатель НС А.Мирзоян посетил армянскую церковь Сан Грегорио Армено в Неаполе, где покоятся останки Сурб Григора Лусаворича (Св.Григория Просветителя).  В церкви спикер парламента возложил венок к хачкару в память жертв Геноцида армян, затем принял участие в религиозной церемонии...