ՀՀ Ազգային ժողովի գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մխիթար Հայրապետյանը եւ փոխնախագահ Հովհաննես Հովհաննիսյանն աշխատանքային այցով դեկտեմբերի 4-5-ը գտնվում էին Շվեդիայի Թագավորությունում:
Պատգամավորներն  այցելել են Ռիկսդագ, որտեղ հանդիպել են կրթության հանձնաժողովի նախագահ Գունիլա Սվանտորպի հետ: Շվեդական կողմը ներկայացրել է կրթության ասպարեզում իրենց ձեռքբերած հաջողությունները:  Քննարկվել են կրթության ոլորտում համագործակցությանը վերաբերող հարցեր:
Մխիթար Հայրապետյանն ու Հովհաննես Հովհաննիսյանը եղել են նաեւ շվեդական հայտնի «Ֆրուշուսետ» երիտասարդական կազմակերպությունում, որտեղ խրախուսում են պատանիների զարգացումը եւ նրանց կրթական նոր հնարավորություններ ընձեռելը: Մխիթար Հայրապետյանի խոսքով` առաջիկայում նախատեսվում է նմանատիպ մի կենտրոն հիմնել նաեւ Երեւանի արվարձաններից մեկում:
Հաջորդիվ խորհրդարանականները Շվեդիայում Հայաստանի դեսպանության ներկայացուցիչների հետ այցելել են Շվեդիայի՝ մեծությամբ չորրորդ` Ուփսալա քաղաք, որտեղ հանդիպումներ են ունեցել երկրի գյուղատնտեսական գիտությունների, ինչպես նաեւ Ուփսալայի համալսարանի պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցիչների հետ: Վերջիններիս հետ հայ պատգամավորները քննարկել են հայկական բուհերի հետ Ուփսալայի համալսարանի համագործակցության հեռանկարները:
Համալսարանում շրջայցից հետո Մխիթար Հայրապետյանը գրառում է կատարել շուրջ 6 դար գործող համալսարանի գրադարանի այցելուների մատյանում:
Խորհրդարանն ընդունել է «ՀՀ 2020 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագիծը
ՀՀ Ազգային ժողովը  դեկտեմբերի 6-ին շարունակել է հերթական նիստերի աշխատանքը՝ քվեարկությամբ ընդունելով  նախորդ օրը քննարկված օրենսդրական նախագծերը, բացառությամբ  պատգամավոր Արման Աբովյանի հեղինակած «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի ն...
Հայ խորհրդարանականները մի շարք հանդիպումներ են ունեցել Եվրոպական խորհրդարանի գործընկերների հետ
Եվրոպական խորհրդարանի գործընկերների հետ քննարկումներ անցկացնելու նպատակով դեկտեմբերի 2-5-ը Բրյուսելում էր գտնվում ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը, որի կազմում էին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը, Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղ...
Քննարկվել են խաղաղության հաստատման գործում երիտասարդության դերակատարությանն առնչվող հարցեր
ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Սարգիս Խանդանյանն ու Սոնա Ղազարյանը «Դեմոկրատիան այսօր» ՀԿ նախաձեռնությամբ դեկտեմբերի 6-ին խորհրդարանում հանդիպել են Տավուշի եւ Արցախի մի խումբ երիտասարդների եւ եզդի համայնքի ներկայացուցիչների հետ։ Քննարկման թեման եղել է «Երիտասարդության դերը խաղաղության հաստաման գործու...
ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի դեկտեմբերի 6-ի արտահերթ նիստում Մանե Թանդիլյանի նախագահությամբ քննարկվել են Հայաստանի Հանրապետության եւ  Ասիական զարգացման, Վերականգնման վարկերի, ինչպես նաեւ Վերակառուցման եւ զարգացման միջազգային բանկերի միջեւ ստորագրված վարկային...
Գվատեմալայի Հանրապետության Կոնգրեսի պատվիրակությունն այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր
Գվատեմալայի Հանրապետության Կոնգրեսի առաջին փոխնախագահ Ֆելիպե Ալեխոս Լորենզանան եւ Կոնգրեսի պատգամավոր, նախագահության քարտուղար Խուան Ռամոն Լաուն  դեկտեմբերի 6-ին  ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Լենա Նազարյանի ուղեկցությամբ այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր: Կոնգրեսականները ծաղիկներ են դրել Հա...
Արձանագրություն Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի անդամ Էդգար Շաթիրյանի լիազորությունները վաղաժամկետ դադարած համարելու մասին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը ստորագրել է արձանագրություն, որում ասվում է. «Հիմք ընդունելով Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի անդամ  էդգար  Շաթիրյանի  հրաժարականի մասին դիմումը եւ առաջնորդվելով «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 147-րդ հոդվածի 1-ին մասի պահանջո...
Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի` ժամը 9:00-ին կայանալիք նիստի ուղիղ հեռարձակումն այստեղ: ...

Meetings Aimed at Modernization of Educational Sphere: Mkhitar Hayrapetyan Sums Up Working Visit to Sweden
On December 4-5, the Chair of the RA National Assembly Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport Mkhitar Hayrapetyan and the Deputy Chair Hovhannes Hovhannisyan were in the Kingdom of Sweden on a working visit.
The MPs visited Riksdag, where they met with the Head of the Committee on Education Gunilla Svantorp. The Swedish side presented their achievements in the sphere of education. Issues regarding the cooperation in the sphere of education were discussed.
Mkhitar Hayrapetyan and Hovhannes Hovhannisyan have also been in the famous Swedish Fryshuset youth organization  which encourages the development of young people and giving them new educational opportunities. According to Mkhitar Hayrapetyan, it is designed to establish a similar center also in one of the suburbs of Yerevan in the near future.
Afterwards the parliamentarians together with the representatives of the Embassy of Armenia in Sweden visited the fourth largest city of Sweden Uppsala, where they met with the representatives of the country's agricultural sciences, as well as the professors and lecturers of University of Uppsala. The Armenian MPs discussed the prospects of Uppsala University cooperation with the Armenian higher educational institutions.
After taking a tour to the University Mkhitar Hayrapetyan left a note in the Book of Library Visitors of the University functioning for about 6 centuries
Parliament Passes Draft Law on RA State Budget for 2020
On December 6, the RA National Assembly continued the work of the regular sittings by voting passing the legislative draft laws debated on the previous day, except the draft law on Amending the Constitutional Law the Rules of the National Assembly authored by Arman Abovyan, which was under...
Armenian Parliamentarians Have a Number of Meetings with Colleagues of European Parliament
On December 2-5, the RA NA delegation was in Brussels to hold discussions with the colleagues,where were the Chair of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Ruben Rubinyan, the Chair of the Standing Committee on European Integration Arman Yeghoyan and the Head of the RA NA Delegation to E...
Issues on Role of Youth in Establishment of Peace Discussed
On December 6, on the initiative of Democracy Today NGO the RA NA deputies Sargis Khandanyan and Sona Ghazaryan met with a group of young people of Tavush and Artsakh and the representatives of Yazidi Community.The topic of the discussion was The Role of Youth in the Establishment of Peace.The Chair...
Draft Laws on Ratifying Loan Agreements Debated
At December 6 extraordinary sitting of the RA NA Financial-Credit and Budgetary Affairs, the draft laws On Ratifying the Loan Agreements signed between the Republic of Armenia and the Asian Development, Reconstruction Loans, as well as the International Bank for Reconstruction and Development were d...
Delegation of Congress of Guatemala visits Tsitsernakaberd Memorial Complex
On December 6, the First Vice President of the Congress of the Republic of Guatemala Felipe Alejos Lorenzana and the Deputy of the Congress, the Secretary of Presidency Juan Ramón Lau accompanied by the RA NA Vice President Lena Nazaryan visited Tsitsernakaberd Memorial Complex.The Congress members ...
Protocol on Considering Pre-term Suspended the Authorities of the Member of the Corruption Prevention Committee Edgar Shatiryan
The RA NA Speaker Ararat Mirzoyan signed a protocol, where it reads: “Taking as a basis the application on resignation of the Member of the Corruption Prevention Committee Edgar Shatiryan and being led by the demand of Paragraph 1 of Article 147 of the Constitutional Law the NA Rules of Procedure co...