ՀՀ Ազգային ժողովի գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մխիթար Հայրապետյանը եւ փոխնախագահ Հովհաննես Հովհաննիսյանն աշխատանքային այցով դեկտեմբերի 4-5-ը գտնվում էին Շվեդիայի Թագավորությունում:
Պատգամավորներն  այցելել են Ռիկսդագ, որտեղ հանդիպել են կրթության հանձնաժողովի նախագահ Գունիլա Սվանտորպի հետ: Շվեդական կողմը ներկայացրել է կրթության ասպարեզում իրենց ձեռքբերած հաջողությունները:  Քննարկվել են կրթության ոլորտում համագործակցությանը վերաբերող հարցեր:
Մխիթար Հայրապետյանն ու Հովհաննես Հովհաննիսյանը եղել են նաեւ շվեդական հայտնի «Ֆրուշուսետ» երիտասարդական կազմակերպությունում, որտեղ խրախուսում են պատանիների զարգացումը եւ նրանց կրթական նոր հնարավորություններ ընձեռելը: Մխիթար Հայրապետյանի խոսքով` առաջիկայում նախատեսվում է նմանատիպ մի կենտրոն հիմնել նաեւ Երեւանի արվարձաններից մեկում:
Հաջորդիվ խորհրդարանականները Շվեդիայում Հայաստանի դեսպանության ներկայացուցիչների հետ այցելել են Շվեդիայի՝ մեծությամբ չորրորդ` Ուփսալա քաղաք, որտեղ հանդիպումներ են ունեցել երկրի գյուղատնտեսական գիտությունների, ինչպես նաեւ Ուփսալայի համալսարանի պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցիչների հետ: Վերջիններիս հետ հայ պատգամավորները քննարկել են հայկական բուհերի հետ Ուփսալայի համալսարանի համագործակցության հեռանկարները:
Համալսարանում շրջայցից հետո Մխիթար Հայրապետյանը գրառում է կատարել շուրջ 6 դար գործող համալսարանի գրադարանի այցելուների մատյանում:
Խորհրդարանն ընդունել է «ՀՀ 2020 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագիծը
ՀՀ Ազգային ժողովը  դեկտեմբերի 6-ին շարունակել է հերթական նիստերի աշխատանքը՝ քվեարկությամբ ընդունելով  նախորդ օրը քննարկված օրենսդրական նախագծերը, բացառությամբ  պատգամավոր Արման Աբովյանի հեղինակած «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի ն...
Հայ խորհրդարանականները մի շարք հանդիպումներ են ունեցել Եվրոպական խորհրդարանի գործընկերների հետ
Եվրոպական խորհրդարանի գործընկերների հետ քննարկումներ անցկացնելու նպատակով դեկտեմբերի 2-5-ը Բրյուսելում էր գտնվում ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը, որի կազմում էին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը, Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղ...
Քննարկվել են խաղաղության հաստատման գործում երիտասարդության դերակատարությանն առնչվող հարցեր
ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Սարգիս Խանդանյանն ու Սոնա Ղազարյանը «Դեմոկրատիան այսօր» ՀԿ նախաձեռնությամբ դեկտեմբերի 6-ին խորհրդարանում հանդիպել են Տավուշի եւ Արցախի մի խումբ երիտասարդների եւ եզդի համայնքի ներկայացուցիչների հետ։ Քննարկման թեման եղել է «Երիտասարդության դերը խաղաղության հաստաման գործու...
ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի դեկտեմբերի 6-ի արտահերթ նիստում Մանե Թանդիլյանի նախագահությամբ քննարկվել են Հայաստանի Հանրապետության եւ  Ասիական զարգացման, Վերականգնման վարկերի, ինչպես նաեւ Վերակառուցման եւ զարգացման միջազգային բանկերի միջեւ ստորագրված վարկային...
Գվատեմալայի Հանրապետության Կոնգրեսի պատվիրակությունն այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր
Գվատեմալայի Հանրապետության Կոնգրեսի առաջին փոխնախագահ Ֆելիպե Ալեխոս Լորենզանան եւ Կոնգրեսի պատգամավոր, նախագահության քարտուղար Խուան Ռամոն Լաուն  դեկտեմբերի 6-ին  ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Լենա Նազարյանի ուղեկցությամբ այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր: Կոնգրեսականները ծաղիկներ են դրել Հա...
Արձանագրություն Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի անդամ Էդգար Շաթիրյանի լիազորությունները վաղաժամկետ դադարած համարելու մասին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը ստորագրել է արձանագրություն, որում ասվում է. «Հիմք ընդունելով Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի անդամ  էդգար  Շաթիրյանի  հրաժարականի մասին դիմումը եւ առաջնորդվելով «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 147-րդ հոդվածի 1-ին մասի պահանջո...
Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի` ժամը 9:00-ին կայանալիք նիստի ուղիղ հեռարձակումն այստեղ: ...

Встречи в интересах модернизации сферы образования: М.Айрапетян обобщает итоги рабочего визита в Швецию
4-5 декабря председатель Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта М.Айрапетян и заместитель председателя комиссии О.Ованнисян находились с рабочим визитом в Королевстве Швеция.
Депутаты посетили Риксдаг, где встретились с председателем   комиссии по образованию Гунилой Сванторп. Шведская сторона представила достижения в образовательной сфере. Обсуждены вопросы сотрудничества в сфере образования.
М.Айрапетян и О.Ованнисян побывали также в известной шведской молодежной организации “Фрушусет”, где поощряются развитие и новые образовательные возможности молодых людей. По Айрапетяну, в будущем намечается создание подобного центра также в одном из предместий Еревана.
Затем парламентарии вместе с сотрудниками посольства Армении в Швеции посетили один из крупнейших городов страны – Упсалу, где состоялись встречи с представителями сельскохозяйственной науки, а также с профессорско-преподавательским составом Упсальского университета, существующего около 6 веков. Армянские депутаты обсудили перспективы сотрудничества армянских вузов с известным университетом.
После ознакомления с университетом М.Айрапетян внес запись в книгу посетителей библиотеки университета.
06.12.2019
Парламент принял проект “О Государственном бюджете РА на 2020 г.”
6 декабря НС продолжило работу очередных заседаний, голосованием приняв обсуждавшиеся в предыдущий день законодательные проекты, за исключением отклоненного проекта о внесении изменения в закон “Регламент НС”, предложенного депутатом А.Абовяном.Затем парламент продолжил дебаты по проекту “О Государс...
Встречи армянских депутатов с партнерами из Европарламента
2-5 декабря для проведения обсуждений с партнерами из Европарламента  в Брюсселе находилась делегация НС РА, в составе которой  были председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям Р.Рубинян, председатель Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции А.Егоян и глава делег...
Обсуждена роль молодежи в соблюдении мира
6 декабря депутаты НС С.Ханданян и С.Казарян по инициативе общественной организации (ОО) “Демократия сегодня”  встретились в парламенте с группой молодежи Тавуша и Арцаха, а также с представителями езидской общины.Тема обсуждения – “Роль молодежи в соблюдении мира”.   Председатель ОО ...
Обсуждены проекты законов о ратификации кредитных соглашений
6 декабря на внеочередном заседании Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам под председательством М.Тандилян обсуждены проекты законов о ратификации кредитных соглашений РА с Азиатским банком развития, Банком восстановительных кредитов (KfW) и Международным банком реконстр...
Делегация Конгресса Республики Гватемала посетила мемориал в Цицернакаберде
6 декабря первый вице-спикер Конгресса Республики Гватемала Фелипе Алехос Лорензана и депутат Конгресса, секретарь президиума Хуан  Рамон Лау в сопровождении вице-спикера НС Л.Назарян посетили мемориал Геноцида армян в Цицернакаберде. Конгрессмены возложили цветы к Вечному огню, почтили мо...
Протокол о досрочном прекращении полномочий члена Комиссии по предотвращению коррупции депутата НС Э.Шатиряна
Председатель НС А.Мирзоян подписал протокол, в котором сказано: “Основываясь на прошении об отставке члена Комиссии по предотвращению коррупции Э.Шатиряна и руководствуясь требованием ч.1 ст.147 конституционного закона “Регламент НС”, считать досрочно прекращенными полномочия члена комиссии Э.Шатиря...