ՀՀ ԱԺ առողջապահության եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովում Նարեկ Զեյնալյանի նախագահությամբ դեկտեմբերի 9-ին պատգամավորների եւ շահագրգիռ կողմերի մասնակցությամբ տեղի է ունեցել քննարկում՝ «Տուբերկուլոզի ազգային հակազդումը, տուբերկուլոզին առնչվող խնդիրները Հայաստանում, տուբերկուլոզի ազգային պլատֆորմի գործարկումը» թեմայով։
Մշտական հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ տուբերկուլոզը ոչ միայն առողջապահական, այլեւ սոցիալական խնդիր է։ Նա կարեւոր է համարել միջազգային կառույցների աջակցությամբ համատեղ պայքարը հիվանդության կանխման, տարածման եւ զարգացման դեմ՝ մինչեւ դրա վերացումը մեր երկրում։ Նարեկ Զեյնալյանի հավաստմամբ՝ եթե 90-ականներին մեծ տարածում էր գտել այս հիվանդությունը, ապա ձեռնարկված առողջապահական միջոցառումների արդյունքում՝ վերջին տարիներին գրանցվել է հիվանդացության նվազում։ Պատգամավորն  ընդգծել է ՀՀ առողջապահության նախարարության, ՀԿ-ների եւ մյուս շահագրգիռ կողմերի, մասնավորապես Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության հետ գործակցության, ինչպես նաեւ  տուբերկուլոզի ազգային պլատֆորմի գործարկման կարեւորությունը։
Վրաստանի խորհրդարանի նույնանուն մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ակակի Զոիդզեն կարեւորելով տարածաշրջանային համագործակցությունը՝ նշել է, որ ներդրված ջանքերի շնորհիվ երկու երկրները գրանցել են լավ ցուցանիշներ, փաստագրել հիվանդացության եւ մահացության դեպքերի նվազում։ Նա շեշտադրել է խորհրդարանականների դերը՝ հիվանդության վերացման համար բյուջետային գումարների ավելացման հարցում։
ԱՀԿ հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Եգոր Զայցեւը նշելով, որ տուբերկուլոզը գալիս է անտիկ ժամանակաշրջանից՝ նույնպես կարեւոր է համարել դրա դեմ համալիր ու համատեղ պայքարը։ Նա հույս է հայտնել, որ մինչեւ 2030թվականը հիվանդությունը կհաղթահարվի մեզանում։
ՀՀ առողջապահության փոխնախարար Լենա Նանուշյանը խոսել է հիվանդության դեմ պայքարի ձեռքբերումներից։ Ըստ նրա՝ սկսած 2000թվականից տուբերկուլոզի նվազման միտում է գրանցվել։ Նա մատնանշել է միջազգային կառույցների եւ գործընկերների հետ սերտ համագործակցությունը, ինչը շարունակական բնույթ է կրում։ Փոխնախարարը տեղեկացրել է, որ բուժման համար նոր դեղամիջոցներ են կիրառվում, վերջ է տրվել անհարկի հոսպիտալացմանը, գործում է տուբերկուլոզի դեմ պայքարի Ազգային ծրագիրը, ինչպես նաեւ տարեցտարի ավելանում են բյուջետային հատկացումները՝ հիվանդության կանխման եւ բուժման համար։
ՀՀ ԱՆ տուբերկուլոզի ազգային կենտրոնի ղեկավար Լյուբով Նիկոլայան ներկայացրել է հիվանդության իրավիճակը երկրում, տեղեկացրել, որ արդյունավետ աշխատանքի շնորհիվ 2008-2018թթ- հիվանդացության եւ մահացության նվազում է գրանցվել։ Նշվել է, որ քրեակատարողական հիմնարկներում իրավիճակը բարելավվել է, սակայն մանկապատանեկան հասակում հիվանդացության  դեպքերի աճ է գրանցվել։
Տեսակետներ են ներկայացրել նաեւ հկ-ների ներկայացուցիչները։ Նարեկ Զեյնալյանն ու ներկա պատգամավորներն ստորագրել են Բարսելոնյան դեկլարացիան, որը հավաստում է հիվանդության դեմ պայքարի կարեւորությունը։

On December 9, at the RA NA Standing Committee on Health Care and Social Affairs moderated by Narek Zeynalyan a discussion was held with the deputies and stakeholders on the theme The National Anti-Impact of Tuberculosis, the Problems of Tuberculosis in Armenia, the Operation of Tuberculosis National Platform.
The Chair of the Standing Committee has noted that the tuberculosis (TB) is not a health, but also a social problem. He considered important the joint fight against prevention, spreading and development of the disease with the support of the international structures up to its elimination in our country. Narek Zeynalyan underlined the importance of the cooperation with the RA Ministry of Health, the NGOs and other stakeholders, particularly the World Health Organization (WHO), as well as the operation of the TB National Center.
The Chairman of the Standing Committee on Health Care and Social Issues of the Parliament of Georgia Akaki Zoidze highlighted the regional cooperation and noted that the two countries registered good indices due to the efforts made and documented the decrease of the morbidity and mortality. He stressed the parliamentarians’ role in increasing the budgetary sums for the elimination of the disease.
The Representative of the WHO Armenia Office Egor Zaitsev has noted that the TB comes from the antic period and also considered important the complex and joint fight against it. He expressed hope that until 2030 the disease will be overcome.
The RA Deputy Minister of Health Lena Nanushyan talked about the achievements of the fight against the disease.
The Head of the National TB Centre of the RA Ministry of Health Lyubov Nikolayan presented the situation of the disease in the country and informed that due to the effective work decrease of morbidity and mortality was registered during 2008-2018. It was noted that the situation was improved in the penitentiary institutions, but increase of morbidity patterns were registered at childhood.
The representatives of the NGOs presented viewpoints. Narek Zeynalyan and the MPs have signed Barcelona Declaration which assures the importance of fight against the disease.
The First Vice President of the Congress of the Republic of Guatemala Felipe Alejos Lorenzana and the Member of the Congress, the Secretary of Presidency Juan RamĂłn Lau accompanied by the deputy from the NA My Step Faction Sos Avetisyan visited the Artsakh Republic.On December 7, the high ranking gu...