ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը Գայանե Աբրահամյանի ղեկավարությամբ մասնակցել է դեկտեմբերի 7-10-ը Թբիլիսիում կայացած  Արեւելյան գործընկերության «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովի լիագումար նստաշրջանի աշխատանքներին:
Պատվիրակության կազմում են եղել ԱԺ նախագահի տեղակալ Վահե Էնֆիաջյանը, ԱԺ առողջապահության եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Հերիքնազ Տիգրանյանը, ԱԺ պատգամավորներ Սարգիս Խանդանյանը, Կորյուն Մկրտչյանը, Նարեկ Մկրտչյանը, Միքայել Զոլյանը, Տարոն Սիմոնյանը:
Դեկտեմբերի 8-ին տեղի են ունեցել «Եվրանեսթ» ԽՎ-ի Քաղաքական ու մարդու իրավունքների հարցերով, Էներգետիկ անվտանգության, սոցիալական ու կրթական, տնտեսական հարցերով չորս հանձնաժողովների նիստերը:
Հայկական պատվիրակությանը հաջողվել է Էներգետիկ հանձնաժողովում տապալել ադրբեջանական պատվիրակության կողմից հերթական հակահայկական նախաձեռնությունը՝ Մեծամորի ատոմակայանի փակման պահանջը:
Այս առնչությամբ առաջադրված փոփոխությունների քվեարկությունից անմիջապես առաջ ելույթ է ունեցել պատվիրակության ղեկավար Գայանե Աբրահամյանը: Նա ոչ միայն ներկայացրել է վերոնշյալ հարցում Ադրբեջանի կողմնակալ մոտեցումները, այլ նաեւ հստակ փաստարկել՝ էներգետիկ անկախության ռազմավարական նշանակությունն ու  ՄԱԳԱՏԷ-ի փորձագետների մասնագիտական կարծիքներն առ այն, որ ատոմակայանի անվտանգության բարձրացման հարցում նշանակալի առաջընթաց է արձանագրվել: Գայանե Աբրահամյանը  նաեւ ընդգծել է էներգետիկ անվտանգության ոլորտում ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շրջանակում նախանշված դրույթների առկայությունն ու կարեւորությունը:
Կարեւոր հաջողություն է արձանագրվել նաեւ Քաղաքական, մարդու իրավունքների եւ ժողովրդավարության հանձնաժողովի նիստում: Քննարկվող զեկույցի համար հայաստանյան պատվիրակության կողմից ներկայացված բոլոր 8 առաջարկներն ընդունվել են:
«Հատկանշական է, որ վերոնշյալ հանձնաժողովի քննարկումների ընթացքում միջազգային ու տարածաշրջանային մի քանի փորձագետների կողմից ներկայացված ԱԼԳ երկրներում առկա քաղաքական, մարդու իրավունքների ու տնտեսական վիճակի մասին զեկույցների հիմնական թեման Հայաստանն ու մեր բարեփոխումների աննախադեպ ընթացքն էր: Ինչպես IDEA international միջազգային կազմակերպության «The Global State of Democracy 2019» տարեկան զեկույցն է շեշտում` Հայաստանը Եվրոպայում ժողովրդավարացման գործընթացում ամենամեծ առաջընթացն ապահոված երկիրն է»,- նշել է պատվիրակության ղեկավար Գայանե Աբրահամյանը:
Տնտեսական հանձնաժողովում քննարկվող զեկույցի վերաբերյալ ԱԺ պատվիրակության բոլոր առաջարկները եւս ընդունվել են, իսկ որպես 2020 թվականի զեկույցի թեմա ընտրվել է Հայաստանի պատվիրակության՝ ԼՀԿ պատգամավոր Տարոն Սիմոնյանի առաջարկը:
Հայաստանի համար խիստ  կարեւոր առաջարկ է ընդունվել նաեւ Սոցիալական հանձնաժողովում: ՀՀ ԱԺ պատվիրակության առաջարկը կրթական համակարգում այլատյացության տարածման հիմնախնդրի վերաբերյալ էր, որը մեծապես կապված է Ադրբեջանի կողմից պետական մակարդակով տարվող հայատյաց քաղաքականության հետ:
«Եվրանեսթ» ԽՎ լիագումար նիստի կարեւոր ձեռքբերումներից է նաեւ հրատապ ընթացակարգով բերված բանաձեւում հայկական պատվիրակության առաջադրած երեք փոփոխությունների ընդունումը, որոնք ամրագրում են հեղափոխությունից հետո Հայաստանում ընթացող ժողովրդավարական բարեփոխումների ընթացքը եւ առաջարկում ԵՄ «Տրիո» (Վրաստան, Ուկրաինա, Մոլդովա) ռազմավարական նախագծում Հայաստանի ներառում՝ «Տրիո» բանաձեւը, «Տրիո + 1» բանաձեւի վերափոխմամբ:
Դեկտեմբերի 9-ին «Եվրանեսթ» ԽՎ-ի լիագումար նիստի բացման արարողությանը Հայաստանի պատվիրակության ղեկավար Գայանե Աբրահամյանն իր բացման խոսքում ներկայացրել է Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններն ու ակնկալիքները, բարեփոխումներն ու հանձնառությունները, Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի եւ անվտանգության հարցերը: Օգտվելով առիթից, որ դեկտեմբերի 9-ը ՄԱԿ-ի Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի, արժանապատվության եւ այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օրն է, ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավարը խոսել է Հայոց Ցեղասպանության ու ցեղասպանությունների կանխարգելման, դատապարտման կարեւորության մասին ու կոչ արել «Եվրանեսթ» ԽՎ-ի պատվիրակներին հարգել ցեղասպանության զոհերի հիշատակը: Բոլորը` բացառությամբ Ադրբեջանի պատվիրակության մեկ անդամի, հոտնկայս իրենց հարգանքի տուրքն են մատուցել Հայոց Ցեղասպանության ու աշխարհի բոլոր ցեղասպանությունների զոհերի հիշատակին:
Դեկտեմբերի 10-ին «Եվրանեսթ» ԽՎ-ի նիստին քննարկման է ներկայացվել ԱԼԳ տասնամյա գործունեության ու առաջիկա ռազմավարության հարցը, որի ընթացքում ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Գայանե Աբրահամյանը, անդրադառնալով Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների եւ Արեւելյան գործընկերության ձեւաչափի զարգացման հեռանկարներին՝ վերահաստատելով Հայաստանի հանձնառությունը Եվրոպայի հետ հարաբերությունների ամրապնդման ուղղությամբ, շեշտել է, որ հիմնական առաջնահերթություններից մեկը պետք է լինի ժողովրդավարական արժեքների ու հիմնարար իրավունքների պաշտպանությունը` որպես ցանկացած պետության առաջընթացի երաշխիք: Այս համատեքստում անդրադարձ է կատարվել Ադրբեջանում մարդու իրավունքների զանգվածային խախտումներին, պետական մակարդակով հայատյացության, ապակառուցողական քաղաքականությանը՝ որպես եվրոպական ընտանիքի ժողովրդավարական եւ իրավունքահեն արժեհամակարգին հակասող ու այդ ընտանիքում տեղ չունեցող պետության:
Պատվիրակության անդամ Տարոն Սիմոնյանը, արձագանքելով Ադրբեջանի ներկայացուցչի պնդմանն առ այն, որ արցախյան կողմն ազատ չի արձակում Ադրբեջանի ձերբակալված քաղաքացիներին, ընդգծել է, որ դատապարտված անձինք ռազմագերիներ չեն, այլ ահաբեկիչ մարդասպաններ են, ովքեր առեւանգել եւ սպանել են անչափահաս Սմբատ Ցականյանին, առեւանգել են մեկ քաղաքացիական անձի եւ վիրավորել մեկ երիտասարդ կնոջ: «Մարդասպանները ձերբակալվել են եւ դատապարտվել ազատազրկման: Նրանց մեղքն ապացուցվել է իրավունքի համաձայն ընթացած պատշաճ դատավարության արդյունքում՝ միջազգային դիտորդների, մարդու իրավունքների պաշտպանների եւ ԶԼՄ ներկայացուցիչների ներկայությամբ ընթացած բաց, թափանցիկ դատավարության արդյունքում», - հավելել է ԱԺ պատվիրակության ներկայացուցիչը:
Վեհաժողովում ելույթ է ունեցել նաեւ ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Սարգիս Խանդանյանը: Նա անդրադարձել է Արեւելյան գործընկերության ապագային, տարածաշրջանում Եվրոպական Միության դերի եւ Արեւելյան գործընկերության շրջանակում ներառականության պահպանման, ինչպես նաեւ վիզաների ազատականացման երկխոսության մեկնարկի կարեւորությանը:
ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Միքայել Զոլյանն էլ ներկայացրել է Հայաստանի բարեփոխումների ընթացքն ու արձանագրած ցուցանիշները՝ որպես ԱԼԳ հաջողության պատմություն ու բացառիկ օրինակ:
Նիստում ընդունվել է «Եվրանեսթ» ԽՎ-ի հանձնաժողովի նիստերը հաջորդ տարի գարնանը Հայաստանում անցկացնելու մասին որոշումը:

On December 7-10, the RA NA Delegation led by Gayane Abrahamyan took part in the works of the Plenary Session of the Eastern Partnership Euronest Parliamentary Assembly held in Tbilisi.
The NA Vice President Vahe Enfiajyan, the Deputy Chair of the Health Care and Social Affairs Heriknaz Tigranyan, the NA deputies Sargis Khandanyan, Koryun Mkrtchyan, Narek Mkrtchyan, Mikayel Zolyan, Taron Simonyan were in the delegation.
On December 8, the Meetings of the Euronest PA four Committees on Political Affairs, Human Rights and Democracy, on Economic Integration, Legal Approximation and Convergence with EU Policies, on Energy Security, on Social Affairs, Employment, Education, Culture and Civil Society.
The Armenian Delegation succeeded to fail the next anti-Armenian initiative in the Committee on Energy Security – the demand of shutting down Metsamor Nuclear Power Plant.
In this respect immediately before the voting of the proposed amendments the Head of the Delegation Gayane Abrahamyan delivered a speech. She does not only present the biased approaches of Azerbaijan in the abovementioned issue, but also distinctively document the strategic significance of the energy independence and the MAGATE experts' professional opinions on the fact that considerable progress was recorded in the rise of the nuclear plant security. Gayane Abrahamyan also underlined the availability and importance of the predetermined provisions in the framework of the RA-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement.
An important success was also registered at the Committee on Political Affairs, Human Rights and Democracy. All eight recommendations were accepted presented by the Armenian delegation for the report under debate.
“It is remarkable that during the discussion of the abovementioned Committee the main theme of the reports on political, human rights and economic situation in the Eastern Partnership countries presented by several international and regional experts was Armenia and the unprecedented procedure of our reforms. As the Annual Report of the IDEA International Organization The Global State of Democracy 2019 stresses that Armenia is the country that ensured the greatest progress in the democratization process in Europe,” the Head of the delegation Gayane Abrahamyan noted.
All the recommendations of the NA Delegation on the report under debate were also passed in the Committee on Economic Integration, Legal Approximation and Convergence with EU Policies as a topic of the report for 2020 was chosen the proposal by the deputy of Bright Armenia Party Taron Simonyan of the Armenian delegation.
In the Committee on Social Affairs, Employment, Education, Culture and Civil Society a very important recommendation for Armenia was also passed. The recommendation of the RA NA Delegation has been on the problem of the xenophobia dissemination in the educational system which is greatly connected with anti-Armenian policy being pursued at state level by Azerbaijan.
One of the important achievements of the Euronest PA Plenary Session is also the adoption of three amendments proposed by the Armenian delegation in the Resolution brought forth by an urgent procedure, which affirm the procedure of the ongoing democratic reforms in Armenia after the revolution and propose an inclusion of Armenia in the EU Trio (Georgia, Ukraine, Moldova) strategic project the Trio formulation and by modifying Trio +1 formulation.
On December 9, in her opening remarks at the opening ceremony of the Euronest PA Plenary Session the Head of the Delegation Gayane Abrahamyan presented Armenia-EU relations and expectations, the reforms and commitments, the items of the right self-determination of Artsakh people and their security. Taking the advantage that December 9 is the International Day of Commemoration and Dignity of the Victims of the Crime of Genocide and of the Prevention of this Crime, the Head of the Delegation spoke about the importance of prevention, condemnation of the Armenian Genocide and genocides and called on the delegates of the Euronest PA to honour the memory genocide victims. Everybody except one member of the Azerbaijani Delegation paid their tribute standing to the memory of the victims of the Armenian Genocide and all genocides of the world.
On December 10, the item of the ten-year activity of the Eastern Partnership and the upcoming strategy, during which the Head of the Delegation Gayane Abrahamyan, touching upon the perspectives of development of Armenia-EU relations and the Eastern Partnership format, reaffirming the commitment of Armenia in strengthening the relations with Europe, stressed that one of the main priorities should be the protection of democratic values and fundamental rights as a guarantee of the country's progress. In this context she referred to the mass violations of human rights in Azerbaijan, the Armenophobia at state level, the deconstructive policy as a state contradicting the democratic and law-based system of values of the European family and having no place in that family.
The member of the Delegation Taron Simonyan, responding to the claim of Azerbaijan's representative that the Artsakh side does not release Azerbaijan's arrested citizens, has underlined that the convicted persons are not war prisoners, but terrorist murderers, who have kidnapped and killed the under-age Smbat Tsakanyan, have kidnapped one civilian and injured one young woman. “The murderers were arrested and sent to prison. Their guilt was proved as a result of due trial according to law - open, transparent trial with the participation of the Defenders of Human Rights and mass media representatives,” the representative of the NA Delegation added.
At the Assembly the Member of the RA NA Delegation Sargis Khandanyan also delivered a speech. He related to the future of the Eastern Partnership, the role of the European Union in the region and the preservation of inclusiveness in the framework of the Eastern Partnership, as well as the importance of the launch of the dialogue on visa liberalisation.
The Member of the RA NA Delegation Miakyel Zolyan presented the procedure of Armenia's reforms and the recorded indices as a history of success of the Eastern Partnership and an exceptional example.
At the Session the decision of holding the Meetings of the Euronest PA Committee in Armenia next year in spring was made.