Մխիթար Հայրապետյանը հանդիպել է ՀՀ-ում Իրանի դեսպան Աբբաս Բադախշան Զոհուրիի հետ
ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, Հայաստան-Իրան բարեկամական խմբի ղեկավար Մխիթար Հայրապետյանն օգոստոսի 5-ին հանդիպել է ՀՀ-ում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան  Աբբաս Բադախշան Զոհուրիի հետ:
Մխիթար Հայրապետյանը տեղեկացրել է, որ ինքը մի քանի շաբաթ առաջ է ընտրվել Հայաստան-Իրան բարեկամական խմբի ղեկավար, եւ այդ ընտրությունն առաջին հերթին իր քաղաքական թիմի որոշումն է եղել: Ըստ նրա` դա պայմանավորված է եղել նաեւ իր` արեւելագետի մասնագիտությամբ, ինչպես նաեւ այն հանգամանքով,  որ մշտապես գիտակցել է հայ-իրանական հարաբերությունների արժեքն ու գինը:
Բարեկամական խմբի ղեկավարն ընդգծել է, որ Հայաստանի Հանրապետության համար ինչպես նախկինում, այնպես էլ այժմ կարեւոր է Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ բարեկամական կապերի ամրապնդումը:
Մշտական հանձնաժողովի նախագահը հույս է հայտնել, որ դեսպանն իր  ակտիվ գործունեությամբ կնպաստի երկու երկրների միջեւ պատմական, բարեկամական, մշակութային հարաբերությունների առավել խորացմանը:
Կողմերը քննարկել են նաեւ հայ-իրանական օրակարգի, ինչպես նաեւ տարբեր ոլորտներում փոխգործակցությունն ընդլայնելու հնարավորությունները:
Դեսպան Աբբաս Բադախշան Զոհուրին պատրաստակամություն է հայտնել աջակցելու երկու երկրների առավել ակտիվ համագործակցությանն ինչպես խորհրդարանական, այնպես էլ տարբեր հարթակներում:
Հանդիպումը կայացել է խորհրդանշական վայրում` Պատմական հուշարձանների պահպանման հայկական դաշնության շենքում, որը 1873թ-ից մինչեւ 1920 թ. նոյեմբերյան հեղափոխությունը եղել է պարսիկ հյուպատոսի նստավայրը:
Ընտրական օրենսգրքի հանրային քննարկումների մասնակցության հրավեր
ՀՀ Ազգային ժողովի ընտրական բարեփոխումների աշխատանքային խումբը, հիմք ընդունելով 2018 թվականի հոկտեմբերի 1-ին ընդունված Ընտրական օրենսդրության բարեփոխումների հայեցակարգը եւ դրա հիման վրա ներկայացված ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունների նախագիծը, վերսկսում է ՀՀ ընտրական օրենսգիրք սահմանադրական օրենքի հա...
ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի հայտարարությունը ՍԴ դատավորի թեկնածու առաջադրելու մասին
«Համաձայն Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 166-րդ հոդվածի   1-ին մասի եւ  213-րդ հոդվածի 3-րդ մասի` Հայաստանի Հանրապետության նախագահը Սահմանադրական դատարանի դատավորի պաշտոնում ընտրելու համար առաջադրել է Արթուր Վաղարշյանի թեկնածությունը»,-ասված է ԱԺ նախագահի հայտարարության մեջ:...
Արարատ Միրզոյանը ցավակցական ուղերձ է հղել Լիբանանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Նաբիհ Բըրրիին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը ցավակցական ուղերձ է հղել Լիբանանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Նաբիհ Բըրրիին Բեյրութի նավահանգստում տեղի ունեցած պայթյունի կապակցությամբ:  «Ձերդ գերազանցություն, խոր կսկիծով տեղեկացանք Բեյրութի նավահանգստում տեղի ունեցած պայթյունի մասին: Հայաստանի Հա...

Mkhitar Hayrapetyan Meets with Ambassador of Iran to RA Abbas Badakhshan Zohouri
On August 5, the Chair of the RA NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora and Sport, the Head of Armenia-Iran Friendship Group Mkhitar Hayrapetyan met with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Islamic Republic of Iran to the RA Abbas Badakhshan Zohouri.
Mkhitar Hayrapetyan informed that he was elected Head of Armenia-Iran Friendship Group several weeks ago, and, first of all, that election was the decision of his political team. According to him, it has been conditioned also by the fact that he is an Orientalist, as well as he has always realized the value and price of the Armenian-Iranian relations.
The Head of the Friendship Group has underlined that the strengthening of the friendship ties with the Islamic Republic of Iran is important for the Republic of Armenia now as it was before.
The Chair of the Standing Committee expressed hope that the Ambassador would contribute with his activities to the further deepening of the historical, friendly and cultural between the two countries.
The parties also discussed the opportunities of the Armenian-Iranian agenda, as well as expanding the cooperation in different spheres.
The Ambassador Abbas Badakhshan Zohouri expressed readiness to support the further active cooperation between the two countries on the parliamentary, as well as on different platforms.
The meeting took place in the symbolic place, in the building of the Armenian Federation of Historical Monuments Conservation, which had been the residence of the Persian Consul of the November revolution from 1873 to 1920.
Statement by NA Speaker Ararat Mirzoyan on Nominating for CC Judge’s Candidate
“Being led by Article 166.1 and Article 213.3 of the Constitution of the Republic of Armenia the President of the Republic of Armenia nominated for the post of the judge of the Constitutional Court Artur Vagharshyan’s candidacy,” the NA Speaker’s statement reads....
The RA NA Speaker Ararat Mirzoyan offered his condolences to the Speaker of the National Assembly of the Republic of Lebanon Nabih Berri on the occasion of the explosion at the port of Beirut.“Your Excellency, We learnt with deep grief on the explosion occurred at the port of Beirut....