Արարատ Միրզոյանը հրաժեշտի հանդիպում է ունեցել Չինաստանի դեսպանի հետ
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը սեպտեմբերի 15-ին հրաժեշտի հանդիպում է ունեցել դիվանագիտական առաքելությունն  ավարտող  Հայաստանում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության դեսպան Տյան Էռլոնի հետ:
Արարատ Միրզոյանը շնորհակալություն է հայտնել դեսպանին՝ Հայաստանի եւ Չինաստանի ու մասնավորապես երկու երկրների խորհրդարանների հարաբերությունների զարգացման գործում ունեցած անձնական ավանդի համար՝ ընդգծելով, որ Չինաստանի հետ հարաբերությունների զարգացումը Հայաստանի Հանրապետության առաջնահերթություններից մեկն է: Աժ նախագահը նշել է՝ ցավոք, համավարակի պատճառով շփումները նվազել են, բայց հույս է հայտնել, որ համավարակի հաղթահարումից հետո դրանք լիարժեք կվերականգնվեն: Արարատ Միրզոյանը շնորհակալություն է հայտնել դեսպանին՝ համատեղ նախագծերի, նաեւ՝ համավարակի օրերին Հայաստան ուղարկված հումանիտար աջակցության համար:
Դեսպան Տյան Էռլոնն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել ջերմ խոսքերի համար՝ նշելով, որ ժամանակը Հայաստանում իր համար աննկատ է անցել, ինչը խոսում է այն մասին, որ աշխատանքն օգտակար եւ հաճելի է եղել: Նա հավելել է, որ հեռանում է բավարարվածության զգացումով՝ ընդգծելով, որ համատեղ աշխատանքի եւ բարեկամական հարաբերությունների շնորհիվ շատ բանի են հասել բոլոր ոլորտներում: Տյան Էռլոնը հույս է հայտնել, որ համավարակի պատճառով հայ խորհրդարանականների հետաձգված այցը Չինաստան կկայանա, քանի որ Չինաստանը մեծ նշանակություն է տալիս խորհրդարանական բարեկամական հարաբերություններին, շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանի խորհրդարանին՝ աջակցության համար եւ Արարատ Միրզոյանին փոխանցել Չինաստանի խորհրդարանի ղեկավարի ողջույնները՝ ընդգծելով, որ Չինաստանը հաստատակամ է շարունակելու երկու երկրների խորհրդարանների հարաբերությունների զարգացմումը:
Կողմերը վստահություն են հայտնել, որ Հայաստանն ու Չինաստանը հարաբերությունների զարգացման մեծ ներուժ ունեն եւ եկող տարին այդ առումով առավել բուռն կլինի:
ՀՀ Ազգային ժողովը սեպտեմբերի 15-ին շարունակել է հերթական նիստերի աշխատանքը: ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեսչական մարմինների աշխատանքների համակարգման գրասենյակի ղեկավար Արթուր Ասոյանն առաջին  ընթերցմամբ քննարկման է  ներկայացրել  «Բնապահպանական վերահսկողության մասին» օրենքում փոփոխությունն...

Прощальная встреча А.Мирзояна с послом Китая
15 сентября   Председатель НС А.Мирзоян встретился с завершающим дипломатическую миссию в Армении послом КНР Тиеном Эрлоном.
А.Мирзоян поблагодарил посла за личный вклад в развитие отношений Армении и Китая и, в частности, парламентов двух стран, подчеркнув, что укрепление связей с КНР среди важных приоритетов РА. Председатель НС, с сожалением отметив некоторое ослабление контактов из-за пандемии, выразил надежду на их полное возобновление после преодоления коронавируса. Он выразил признательность послу за совместные проекты, а также за гуманитарную помощь Армении во время пандемии.
Посол Тиен Эрлон в свою очередь поблагодарил за теплые слова, отметив, что работа в Армении была полезной и приятной для него. Добавив, что уезжает с чувством удовлетворения, он подчеркнув важность совместной работы и дружеских отношений.  Тиен Эрлон выразил надежду, что отложенный вследствие пандемии визит армянских парламентариев в Китай состоится, поскольку КНР придает весомое значение парламентским дружественным отношениям. Посол поблагодарил парламент Армении за содействие и передал А.Мирзояну приветствия главы парламента Китая, подчеркнув, что КНР привержена делу развития отношений парламентов двух стран.
Стороны выразили уверенность, что Армения и Китай обладают большим потенциалом развития связей, и будущий год в этом аспекте будет более активным.
15 сентября Национальное Собрание продолжило работу очередных заседаний.Депутат НС Э.Марукян представил к обсуждению проект решения НС о создании комиссии по изучению эффективности осуществленных Правительством РА и Комендатурой мероприятий по борьбе с распространением нового коронавируса (COVID 19)...