ՀՀ Աժ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային ու ՀՀ ԱԺ տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում Արկադի Խաչատրյանի եւ Միքայել Մելքումյանի նախագահությամբ նոյեմբերի 5-ին քննարկվել են «ՀՀ 2021թ. պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքով նախատեսված ԵԱՏՄ եւ տարածաշրջանի մյուս երկրների հետ կապերին առնչվող հարցեր:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանն անդրադարձ է կատարել Արցախի Հանրապետության դեմ ադրբեջանա-թուրքա-ահաբեկչական ագրեսիային եւ շեշտադրել, որ հիմնական խնդրի լուծումը ռազմադաշտում է, քանի որ յուրաքանչյուր երկիր ունի իր մնայուն արժեքներն ու դրանք վերաբերում են բոլորին: «Հույսը դնել, թե որեւէ երկիր կարող է կռվել քեզ համար՝ դա կործանարար է: Մենք պետք է լուծենք մեր հարցերը»,-ասել է փոխնախարարը:
Նրա հավաստմամբ՝ 2020թվականին շարունակվել եւ 2021-ին շարունակվելու են ԵԱՏՄ երկրների, ինչպես նաեւ Վրաստանի եւ Իրանի հետ աշխատանքները: Փոխնախարարն ընդգծել է, որ վերջին երկու պետությունների հետ մեր երկրի հարաբերությունները նահանջ չեն ապրել:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը շեշտադրել է, որ ԵԱՏՄ շրջանակներում իրականացվում են մասնագիտական աշխատանքներ: 2021թվականին կյանքի կկոչվի Սերբիայի հետ ազատ առեւտրի վերաբերյալ համաձայնագիրը, ինչն հայկական կողմի համար բարենպաստ պայմաններ կստեղծի այս երկրի տարածքում ապրանքների իրացման համար, որոնք մրցունակ են միջազգային շուկայում: 2021թվականին կշարունակվեն Սինգապուրի, ԻԻՀ-ի եւ Եգիպտոսի հետ ազատ առեւտրի պայմանագրերի կնքման հետ կապված աշխատանքները:

On November 5, at the joint sitting of the RA NA Standing Committees on Financial-Credit and Budgetary Affairs and on Regional and Eurasian Integration moderated by Arkady Khachatryan and Mikayel Melkumyan issues concerning the relations with the EEU and regional other countries designed by the RA law on the RA State Budget for 2021 were discussed.
The RA Deputy Foreign Minister Shavarsh Kocharyan has touched upon the Azerbaijani-Turkish-terrorist aggression against Artsakh Republic and has stressed that the solution of the main problem is on the battlefield, as every country has its permanent values and they relate to everybody. “To pin hope that any country can fight for you is destructive. We shall solve our problems,” the Deputy Foreign Minister said.
As he assured, in 2020 the activities with the EEU countries, as well as Georgia and Iran continued, and in 2021 would continue. The Deputy Foreign Minister underlined that the relations of our country with the last two states had not lagged behind.
The RA Minister of Economy Tigran Khachatryan has stressed that professional activities are carried out in the EEU frameworks. In 2021, the Agreement on Free Trade with Serbia will be called into life, which will create favourable conditions for the Armenian side for the consumption of the goods on the territory of this country, and which are competitive in the international market. In 2021, the works connected with signing contracts on free trade with Singapore, the Islamic Republic of Iran and Egypt will continue.
The rapporteurs also answered to the MPs’ questions.
On November 5, the preliminary debates on the draft state budget for 2021.At the joint sitting of the NA Standing Committees on European Integration and on Financial-Credit and Budgetary Affairs moderated by Gayane Abrahamyan and Arkady Khachatryan the incomes and expenditures designed for the direc...