ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի եւ ԱԺ ֆինանսավարկային ու բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում Վահե Ղալումյանի եւ Արկադի Խաչատրյանի նախագահությամբ նոյեմբերի 6-ին քննարկվել են Հայաստանի 2021 թվականի պետական բյուջեի նախագծով նախատեսված համապատասխան ոլորտների ֆինանսական հատկացումներն ու բյուջետային ծրագրերը:
ՀՀ  ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը, ներկայացնելով 2021 թվականի ֆինանսական ծրագրերը, հիշեցրել է, որ 2020 թվականի պետական բյուջեի մասին օրենքը երկու անգամ փոփոխվել է. առաջին անգամ համավարակով, իսկ երկրորդ անգամ՝ պատերազմով պայմանավորված: Նախարարն ընդգծել է, որ 2021 թվականի բյուջեի նախագիծը կազմվել է մինչեւ Արցախում ռազմական գործողությունների մեկնարկը, ինչից հետո 2020 թվականի բյուջեում պարտադրված կատարվել են փոփոխություններ: Արդյունքում, 2021 թվականի բյուջեի մասին օրենքի նախագծում արտացոլվել են 2020 թվականի բյուջեի կատարման արդյունքների կանխատեսումներն ու ցուցանիշները:
Այնուհետեւ ոլորտների պատասխանատուները ներկայացրել են գալիք տարվա ֆինանսական հատկացումներն ու բյուջետային ծրագրերը:
ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի տեղեկալ Իրինա Ղափլանյանի տեղեկացմամբ՝ բնագավառին նախատեսվում է հատկացնել 8 միլիարդ 840 միլիոն դրամ, որից շուրջ մեկ միլիարդը դրամաշնորհ է: Նախարարի տեղակալը նշել է, որ 2021թ-ին կիրականացվի 6 ծրագիր, որը ներառում է 25 միջոցառում:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը ներկայացրել է գյուղատնտեսության ոլորտում 2021 թ-ին նախատեսվող ֆինանսական հատկացումներն ու իրականացվելիք ծրագրերը: Ըստ նախարարի՝ 2020-ի ցնցումներն ազդել եմ մի շարք ոլորտների` այդ թվում գյուղատնտեսության վրա: Դեռեւս գարնանից վերանայվել են բնագավառի անելիքները, էապես մեծ  աջակցություն է ցուցաբերել Կառավարությունը: Տիգրան Խաչատրյանը նշել է, որ 2021թ-ին նախորդ տարվա համեմատ ավելացել են գյուղատնտեսությանը տրվող ֆինանսական միջոցները: Հատկացումները կկազմեն 31,2 միլիարդ դրամ:

On November 6, at the joint sitting of the RA NA Standing Committees on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment and on Financial-Credit and Budgetary Affairs moderated by Vahe Ghalumyan and Arkady Khachatryan the financial allocations and budgetary programmes of the relevant spheres designed by the draft law on Armenia’s State Budget for 2021 were debated.
Presenting the financial programmes for 2021 the RA Minister of Finance Atom Janjughazyan reminded that the law on State Budget for 2020 had been changed twice, for the first time conditioned by pandemic, and for the second time – by war. The Minister underlined that the draft budget for 2021 had been compiled before the start of the military operations in Artsakh, after which amendments had been made to the budget for 2021: the forecasts and indices of the budget execution results for 2020 had been reflected.
The RA Deputy Minister of Environment Irina Ghaplanyan has noted that in 2021 six programmes will be implemented, which include 25 events.
The RA Minister of Economy Tigran Khachatryan presented the financial allocations and the programmes to be fulfilled in the sphere of agriculture being designed in 2021. According to the Minister, the shocks of 2020 have an impact on a number of spheres, including the agriculture.
Beginning from spring the works to be done has been revised, and the Government has essentially shown great support.