ԱԺ մշտական հանձնաժողովն առաջիկայում կքննարկի «Բարձրագույն կրթության եւ գիտության մասին» օրենքի նախագիծը
ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ հունվարի 13-ին Մխիթար Հայրապետյանի նախագահությամբ կայացած հերթական նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկման է ներկայացվել  Կառավարության հեղինակած «Բարձրագույն կրթության եւ գիտության մասին» օրենքի նախագիծը՝ կից օրենսդրական փաթեթով, որի քննարկումը, սակայն, հետաձգվել է երեք շաբաթով: Ինչպես տեղեկացրել  է հանձնաժողովի նախագահ Մխիթար Հայրապետյանը, նման կարեւորագույն նախագծի քննարկումը  հետաձգելու պատճառը դրա  լրամշակման անհրաժեշտությունն է, ինչի շուրջ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանի հետ:
Երկրորդ ընթերցմամբ եւ ամբողջությամբ ընդունելու համար հանձնաժողովը քննարկել է Կառավարության հեղինակած ««Կրթության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, որի նպատակը, ինչպես նշել է ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանը,  կրթության պետական կառավարման լիազորված մարմնի կողմից պետական վարչական ռեգիստրների վարման համար իրավական հիմքերի ստեղծումն է:
Հարակից ելույթում հանձնաժողովի անդամ Սոֆիա Հովսեփյանը նշել է, որ նախագծի հեղինակն ընդունել է  պատգամավորների առաջարկները,  վերացել են եղած անհամաձայնությունները, եւ նախագիծն արդեն պատրաստ է ամբողջությամբ ընդունելու համար:
Հանձնաժողովը նախագծին   դրական եզրակացություն է տվել, այն  կընդգրկվի ԱԺ առաջիկա հերթական նիստերի օրակարգի նախագծում:
Քննարկված մյուս հարցը  կազմակերպչական էր. հանձնաժողովի որոշմամբ հունվարի 29-ին՝ ժամը 11:00-ին, կանցկացվեն խորհրդարանական լսումներ՝ «Գիտությունը որպես անվտանգության եւ զարգացման հենասյուն» թեմայով:
ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը Բաբկեն Թունյանի նախագահությամբ հունվարի 13-ին հրավիրած նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկել է Կառավարության հեղինակած «Արտոնագրերի մասին» եւ կից նախագծերի փաթեթը: 13 գլխից եւ 86 հոդվածից բաղկացած օրինագծով փորձ է արվում կարգավորել գյուտերի ստեղծման, իրավակա...
Հունվարի 13-ին Վլադիմիր Վարդանյանի նախագահությամբ նիստ է գումարել ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը: Առաջին ընթերցմամբ քննարկվել եւ դրական եզրակացություն է ստացել Կառավարության հեղինակած ««Հայաստանի Հանրապետության դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ եւ լրացում...
ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի` հունվարի 13-ին կայացած հերթական նիստում, որը նախագահել է Վահե Ղալումյանը, առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է ««Տեղական տուրքերի եւ վճարների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացու...
ՀՀ ԱԺ նախագահի ուղերձը Բաքվի հակահայկական ջարդերի 31-րդ տարելիցի կապակցությամբ
1990 թվականի հունվարին Ադրբեջանի մայրաքաղաք Բաքվում տեղի հայ բնակչությունը ենթարկվեց համակարգված եւ զանգվածային կոտորածի: Կիրովաբադում, Սումգայիթում, Բաքվում տեղի ունեցած ջարդերը մաս դարձան ադրբեջանական պետական հայատյացության եւ էթնիկ զտումների քաղաքականության: Հակահայ այս քաղաքականությունը շարունակ...
ՀՀ ԱԺ առողջապահության եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովը Նարեկ Զեյնալյանի նախագահությամբ հունվարի13-ի նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է Կառավարության հեղինակած ««Թմրամիջոցների եւ հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութերի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ կից նե...
Հունվարի 14-ին՝ ժամը 15:00-ին, ՀՀ ԱԺ 414 սենյակում ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամներն աշխատանքային հանդիպման ձեւաչափով կհյուրընկալեն ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանին: Խորհրդարանում հավատարմագրված լրատվամիջոցների ներկայացուցիչները կարող են լուսաբանել հանդիպման միայն...
Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ ժամը 12:00-ին նախատեսված նիստի ուղիղ հեռարձակումը՝ կից հղմամբ: Գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ ժամը 12:30-ին տեղի ունենալիք նիստի ուղիղ հեռարձակումը՝ այստեղ: Առողջապահության եւ սոցիալական հարցե...

Постоянная комиссия обсудит законопроект «О высшем образовании и науке»
13 января на очередном заседании Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта под председательством М.Айрапетяна представлен  в первом чтении предложенный правительством проект закона «О высшем образовании и науке» с прилагаемым законодательным пакетом, обсуждение которого, однако, отложено на три недели. По М.Айрапетяну, причина отсрочки дебатов по важнейшему проекту обусловлена необходимостью его доработки, вокруг чего достигнута договоренность с министром образования, науки, культуры и спорта (ОНКС) РА В.Думаняном.
Комиссия для принятия во втором чтении и полностью обсудила предложенный правительством проект о внесении изменений и дополнений в закон РА «Об образовании», цель которого, как отметила заместитель министра ОНКС Ж.Андреасян, - создание уполномоченным органом государственного управления образованием правовой основы для ведения государственных административных регистров.
В содокладе член комиссии С.Овсепян отметила, что автор проекта принял предложения депутатов, устранены имеющиеся нестыковки и проект готов к принятию в целом.
Комиссия вынесла положительное заключение проекту, который будет включен в проект повестки дня предстоящих очередных заседаний НС.
Следующий вопрос – организационный: по решению комисии 29 января,  в 11:00 часов, созываются парламентские слушания на тему «Наука как основа безопасности и развития».
На заседании постоянной комиссии обсуждены проекты по налоговой сфере, защите экономической конкуренции, лицензиям и международные соглашения
13 января Постоянная комиссия НС по экономическим вопросам под председательством Б.Туняна обсудила в первом или втором чтениях пакеты проектов о внесении изменений и дополнений в законы РА “О патентах”, «О защите экономической конкуренции», Налоговый кодекс РА, Кодекс РА об административных правонар...
Постоянная комиссия НС по государственно-правовым вопросам обсудила более десятка законодательных инициатив
13 января Постоянная комиссия НС по государственно-правовым вопросам созвала заседание под председательством В.Варданяна. Обсуждены в первом или втором чт...
13 января на очередном заседании Постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны природы под председательством В.Галумяна в первом или втором чтениях обсуждены пакеты  проектов о внесении изменений и дополнений в законы РА «О...
Послание Председателя НС РА в связи с 31-й годовщиной антиармянских погромов в Баку
В январе 1990 года в столице Азербайджана Баку местное армянское население подверглось скоординированной и массовой резне.Погромы в Кировабаде, Сумгаите, Баку стали частью азербайджанской государственной политики армянофобии и этнических чисток. Антиармянская политика продолжилась в ходе 2-й Арцахск...
13 января Постоянная комиссия НС по здравоохранению и социальным вопросам под председательством Н.Зейналяна во втором чтении обсудила предложенный правительством пакет проектов о внесении изменений и дополнений в закон РА «О наркотиках и психотропных веществах» и в прилагаемые законы....