ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Լենա Նազարյանը փետրվարի 9-ին հանդիպեց Հայաստանում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ֆան Յոնգին:
ԱԺ փոխնախագահը շնորհավորեց դեսպանին պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ: Կողմերն անդրադարձան Արցախի դեմ սանձազերծված պատերազմին, ստորագրված եռակողմ հայտարարությանը՝ կարեւորելով փաստաթղթում ամրագրված դրույթների իրագործումը: Լենա Նազարյանը շեշտեց հայ ռազմագերիների եւ գերեվարված անձանց վերադարձի հրատապության հարցը: Դեսպան Ֆան Յոնգն իր հերթին կարեւորեց հրադադարի հաստատումը եւ հույս հայտնեց, որ չլուծված խնդիրները կկարգավորվեն:
Անդրադարձ կատարվեց ՀՀ-Չինաստան ուղիղ չվերթի գործարկմանը, մի շարք ոլորտներում համատեղ ծրագրերի իրականացմանը: Չնայած համաճարակին՝ հարաբերությունները պահպանվել են, անգամ աճ է գրանցվել առեւտրատնտեսական ոլորտում. առեւտրաշրջանառությունն աճել է գրեթե մեկ միլիարդ դոլարով:

On February 9, the RA NA Vice President Lena Nazaryan met with the newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the People’s Republic of China to Armenia Fan Yong.
The Vice President congratulated the Ambassador on assuming the post. The sides touched upon the war unleashed against Artsakh, the signed tripartite statement, highlighting the implementation of its provisions. Lena Nazaryan stressed the issue of the urgency of the return of the Armenian prisoners of war from Azerbaijan. In his turn the Ambassador Fan Yong emphasized the establishment of the ceasefire and expressed hope that the unsolved problems will be settled.
They discussed the launch of the RA-China direct flight and the implementation of joint programmes in several spheres. Despite the pandemic the relations between the two countries had been maintained, and even a growth had been registered in the trade-economic sector: the trade turnover had increased almost by one billion dollars.