Բարձրագույն դատական խորհուրդը Վճռաբեկ դատարանի նախագահի թափուր տեղի համար առաջադրել է Լիլիթ Թադեւոսյանի թեկնածությունը: Հարցը խորհրդարանը քննարկեց փետրվարի 9-ին նիստում:
ԲԴԽ նախագահի պարտականությունները ժամանակավորապես կատարող Ստեփան Միքայելյանը ներկայացրեց թեկնածուի կենսագրությունն ու աշխատանքային ուղին:
Լիլիթ Թադեւոսյանը խոսեց դատական իշխանության անկախության, ինքնուրույնության, իրավունքի գերակայության, դատական համակարգի գործունեության, դատավորի անկախության ապահովման մասին: Թեկնածուն կարեւորեց արդարադատության թափանցիկության ապահովումը:
Պատասխանելով պատգամավորների հարցերին՝ նա նշեց, որ իր գործունեության ընթացքում ներգրավված չի եղել եւ հետագայում էլ  չի պատրաստվում լինել քաղաքական գործընթացներում: Քաղաքական գործոնը երբեւէ ազդեցություն չի ունեցել իր  կայացրած դատական  որոշումների ընդունման վրա: Թեկնածուն կարեւորեց դատաիրավական ոլորտում իրականացվող բարեփոխումներն ու դատարանների ծանրաբեռնվածության  թեթեւացումը,  անհրաժեշտ համարեց այդ աշխատանքներում դատական ոլորտի մասնագետների ներգրավումը: Նա ընդգծեց  դատաիրավական ոլորտի համակարգային բարեփոխման անհրաժեշտությունը, ինչը կնպաստի մարդու իրավունքների առավել պաշտպանվածությանը: Որոշ պատգամավորներ կարծիք հայտնեցին, թե թեկնածուն խուսափողական պատասխաններ է տալիս, ինչի կապակցությամբ Լիլիթ Թադեւոսյանը նշեց, որ մասնագիտության տեսանկյունից կաշկանդված է կարծիքներ հնչեցնել կոնկրետ գործերի վերաբերյալ, քանի որ կամ չի տիրապետում դրանց, կամ կարող է հետագայում կաշկանդվել այդ  գործերը քննելիս:
ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության տեսակետը ներկայացրեց Էդմոն Մարուքյանը: Նա դրական գնահատեց զեկույցը, ապա անդրադարձավ պատգամավորների դիտարկումներին:
ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցի խոսքով՝ հանրության ներդաշնակությունը, համերաշխությունը, երջանկությունը մեծապես կախված է արդարության զգացողությունից, իրավունքների իրացումից եւ դրանց պաշտպանվածության աստիճանից: Ըստ նրա՝ դատական համակարգը կշահի, եթե թեկնածուն ընտրվի:
Լիլիթ Թադեւոսյանը նշեց, որ անկախ ընտրության արդյունքներից շարունակելու է իրականացնել իր հիմնական առաքելությունը՝ արդարադատությունը: «Երկրի առջեւ ծառացած ցանկացած խնդիր պահանջում է համակարգային մոտեցում, իշխանության բոլոր թեւերի համագործակցված աշխատանք եւ դատական իշխանությունը արդարադատության դաշտից դուրս պատրաստ է ցանկացած տեսակի համագործակցության»,-ասաց Թադեւոսյանը:
Տեղի ունեցած գաղտնի քվեարկության արդյունքում 102 կողմ, 1 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ Լիլիթ Թադեւոսյանն ընտրվեց Վճռաբեկ դատարանի նախագահ:

Высший судебный совет (ВСС) выдвинул на вакантное место председателя Кассационного суда Л.Тадевосян. Вопрос обсужден на заседании парламента 9 февраля.
Временно исполняющий обязанности председателя ВСС С.Микаелян представил биографию и трудовой путь кандидата. Л.Тадевосян в своем выступлении коснулась независимости судебной власти, самостоятельности, верховенства права, деятельности судебной системы, обеспечения независимости судьи. Кандидат подчеркнула важность обеспечения прозрачности правосудия.
Отвечая на вопросы депутатов, она отметила, что в своей деятельности не была вовлечена и не собирается вовлекаться в политические процессы. Политический фактор когда-либо не влиял на принимаемые ею судебные вердикты. Кандидат выделила проводимые в судебно-правовой системе реформы и облегчение нагрузки судов, сочла необходимым привлечение к этой работе специалистов судебной сферы и т.д.
По вопросу аргументированно выступили руководитель фракции «Просвещенная Армения» Э.Марукян и руководитель фракции «Мой шаг» Л.Макунц, положительно высказавшиеся по выдвинутой кандидатуре.
Л.Тадевосян отметила, что независимо от итогов выборов намерена продолжать свою основную миссию – осуществлять правосудие. «Любая проблема, стоящая перед страной, требует системного подхода, скоординированной работы всех ветвей власти, и судебная власть готова к любому сотрудничеству вне сферы правосудия», - заключила кандидат.
В итоге тайного голосования, в соотношении голосов 102 – «за», 1 – «против»,  Л.Тадевосян избрана председателем Кассационного суда.
9 февраля вице-спикер НС Л.Назарян встретилась с новоназначенным Чрезвычайным и Полномочным послом КНР в Армении Фаном Йонгом. Вице-спикер НС поздравила посла с вступлением в должность. Стороны обратились к развязанной Азербайджаном войне против Арцаха, подписанному трехстороннему заявлению, подчерк...