Բարձրագույն դատական խորհուրդը Վճռաբեկ դատարանի նախագահի թափուր տեղի համար առաջադրել է Լիլիթ Թադեւոսյանի թեկնածությունը: Հարցը խորհրդարանը քննարկեց փետրվարի 9-ին նիստում:
ԲԴԽ նախագահի պարտականությունները ժամանակավորապես կատարող Ստեփան Միքայելյանը ներկայացրեց թեկնածուի կենսագրությունն ու աշխատանքային ուղին:
Լիլիթ Թադեւոսյանը խոսեց դատական իշխանության անկախության, ինքնուրույնության, իրավունքի գերակայության, դատական համակարգի գործունեության, դատավորի անկախության ապահովման մասին: Թեկնածուն կարեւորեց արդարադատության թափանցիկության ապահովումը:
Պատասխանելով պատգամավորների հարցերին՝ նա նշեց, որ իր գործունեության ընթացքում ներգրավված չի եղել եւ հետագայում էլ  չի պատրաստվում լինել քաղաքական գործընթացներում: Քաղաքական գործոնը երբեւէ ազդեցություն չի ունեցել իր  կայացրած դատական  որոշումների ընդունման վրա: Թեկնածուն կարեւորեց դատաիրավական ոլորտում իրականացվող բարեփոխումներն ու դատարանների ծանրաբեռնվածության  թեթեւացումը,  անհրաժեշտ համարեց այդ աշխատանքներում դատական ոլորտի մասնագետների ներգրավումը: Նա ընդգծեց  դատաիրավական ոլորտի համակարգային բարեփոխման անհրաժեշտությունը, ինչը կնպաստի մարդու իրավունքների առավել պաշտպանվածությանը: Որոշ պատգամավորներ կարծիք հայտնեցին, թե թեկնածուն խուսափողական պատասխաններ է տալիս, ինչի կապակցությամբ Լիլիթ Թադեւոսյանը նշեց, որ մասնագիտության տեսանկյունից կաշկանդված է կարծիքներ հնչեցնել կոնկրետ գործերի վերաբերյալ, քանի որ կամ չի տիրապետում դրանց, կամ կարող է հետագայում կաշկանդվել այդ  գործերը քննելիս:
ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության տեսակետը ներկայացրեց Էդմոն Մարուքյանը: Նա դրական գնահատեց զեկույցը, ապա անդրադարձավ պատգամավորների դիտարկումներին:
ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցի խոսքով՝ հանրության ներդաշնակությունը, համերաշխությունը, երջանկությունը մեծապես կախված է արդարության զգացողությունից, իրավունքների իրացումից եւ դրանց պաշտպանվածության աստիճանից: Ըստ նրա՝ դատական համակարգը կշահի, եթե թեկնածուն ընտրվի:
Լիլիթ Թադեւոսյանը նշեց, որ անկախ ընտրության արդյունքներից շարունակելու է իրականացնել իր հիմնական առաքելությունը՝ արդարադատությունը: «Երկրի առջեւ ծառացած ցանկացած խնդիր պահանջում է համակարգային մոտեցում, իշխանության բոլոր թեւերի համագործակցված աշխատանք եւ դատական իշխանությունը արդարադատության դաշտից դուրս պատրաստ է ցանկացած տեսակի համագործակցության»,-ասաց Թադեւոսյանը:
Տեղի ունեցած գաղտնի քվեարկության արդյունքում 102 կողմ, 1 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ Լիլիթ Թադեւոսյանն ընտրվեց Վճռաբեկ դատարանի նախագահ:

The Supreme Judicial Council proposed Lilit Tadevosyan’s candidacy for the vacant seat of the President of the Court of Cassation. The parliament debated the item at February 9 sitting.
The Acting Chairman of the Supreme Judicial Council Stepan Mikayelyan presented the candidate’s biography and the working path.
Lilit Tadevosyan talked about the independence of the judicial power, the rule of law, the judicial system activity and the ensuring of the judge’s independence. The candidate highlighted the ensuring of the justice transparency.
Answering to the MPs’ questions, he noted that during her activity, she had not been involved and in the future she would not be in the political processes. The political factor had not ever have an impact on making judicial decisions. The candidate highlighted the reforms being made in the judicial-legal sphere and the facilitation of the court overload, considered necessary the involvement of the judicial sphere specialists in those works. He underlined that the necessity of the systemized reform of the judicial-legal sphere, which would promote the further protection of human rights. Some MPs have opined that the candidate had given evasive answers, and Lilit Tadevosyan has noted that from the viewpoint of the profession she has felt constrained voicing opinions on the concrete cases, as she has no idea about them or be constrained examining those cases in the future.
Edmon Marukyan presented the viewpoint of the NA Bright Armenia Faction. He positively assessed the report, then he touched upon the MPs’ observations.
According to the Head of the NA My Step Faction Lilit Makunts, the harmony, the consolidation and the happiness greatly depend on the feeling of justice, the execution of rights and the degree of their protection. According to her, the judicial system will win if the candidate is elected.
Lilit Tadevosyan noted that regardless of independent election, she would continue to carry out her main mission – the justice. “Any problem facing the country requires systemized approach, cooperated work of all wings of power, and the judicial power outside justice field is ready for any kind of cooperation,” Tadevosyan said.
As a result of secret ballot, Lilit Tadevosyan was elected President of Court of Cassation with 102 for and 1 against votes.