«Պետական սահմանի մասին» օրենքում լրացում նախատեսող օրենքի նախագիծը խորհրդարանը քննարկեց փետրվարի 10-ի նիստում: Պետսահմանին վերահսկողություն իրականացնելու իրավունք կտրվի  նաեւ տրանսպորտի բնագավառում վերահսկողություն իրականացնող տեսչական մարմնին: Հեղինակների՝ Արթուր Դալլաքյանի, Արտյոմ Ծառուկյանի, Արթուր Գրիգորյանի, Արման Աբովյանի  կարծիքով՝ նման վերահսկողությունը կմեծացնի տեսչական մարմնի աշխատանքի արդյունավետությունը:
«Գործադիրն առարկություններ չունի նախագծի վերաբերյալ»,-ասաց Քաղաքաշինության տեխնիկական եւ հակահրդեհային անվտանգության տեսչական մարմնի ղեկավար Գեղամ Շահբազյանը:
Օրենքն ուժի մեջ կմտնի 2022 թվականի հունվարի 1-ից:
Տեղական որոշ տուրքերի եւ վճարների սահմանման ընթացքում առաջացած խնդիրների լուծման անհրաժեշտությամբ պայմանավորված փոփոխություններ եւ լրացումներ են առաջարկվում կատարել «Տեղական տուրքերի եւ վճարների մասին» օրենքում: Ի հայտ եկած խնդիրների մասին հայտնել են հանրապետության շուրջ 70 համայնքներ:
ՀՀ հողային օրենսգրքում լրացում կատարելու նպատակը անհրաժեշտ օրենսդրական հիմքի ստեղծումն է: Օրենքների նախագծերը խորհրդարանը քննարկեց երկրորդ ընթերցմամբ:
Կառավարության անդամները «ԱԺ կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի համաձայն՝ փետրվարի 10-ի վերջին նիստում պատասխանեցին պատգամավորների հարցերին:   ...
ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի առաջին ընթերցմամբ քննարկումը խորհրդարանը շարունակեց փետրվարի 10-ի նիստում: Մտքերի փոխանակության ընթացքում Նիկոլայ Բաղդասարյանը կարեւորեց օրենսգրքի ընդունումը՝ նշելով, որ նախագիծը լրամշակման կարիք ունի: Նա տեղեկացրեց, որ նախագիծն օբյեկտիվ պատճառներով  չի քննարկ...
«Բարձրագույն կրթության եւ գիտության մասին» օրենքի նախագիծ. ուղիղ խոսք
Ասպիրանտական ծրագրերը կհամապատասխանեցվեն համաեվրոպական չափանիշերին: Բարձրագույն կրթությունը կարող է իրականացվել ուսանողի լրիվ կամ մասնակի բեռնվածությամբ: Բուհերի կառավարման խորհրդի կազմը բաղկացած կլինի 9 անդամից, կարգելվի պետական կամ քաղաքական պաշտոն զբաղեցնող անձանց անդամությունը: Երեւանի պետական հ...
Բարձրագույն կրթության եւ գիտության ոլորտների օրենսդրությունն արդիականացվում է
«Կրթության եւ գիտության ոլորտները կանոնակարգող դաշտն արդիականացման կարիք վաղուց ունի. գործող օրենքներն ընդունվել են 15-20 տարի առաջ»,- նշեց ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը՝ խորհրդարանին ներկայացնելով «Բարձրագույն կրթության եւ գիտության մասին» օրենքի նախագիծը՝ 22 հարակից  նախագծերով: Նախարարի խոս...
ՀՀ Ազգային ժողովի բյուջեի պարգեւատրման ֆոնդը հաստատված է դեռեւս 2018 թվականից ՀՀ  պետական բյուջեի մասին օրենքներով եւ համապատասխան կառավարության որոշումներով: Վերոգրայլից ելնելով, ղեկավարվելով «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 5-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 12-րդ եւ 22-րդ կետերով՝ Հ...

At February 10 sitting, the parliament debated the draft law on designing addendum to the law on State Duty. A right of executing control to the state border will be given to the inspectorate carrying out control in the sphere of transport. In the opinion of the authors Artur Dallakyan, Artyom Tsarukyan, Artur Grigoryan, Arman Abovyan, such control will increase the efficiency of the inspectorate.
“The executive body has no objections on the draft law,” the Head of Urban Development, Technical Standards and Fire Safety Inspectorate Gegham Shakhbazyan.
The law will enter into force from 1 January 2022.
They proposed make Amendments and Addenda to the law on Local Duties and Payments conditioned by the necessity of the solution of the problems emerged in defining some local duties and payments. About 70 communities of the republic informed about the emerged problems.
The goal of making addendum to the RA Land Code is the creation of the necessary legislative basis. The parliament debated the draft laws in the second reading.
At February 10 last sitting, in accordance with the Constitutional Law the NA Rules of Procedure, the members of the Government answered to the deputies’ questions....
At February 10 sitting, the parliament continued the debate of the RA Criminal Procedure Code in the first reading. During the exchange of ideas, Nikolay Baghdasaryan has highlighted the adoption of the Code, noting that the draft law needs revision. He has informed that the draft law has not been d...
Draft Law on Higher Education and Science: Direct Speech
“The page of politicization of the higher educational institutions may be considered closed by this initiative. The provision concerning the full and partial education programmes is important: an opportunity is given to the student to organize the education flexible: the main thing of the legislativ...
Legislation of Higher Education and Science Spheres is Modernized
“The field for regulating the spheres of education and science needed modernization long ago: the laws in force had been passed 15-20 years ago,” the Minister of Education, Science, Culture and Sport Vahram Dumanyan noted, submitting to the parliament the draft law on Higher Education and Science wi...