2021-ի փետրվարի 16-ին ՀՀ Ազգային ժողովի խմբակցություններում չընդգրկված 3 պատգամավոր դիմել են ԱԺ նախագահին՝ ԱԺ հայտարարության նախագիծը սահմանված կարգով շրջանառության մեջ դնելու համար: Աննա Գրիգորյանը, Վարդան Աթաբեկյանը եւ Թագուհի Թովմասյանը խորհրդարանին առաջարկում են ընդունել «Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո գտնվող ռազմագերիների եւ գերեվարված քաղաքացիական անձանց, այդ թվում՝ կանանց հայրենադարձմանը խոչընդոտելու Ադրբեջանի քաղաքականությունը դատապարտելու վերաբերյալ» ԱԺ հայտարարության նախագիծը: 2020թ. դեկտեմբերի 8-ին ընդունված Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի ուղերձից անցել է շուրջ 3 ամիս, սակայն Ադրբեջանը դեռեւս չի վերադարձրել իր վերահսկողության ներքո գտնվող բոլոր գերեվարված զինվորականներին եւ քաղաքացիական անձանց, այդ թվում՝ կանանց: Ադրբեջանն իր այս քաղաքականությամբ, ըստ պատգամավորների, արհեստական ձգձգում է իր վերահսկողության ներքո գտնվող բոլոր գերիների հայրենադարձման գործընթացը, ավելին, նախաձեռնում քրեական հետապնդման ընթացակարգեր նրանց նկատմամբ, համարում ահաբեկիչներ, կալանավորում՝ խախտելով միջազգային մարդասիրական իրավունքն ու մարդու իրավունքները: Ադրբեջանի այս քաղաքականության արդյունքում կոպտորեն խախտված է մնում ռազմական գործողությունների ավարտից անմիջապես հետո բոլոր գերիների հայրենադարձման մարդասիրական գործընթացը՝ խոչընդոտելով «Ռազմագերիների հետ վարվելակերպի մասին» 1949թ. օգոստոսի 12-ի Ժնեւի կոնվենցիայի 118-րդ հոդվածի /«Ռազմագերիներն ազատվում եւ հայրենադարձվում են անմիջապես ակտիվ ռազմական գործողությունները դադարեցվելուց հետո»/ իրականացմանը: Հայտարարությամբ նախագծի հեղինակները՝ Թագուհի Թովմասյանը, Աննա Գրիգորյանն ու Վարդան Աթաբեկյանը նպատակ ունեն խորհրդարանական երկրի թիվ մեկ մանդատ ունեցող կառույցի կողմից դատապարտել Ադրբեջանի հակամարդկային պահվածքը, ինչպես նաեւ միջազգային կառույցների, միջազգային հանրության ու իրավապաշտպան կազմակերպությունների հետ համատեղ ճնշման միջոցով նպաստել Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո գտնվող բոլոր ռազմագերիների եւ քաղաքացիական անձանց, այդ թվում՝ կանանց հայրենադարձման մարդասիրական գործընթացի կյանքի կոչմանը:
Բնակչության իրազեկվածության աստիճանն առողջապահական եւ սոցիալական պաշտպանության ծրագրերի վերաբերյալ
Փետրվարի 17-ին «Պրիզմա» հետազոտական ընկերության տնօրեն Լիանա Պողոսյանը հրավիրված էր ԱԺ՝  Առողջապահության եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովին ներկայացնելու վերջերս արված հետազոտության արդյունքները: «Նոր Հայաստան՝ ժամանակակից խորհրդարան» ծրագրի շրջանակում իրականացվել է հետազոտություն՝ ուղ...

On 16 February 2021, three deputies not included in the factions of the RA National Assembly addressed to the NA President for putting the NA Draft Statement in circulation in the established order. Anna Grigoryan, Vardan Atabekyan and Taguhi Tovmasyan propose the parliament to pass the NA Draft Statement on Condemning the Policy of Azerbaijan for Impeding the Repatriation of Prisoners of War and Captive Persons, Including Women Being under Control of Azerbaijan. About three months passed from the address of the National Assembly of the Republic of Armenia adopted on 8 December 2020, but Azerbaijan had not yet repatriated all captive military and civilian persons, including women being under its control. Azerbaijan with its policy, according to the MPs, artificially delays the repatriation process of all captives being under control of Azerbaijan, moreover, initiates criminal prosecution procedures against them, consider them as terrorists, detain them violating international law and human rights. As a result of this policy of Azerbaijan the humanitarian process of the repatriation of all captives immediately after the military actions remains grossly violated, impeding the execution of Article 118 of the Geneva Convention Relative to the Treatment of Prisoners of War of 12 August 1949 / Prisoners of war shall be released and repatriated without delay after the cessation of active hostilities.  The authors of the Draft Statement Taguhi Tovmasyan, Anna Grigoryan and Vardan Atabekyan have a goal to condemn the anti-humane posture of Azerbaijan by the structure with number one of the parliamentary country, as well as through joint pressure of the international structures, international community and law enforcement organizations to promote calling into life the humanitarian process of the repatriation of prisoners of war and civilian persons, including women being under control of Azerbaijan.
17.02.2021
Degree of Population Awareness on Health and Social Protection Programmes
On February 17, the Director of Prisma Research Company Liana Poghosyan was invited to the National Assembly to present the results of the survey made recently, to the Standing Committee on Health Care and Social Affairs. In the framework of the Modern Parliament for a Modern Armenia, survey was mad...