2021-ի փետրվարի 16-ին ՀՀ Ազգային ժողովի խմբակցություններում չընդգրկված 3 պատգամավոր դիմել են ԱԺ նախագահին՝ ԱԺ հայտարարության նախագիծը սահմանված կարգով շրջանառության մեջ դնելու համար: Աննա Գրիգորյանը, Վարդան Աթաբեկյանը եւ Թագուհի Թովմասյանը խորհրդարանին առաջարկում են ընդունել «Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո գտնվող ռազմագերիների եւ գերեվարված քաղաքացիական անձանց, այդ թվում՝ կանանց հայրենադարձմանը խոչընդոտելու Ադրբեջանի քաղաքականությունը դատապարտելու վերաբերյալ» ԱԺ հայտարարության նախագիծը: 2020թ. դեկտեմբերի 8-ին ընդունված Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի ուղերձից անցել է շուրջ 3 ամիս, սակայն Ադրբեջանը դեռեւս չի վերադարձրել իր վերահսկողության ներքո գտնվող բոլոր գերեվարված զինվորականներին եւ քաղաքացիական անձանց, այդ թվում՝ կանանց: Ադրբեջանն իր այս քաղաքականությամբ, ըստ պատգամավորների, արհեստական ձգձգում է իր վերահսկողության ներքո գտնվող բոլոր գերիների հայրենադարձման գործընթացը, ավելին, նախաձեռնում քրեական հետապնդման ընթացակարգեր նրանց նկատմամբ, համարում ահաբեկիչներ, կալանավորում՝ խախտելով միջազգային մարդասիրական իրավունքն ու մարդու իրավունքները: Ադրբեջանի այս քաղաքականության արդյունքում կոպտորեն խախտված է մնում ռազմական գործողությունների ավարտից անմիջապես հետո բոլոր գերիների հայրենադարձման մարդասիրական գործընթացը՝ խոչընդոտելով «Ռազմագերիների հետ վարվելակերպի մասին» 1949թ. օգոստոսի 12-ի Ժնեւի կոնվենցիայի 118-րդ հոդվածի /«Ռազմագերիներն ազատվում եւ հայրենադարձվում են անմիջապես ակտիվ ռազմական գործողությունները դադարեցվելուց հետո»/ իրականացմանը: Հայտարարությամբ նախագծի հեղինակները՝ Թագուհի Թովմասյանը, Աննա Գրիգորյանն ու Վարդան Աթաբեկյանը նպատակ ունեն խորհրդարանական երկրի թիվ մեկ մանդատ ունեցող կառույցի կողմից դատապարտել Ադրբեջանի հակամարդկային պահվածքը, ինչպես նաեւ միջազգային կառույցների, միջազգային հանրության ու իրավապաշտպան կազմակերպությունների հետ համատեղ ճնշման միջոցով նպաստել Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո գտնվող բոլոր ռազմագերիների եւ քաղաքացիական անձանց, այդ թվում՝ կանանց հայրենադարձման մարդասիրական գործընթացի կյանքի կոչմանը:
Բնակչության իրազեկվածության աստիճանն առողջապահական եւ սոցիալական պաշտպանության ծրագրերի վերաբերյալ
Փետրվարի 17-ին «Պրիզմա» հետազոտական ընկերության տնօրեն Լիանա Պողոսյանը հրավիրված էր ԱԺ՝  Առողջապահության եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովին ներկայացնելու վերջերս արված հետազոտության արդյունքները: «Նոր Հայաստան՝ ժամանակակից խորհրդարան» ծրագրի շրջանակում իրականացվել է հետազոտություն՝ ուղ...

16 февраля 2021 г. три депутата, не входящие во фракции НС РА, в установленном порядке обратились к Председателю НС с заявлением о введении в обращение   проекта Заявления НС. В.Атабекян, А.Григорян и Т.Товмасян предлагают парламенту принять проект Заявления НС «Об осуждении политики Азербайджана по препятствованию репатриации контролируемых Азербайджаном военнопленных и гражданских лиц, в том числе женщин». С принятия послания НС РА от 8 декабря 2020 г. прошло около 3 месяцев, однако Азербайджан еще не вернул удерживаемых им всех пленных военнослужащих и гражданских лиц, включая женщин. Подобной политикой Азербайджан, по мнению депутатов, искусственно затягивает репатриацию всех находящихся под своим контролем пленных, более того, возбуждает против них уголовные дела, считает их террористами, задерживает их, нарушая международное гуманитарное право и права человека. В результате такой политики Азербайджана грубо нарушается гуманитарный процесс репатриации всех пленных сразу после окончания военных действий, что препятствует выполнению ст.118 Женевской конвенции «Об обращении с военнопленными» от 12 августа 1949 г. («Военнопленные незамедлительно освобождаются и репатриируются после прекращения активных боевых действий»). Авторы законопроекта В.Атабекян, А.Григорян и Т.Товмасян намерены от имени обладающей мандатом N 1 структуры парламентской страны осудить бесчеловечное поведение Азербайджана, а также посредством давления, совместно с международными структурами, международными общественными и правозащитными организациями, достичь реализации гуманитарного процесса репатриации всех находящихся под контролем Азербайджана военнопленных и гражданских лиц, в том числе женщин.
Информированность населения о программах здравоохранения и социальной защиты
17 февраля директор исследовательской компании Prisma Research Л.Погосян была приглашена в НС – для представления результатов недавнего исследования Постоянной комиссии НС по здравоохранению и социальным вопросам. В рамках программы «Новая Армения – современный парламент»  было проведено исслед...