Ազգային ժողովի մարտի 2-ին հրավիրած նիստերի աշխատանքի սկզբում խորհրդարանի նախագահ Արարատ Միրզոյանը տեղեկացրեց, որ  հերթական նիստերի օրակարգում ընդգրկված Վճռաբեկ դատարանի դատավորի թեկնածուի  ընտրության հարցի քննարկումը հետաձգվում է:
«Քիչ առաջ ինձ փոխանցեցին Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահի գրությունն այն մասին, որ երեք թեկնածուներից մեկը՝ Սամվել Գրիգորյանը, ինքնաբացարկ է հայտնել, ինչն անհնար է դարձնում հարցի քննարկումը, որովհետեւ Ազգային ժողովը պետք է երեք թեկնածուներից ընտրություն կատարի»,- ասաց Միրզոյանը:
Թարմացում
Օրենսդիր մարմինը օրվա երրորդ նիստում քննարկեց Վճռաբեկ դատարանի դատավորի թեկնածուի ընտրության հարցը: Ինչպես նշեց Արարատ Միրզոյանը, հարցը տեխնիկական խնդիրների պատճառով առավոտյան նիստում չքննարկվեց:
Արարատ Միրզոյանը տեղեկացրեց, որ Սահմանադրության 166-րդ հոդվածի 3-րդ մասի եւ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 143-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն` Բարձրագույն դատական խորհուրդը Վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական եւ վարչական պալատի դատավորի թափուր տեղի համար առաջադրել է Սամվել Գրիգորյանի, Արմեն Հայկյանցի եւ Արսեն Մկրտչյանի թեկնածությունները: Սամվել Գրիգորյանը ինքնաբացարկ է հայտնել:
ԲԴԽ նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանը ներկայացրեց Սյունիքի մարզի առաջին ատյանի դատարանի նախագահ Սամվել Գրիգորյանի հիմնավորումը, այն է՝ հետպատերազմյան շրջանում Սյունիքի մարզի առաջին ատյանի դատարանի ծանր վիճակը եւ դատարանի հետագա բնականոն աշխատանքի համակարգման անհրաժեշտությունը:
«ԱԺ կանոնակարգ» օրենքի համաձայն՝ օրվա վերջին նիստում պատգամավորները հանդես կգան հայտարարություններով:
Ազգային ժողովի մարտի 2-ի նիստում ԱԺ պատգամավորների հայտարարությունները «Մենք չպետք է մեր ոչ հողեղեն ցանկությունները միամտաբար գերտերությունների արտաքին քաղաքականության օրակարգին պարտադրենք եւ չպետք է հիմարաբար չնկատելու տանք հայ-ռուսական ռազմավարական փոխադարձ գործընկերության մեծ նշանակությունը երկու...
ՀԱՊԿ ԽՎ պաշտպանության եւ անվտանգության ու այլ հանձնաժողովների նիստեր անցկացվեցին
Մարտի 2-ին տեսակոնֆերանսի ձեւաչափով տեղի են ունեցել Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի (ՀԱՊԿ ԽՎ) Քաղաքական հարցերի եւ միջազգային համագործակցության,  Պաշտպանության եւ անվտանգության, Սոցիալ-տնտեսական եւ իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովների նիստերը: Քա...
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը հանդիպեց Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Լին Մ. Թրեյսիին եւ Հայաստանում ԱՄՆ զարգացման ծրագրի գործակալության ղեկավար Դեւիդ Հոֆմանին: Ողջունելով դեսպանին՝ Արարատ Միրզոյանը ներկայացրեց կրակի դադարեցման մասին եռակողմ հայտարարության ընդունումից հետո ստեղծված իրավիճակը եւ...
Մարտի 2-ին ԱԺ յոթերորդ գումարման վեցերորդ նստաշրջանի եւ հերթական նիստերի օրակարգերի քննարկման ժամանակ պատգամավորներից ոմանք անդրադարձան ներքաղաքական իրավիճակին: Տիգրան Ուրիխանյանը հարց ուղղեց ԱԺ նախագահին. «Ես օրակարգի հետ կապված մի բան եմ ուզում ասել: Հարգարժան խորհրդարան, եթե նկատել եք, երկրո...
Կներդրվի վարչական վարույթների իրականացման էլեկտրոնային համակարգ
Գործադիրն առաջարկում է հարկային մարմնում ներդնել վարչական վարույթների իրականացման էլեկտրոնային համակարգ: Այս եւ մի շարք այլ փոփոխություններ են առաջարկվում կատարել Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքում: Նոր համակարգի ներդրմամբ նախատեսվում է առկա աշխատանքային ռեսուրսների առավել արդյունավետ ...
Խորհրդարանը երկրորդ ընթերցմամբ եւ ամբողջությամբ ընդունելու համար քննարկեց ՀՀ հարկային օրենսգրքում Կառավարության կողմից առաջարկվող փոփոխությունները եւ լրացումները: Նախատեսվում է կարգավորել էլեկտրոնային եղանակով էլեկտրոնային փաստաթղթերի ծանուցման ընթացակարգը: Հետայսու պարտադիր ծանուցման ենթակա փաստաթղ...
Մարտի 1-ին տեղի ունեցավ Եվրանեսթ ԽՎ-ում հայկական  պատվիրակության նորանշանակ ղեկավար Վիկտոր Ենգիբարյանի եւ Հայաստանում ԵՄ դեսպան Անդրեա Վիկտորինի հանդիպումը: Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձան Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրին՝ շեշտելով վերջինի լիարժեք կիրարկման կարեւոր...
Փետրվարի 24-26-ը տեղի ունեցած ԵԱՀԿ ԽՎ ձմեռային առցանց նստաշրջանի ընթացքում ԱԺ պատվիրակությունը եղել է ամենաակտիվներից մեկը: Պատվիրակության անդամներն ունեցել են 8 ելույթ, որոնք վերաբերել են արցախյան վերջին  պատերազմի հետեւանքներին եւ ռազմագերիների հարցին: «Մեր ելույթների կարմիր թելը եղել է գերին...
ՀՀ արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը ներկայացրեց «ՀՀ դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը՝ կից փաթեթով: «Առաջինից երկրորդ ընթերցման ընթացքում մենք հիմնականում կենտրոնացել ենք «Սնանկության  մասին» օրենքում որոշակի հարաբերությունների կարգավորմ...
Ազգային ժողովը մարտի 2-ին հերթական նիստում ընդունած որոշման համաձայն՝ փակ նիստում կքննարկի պատգամավորներ Թագուհի Թովմասյանի, Աննա Գրիգորյանի եւ Վարդան Աթաբեկյանի ներկայացրած «Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո գտնվող ռազմագերիների եւ գերեվարված քաղաքացիական անձանց, այդ թվում` կանանց հայրենադարձումը խոչ...

On March 2, at the beginning of the work of the sittings of the National Assembly the Speaker of Parliament Ararat Mirzoyan informed that the debate of the item of the election of the candidate for the judge of the Court of Cassation included in the agenda is postponed.
“A few minutes ago they have passed me the document of the Chairman of the Supreme Judicial Council that one of the three candidates, Samvel Grigoryan has announced his self-withdrawal, which makes impossible the debate of the item, because the National Assembly shall elect out of three candidates,” Mirzoyan said.
At the third sitting of the day the legislative body debated the item of the election of the candidate for the judge of the Court of Cassation. As Ararat Mirzoyan noted, the item was not debated at the morning sitting due to technical problems.
Ararat Mirzoyan informed that pursuant to Article 166.3 of the Constitution and Article 143.2 of the constitutional law the Rules of Procedure of the National Assembly, the Supreme Judicial Council proposed for the vacant seat of the judge of the Civil and Administrative Chamber of the Court of Cassation the candidacies of Samvel Grigoryan, Armen Haykyants and Arsen Mkrtchyan. Samvel Grigoryan announced his self-withdrawal.
The Chairman of the Supreme Judicial Council Ruben Vardazaryan presented the substantiation of the Chairman of the First Instance Court of Syunik Marz that in the post-war period the hard situation of the First Instance Court of Syunik Marz and the necessity of the systemization of the further regular work of the court.
According to the law the NA Rules of Procedure, at the last sitting of the day the deputies will make announcements.
The NA deputies’ announcements at March 2 sitting of the National Assembly:“We should not oblige the non-earthly desires to the agenda of foreign policy of naively super powers and we should not foolishly not notice the great importance of the Armenian-Russian strategic mutual partnership in the lif...
Meetings of CSTO PA Committee on Defense and Security and Other Commissions Held
On March 2, the meetings of the Permanent Commissions on Political Issues and International Cooperation, on Defense and Security, on Social-Economic and Legal Issues of the Parliamentary Assembly of the Collective Security Treaty Organization (CSTO PA) were held via videoconferencing. The RA NA depu...
The Speaker of the RA National Assembly Ararat Mirzoyan met with the U.S. Ambassador to Armenia Lynne M. Tracy and the Head of the U.S. Agency for International Development (USAID) to Armenia David Hoffman. Welcoming the Ambassador, Ararat Mirzoyan presented the situation created after the adoption ...
On March 2, during the debate of the of the agendas of the sixth session of the NA seventh convocation and the regular sittings and the regular sittings some of the deputies touched upon the inner-political situation.Tigran Urikhanyan addressed a question to the NA Speaker: “I would like to say some...
Electronic System for Conducting Administrative Proceedings To Be Introduced
The executive body proposes to introduce an electronic system for conducting administrative proceedings in the tax body. This and a number of other amendments are proposed to be made to the Code on Administrative Offenses. It is envisaged with the introduction of the new system to use available work...
The parliament debated the amendments and the addenda to RA Tax Code being proposed by the Government in the second reading and for completely passing it. It is designed to regulate the procedure of the notice of the electronic documents via electronic means.From now on the documents subject to obli...
On March 1, the meeting of the newly appointed Head of the Armenian Delegation to Euronest PA Viktor Yengibaryan and the EU Ambassador Andrea Wiktorin to Armenia was held.During the meeting the sides touched upon the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement, stressing the importance of the f...
On February 24-26, during the OSCE PA Winter Sitting held in a virtual format the NA Delegation was the most active one. The members of the Delegation gave eight speeches, which related to the consequences of the Artsakh last war and the item of prisoners of war.“The key items of our speeches have b...
The RA Minister of Justice Rustam Badasyan presented the draft law on Making Addendum to the Constitutional Law the RA Judicial Code with the enclosed package. The bill on Amending the RA Law on Purchases authored by the MPs Lilit Makunts and Gevorg Papoyan was debated.The RA Deputy Minister of Econ...
At March 2, according to the decision made at the regular sitting, the National Assembly will debate the NA Draft Statement on Condemning the Policy of Azerbaijan on Impeding the Repatriation of Prisoners of War and Captive Civil Persons, including the Women being under the Control of Azerbaijan and...