ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը հանդիպեց Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Լին Մ. Թրեյսիին եւ Հայաստանում ԱՄՆ զարգացման ծրագրի գործակալության ղեկավար Դեւիդ Հոֆմանին:
Ողջունելով դեսպանին՝ Արարատ Միրզոյանը ներկայացրեց կրակի դադարեցման մասին եռակողմ հայտարարության ընդունումից հետո ստեղծված իրավիճակը եւ ընդգծեց՝ ռազմագերիների եւ գերեվարված անձանց հայրենիք վերադարձի խնդիրն առաջնային կարեւորություն ունի հայկական կողմի համար: Խորհրդարանի խոսնակը հույս հայտնեց, որ Միացյալ Նահանգներն առավել ակտիվորեն կներգրավվեն այս խնդրի շուտափույթ կարգավորման գործում: Միրզոյանը նաեւ ընդգծեց, որ արցախյան հիմնախնդիրը չի կարելի կարգավորված համարել, քանի դեռ չի լուծվել Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը՝ հիմնված ազգերի ինքնորոշման սկզբունքի վրա:
Դեսպան Թրեյսին իր հերթին նշեց, որ ամերիկյան կողմը ջանքեր է գործադրում նպաստելու հայ ռազմագերիների վերադարձին:
ԱՄՆԶԾ ղեկավար Դեւիդ Հոֆմանը Ազգային ժողովի նախագահին ներկայացրեց գործակալության ծրագրերը տարբեր ոլորտներում՝ անդրադարձ կատարելով խորհրդարանի աշխատանքներին եւ խորհրդարանի կարողությունների զարգացմանն ուղղված ծրագրերին:
Կողմերը զրույցի ընթացքում քննարկեցին հայ-ամերիկյան ընդհանուր օրակարգին վերաբերող հարցեր, ինչպես նաեւ երկուստեք ընդգծեցին Հայաստանում ներքաղաքական իրավիճակի լիցքաթափման կարեւորությունը:
Ազգային ժողովի մարտի 2-ի նիստում ԱԺ պատգամավորների հայտարարությունները «Մենք չպետք է մեր ոչ հողեղեն ցանկությունները միամտաբար գերտերությունների արտաքին քաղաքականության օրակարգին պարտադրենք եւ չպետք է հիմարաբար չնկատելու տանք հայ-ռուսական ռազմավարական փոխադարձ գործընկերության մեծ նշանակությունը երկու...
ՀԱՊԿ ԽՎ պաշտպանության եւ անվտանգության ու այլ հանձնաժողովների նիստեր անցկացվեցին
Մարտի 2-ին տեսակոնֆերանսի ձեւաչափով տեղի են ունեցել Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի (ՀԱՊԿ ԽՎ) Քաղաքական հարցերի եւ միջազգային համագործակցության,  Պաշտպանության եւ անվտանգության, Սոցիալ-տնտեսական եւ իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովների նիստերը: Քա...
Մարտի 2-ին ԱԺ յոթերորդ գումարման վեցերորդ նստաշրջանի եւ հերթական նիստերի օրակարգերի քննարկման ժամանակ պատգամավորներից ոմանք անդրադարձան ներքաղաքական իրավիճակին: Տիգրան Ուրիխանյանը հարց ուղղեց ԱԺ նախագահին. «Ես օրակարգի հետ կապված մի բան եմ ուզում ասել: Հարգարժան խորհրդարան, եթե նկատել եք, երկրո...
Կներդրվի վարչական վարույթների իրականացման էլեկտրոնային համակարգ
Գործադիրն առաջարկում է հարկային մարմնում ներդնել վարչական վարույթների իրականացման էլեկտրոնային համակարգ: Այս եւ մի շարք այլ փոփոխություններ են առաջարկվում կատարել Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքում: Նոր համակարգի ներդրմամբ նախատեսվում է առկա աշխատանքային ռեսուրսների առավել արդյունավետ ...
Խորհրդարանը երկրորդ ընթերցմամբ եւ ամբողջությամբ ընդունելու համար քննարկեց ՀՀ հարկային օրենսգրքում Կառավարության կողմից առաջարկվող փոփոխությունները եւ լրացումները: Նախատեսվում է կարգավորել էլեկտրոնային եղանակով էլեկտրոնային փաստաթղթերի ծանուցման ընթացակարգը: Հետայսու պարտադիր ծանուցման ենթակա փաստաթղ...
Մարտի 1-ին տեղի ունեցավ Եվրանեսթ ԽՎ-ում հայկական  պատվիրակության նորանշանակ ղեկավար Վիկտոր Ենգիբարյանի եւ Հայաստանում ԵՄ դեսպան Անդրեա Վիկտորինի հանդիպումը: Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձան Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրին՝ շեշտելով վերջինի լիարժեք կիրարկման կարեւոր...
Փետրվարի 24-26-ը տեղի ունեցած ԵԱՀԿ ԽՎ ձմեռային առցանց նստաշրջանի ընթացքում ԱԺ պատվիրակությունը եղել է ամենաակտիվներից մեկը: Պատվիրակության անդամներն ունեցել են 8 ելույթ, որոնք վերաբերել են արցախյան վերջին  պատերազմի հետեւանքներին եւ ռազմագերիների հարցին: «Մեր ելույթների կարմիր թելը եղել է գերին...
ՀՀ արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը ներկայացրեց «ՀՀ դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը՝ կից փաթեթով: «Առաջինից երկրորդ ընթերցման ընթացքում մենք հիմնականում կենտրոնացել ենք «Սնանկության  մասին» օրենքում որոշակի հարաբերությունների կարգավորմ...
Ազգային ժողովը մարտի 2-ին հերթական նիստում ընդունած որոշման համաձայն՝ փակ նիստում կքննարկի պատգամավորներ Թագուհի Թովմասյանի, Աննա Գրիգորյանի եւ Վարդան Աթաբեկյանի ներկայացրած «Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո գտնվող ռազմագերիների եւ գերեվարված քաղաքացիական անձանց, այդ թվում` կանանց հայրենադարձումը խոչ...
Ազգային ժողովի մարտի 2-ին հրավիրած նիստերի աշխատանքի սկզբում խորհրդարանի նախագահ Արարատ Միրզոյանը տեղեկացրեց, որ  հերթական նիստերի օրակարգում ընդգրկված Վճռաբեկ դատարանի դատավորի թեկնածուի  ընտրության հարցի քննարկումը հետաձգվում է: «Քիչ առաջ ինձ փոխանցեցին Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագա...

Спикер парламента встретился с послом США и руководителем USAID
Председатель НС А.Мирзоян встретился с послом США в Армении Линн Трейси и руководителем USAID в Армении Дэвидом Хоффманом.
Приветствуя посла, А.Мирзоян представил ситуацию после принятия трехстороннего заявления о прекращении огня и подчеркнул, что вопрос возвращения военнопленных и пленных на родину имеет первостепенное значение для армянской стороны. Спикер парламента выразил надежду, что США будут более активно подключаться к скорейшему урегулированию этой проблемы. Мирзоян также подчеркнул, что Нагорно-Карабахский конфликт нельзя считать урегулированным, пока статус Нагорного Карабаха не решен на основе принципа самоопределения народов.
Посол Трейси в свою очередь отметила, что американская сторона прилагает усилия для содействия возвращению армянских военнопленных.
Руководитель USAID Дэвид Хоффман представил Председателю НС программы агентства в различных областях, коснувшись работы парламента и программ по укреплению потенциала законодательного органа.
В ходе беседы стороны обсудили вопросы армяно-американской общей повестки, а также подчеркнули важность смягчения внутриполитической ситуации в Армении.
Заявления депутатов НС на заседании парламента 2 марта«Мы не должны наивно навязывать наши неземные желания во внешнеполитическую повестку сверхдержав и глупо игнорировать огромное значение армяно-российского стратегического взаимного партнерства в жизни двух государств и народов». А.Костанян....
Состоялись заседания комиссий ПА ОДКБ
2 марта в формате видеоконференции состоялись заседания постоянных комиссий ПА ОДКБ по политическим вопросам и международному сотрудничеству, по вопросам обороны и безопасности, социально-экономическим и правовым вопросам. Депутат НС А.Абовян принял участие в заседании Постоянной комиссии по политич...
Полемика при обсуждении повестки дня очередных заседаний НС
2 марта при обсуждении повесток дня шестой сессии НС седьмого созыва и очередных заседаний некоторые депутаты коснулись внутриполитической ситуации.Т.Уриханян задал вопрос Председателю НС: «Я хочу высказаться по поводу повестки дня. Уважаемый Парламент, если вы заметили, в стране кризис, экстремальн...
Внедряется электронная система административного производства
Исполнительная власть предлагает внедрить электронную систему ведения административного производства в налоговом органе.  Данное  изменение и ряд других поправок  предлагается внести в Кодекс об административных правонарушениях.Внедрение новой системы предполагает более эффективное ис...
Налогоплательщик считается извещенным надлежащим образом с момента доступа к персональной странице
Парламент рассмотрел во втором чтении и полностью предложенные правительством изменения и дополнения в Налоговый кодекс РА. Намечается урегулировать процедуру извещения об электронных документах в электронном виде.Отныне в случае невозможности размещения документов, подлежащих обязательному уведомле...
Посол ЕС в РА о программах в Сюникской области
1 марта состоялась встреча новоназначенного руководителя армянской делегации в ПА Евронест В.Енгибаряна и посла ЕС в Армении Андреа Викторин.В ходе встречи стороны коснулись Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве, подчеркнув важность его полноценного выполнения как для армянской сторон...
Красной нитью выступлений делегации НС РА на зимней сессии ПА ОБСЕ была проблема пленных
На состоявшейся 24-26 февраля зимней онлайн-сессии ПА ОБСЕ делегация НС РА была одной из самых активных. Члены делегации выступили с 8 докладами о последствиях последней Арцахской войны и проблеме военнопленных.«Красной нитью наших выступлений была проблема пленных – искусственная задержка возвращен...
Министр юстиции РА Р.Бадасян представил законопроект o внесении изменений в Судебный кодекс РА с прилагаемым пакетом. «В период с первого по второе чтения мы в основном сосредоточились на разъяснении регулирования отдельных отношений в законе «О банкротстве», исходящих из практики. То есть с первого...
Проект Заявления НС будет обсужден на закрытом заседании
Согласно решению, принятому 2 марта на очередном заседании парламента, проект Заявления НС «Об осуждении политики Азербайджана по препятствованию и необоснованному затягиванию репатриации военнопленных и гражданских пленных лиц, в том числе женщин», представленный депутатами Т.Товмасян, А.Григорян и...
Парламент не будет обсуждать вопрос избрания кандидата в судьи Кассационного суда
2 марта Председатель НС А.Мирзоян в начале заседания парламента проинформировал, что обсуждение вопроса об избрании кандидата в судьи Кассационного суда, включенного в повестку дня очередных заседаний, отложено.«Мне вручена записка председателя Высшего судебного совета, в которой сообщается о самоот...