ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արման Սարգսյանը ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի մարտի 16-ի նիստում ներկայացրեց մի շարք տեղեկություններ պաշտպանության ռազմավարական վերանայման հերթական շրջափուլի իրականացման, կրթության եւ պատրաստվածության, բանակում մարդու իրավունքների պաշտպանության, սոցիալական պաշտպանության համակարգի զարգացման եւ պաշտպանական ոլորտի քաղաքականության վերաբերյալ:
Սարգսյանն ընդգծեց, որ ռազմավարական գործընկեր ՌԴ-ի հետ ինտենսիվ աշխատանքներ են իրականացվում առկա խնդիրները հրատապ ռեժիմով լուծելու եւ բանակի պաշտպանունակությունը բարձրացնելու ուղղությամբ:
Ըստ զեկուցողի՝ ՊՆ-ն ջանք չի խնայելու, որ ունենանք տարածաշրջանում զսպող դերակատարմամբ առավել մարտունակ բանակ:
Առաջիկայում նախատեսվում են կառուցվածքային փոփոխություններ ՊՆ-ում, ինչպես նաեւ օրենսդրական փոփոխություններ «Պաշտպանության մասին» եւ «Զինվորական ծառայության  ու զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքներում:
Սարգսյանը տեղեկացրեց, որ ՊՆ-ում գործում է Մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ բարեվարքության կենտրոն: Քաղաքացիների դիմումների վերաբերյալ անմիջապես զեկուցվում է ՊՆ ղեկավարությանը եւ բարձրացված հարցերին տրվում են հրատապ լուծումներ: Ծավալուն աշխատանքներ են իրականացվում պատերազմի ընթացքում վիրավորում, խեղում, հաշմանդամություն ստացած զինծառայողների իրավունքների պաշտպանության եւ սոցիալական երաշխիքների ապահովման ուղղությամբ:
Սարգսյանն անդրադարձավ պատերազմից հետո առաջացած խնդիրներին, ռազմական կրթությանը, հիբրիդային քարոզչության պատերազմին դիմակայելուն ուղղված քայլերին, արտաքին եւ ներքին մարտահրավերներին:
«Պետական մտածողությունը պետք է գերիշխի բանակում»,- ամփոփեց ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արման Սարգսյանը:
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյի հետ: Հայաստանի խորհրդարանի խոսնակը անձամբ շնորհակալություն է հայտնել իր գործընկերոջը՝ Մարալ Նաջարյանի գերությունից ազատման գործում կարեւոր աջակցություն ցուցաբերելու...
Պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողով՝ 16.03.2021 ժամը 11:00 414 դահլիճ, Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողով` 16.03.2021 ժամը 10:00 114 սենյակ, Մարդու իրավունքների պաշտպանությա...

At March 16 sitting of the NA Standing Committee on Defense and Security, the RA Deputy Minister of Defense Arman Sargsyan presented a number of information related to the implementation of the next stage of strategic defense review, the education and preparedness, the defense of human rights in the army, the development of the social defense system and the policy of the defense sphere.
Sargsyan has underlined that intensive works are carried out with the strategic partner RF to urgently solve the existing problems and to increase the defense capacity of the army.
According to the rapporteur, the Ministry of Defense will spare no effort in order to have a more efficient army with a restraining role in the region.
Structural amendments are envisaged at the Ministry of Defense in the near future, as well as legislative amendments to the Laws on Defense and on the Military Service and the Serviceman’s Status.
Sargsyan has informed that there is the Human Rights and Integrity Building Centre in the Ministry of Defense. It is immediately reported to the leadership of the MoD and urgent solutions are given to the raised issues. Extensive works are carried out to protect the rights of wounded, mutilated, disabled servicemen and ensure social guarantees.
Sargsyan touched upon the problems emerged after the war, the military education, the steps to resist the war of hybrid propaganda, the external and internal challenges.
“Nation-State thinking should dominate in the army,” the RA Deputy Minister of Defense Arman Sargsyan concluded.
The Speaker of the RA National Assembly Ararat Mirzoyan had a telephone talk with the Speaker of the Federation Council of the RF Federal Assembly Valentina Matviyenko.The Speaker of the Armenian Parliament personally thanked his colleague for showing important support on releasing Maral Najarian. ...