ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի  մշտական հանձնաժողովում մարտի 22-ին քննարկվեց  2020-ի  կատարողականի վերաբերյալ Կառավարության զեկույցը:
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանի խոսքով՝ Covid-19 համավարակն ու պատերազմն ամբողջովին փոխել են կառույցի բնականոն աշխատանքը, եւ որոշ ծրագրեր չեն իրականացվել ամբողջովին կամ մասամբ:  Մասնավորապես, չեն իրականացվել Հայաստան-Սփյուռք համաժողովը, որի անցկացումը հետաձգվել է,  մասամբ՝ «Քայլ դեպի տուն» ծրագիրը: Վերջինս որոշ չափով իրականացվել է հեռավար:
Իրականացվել է  «Ի գործ» ծրագիրը, որի  51 մասնակից   արդեն աշխատում է Հայաստանի պետական հիմնարկներում: «Մեր այս հայրենակիցներից 6-ը մտադիր է  հետագա կյանքը շարունակել հայրենիքում»,- նշեց Զարեհ Սինանյանը:
Բեյրութում տեղի ունեցած  հայտնի աղետից հետո Լիբանանի հայ համայնքին օգնելու նպատակով օգոստոսի սկզբին Հայաստանից եւ Արցախից 3 օդանավով Բեյրութ օգնություն է ուղարկվել:
Հայաստան է ժամանել շուրջ 1500 լիբանանահայ: Նրանք աջակցություն են ստացել բնակարանի, կրթական եւ առողջապահական հարցերով:
Կորոնավիրուսի դեմ պայքարի շրջանակում կառույցը գործակցել է Սփյուռքի կազմակերպությունների հետ: Խորհրդարանի հետ որոշակի աշխատանքներ են տարվել Սփյուռքի մասին օրենք ունենալու համար:
Վերանայվել է կառույցի բյուջեն, ինչի արդյունքում այն 40 տոկոսով կրճատվել է:
Այս համատեքստում Զարեհ Սինանյանը նշեց, որ փոքր են իր ղեկավարած կառույցի թե՛ բյուջեն, թե՛ աշխատակազմը, ինչն էլ ազդում է աշխատանքների իրականացման վրա:
ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի մարտի 22-ի նիստում քննարկվեց Կառավարության 2021 թվականի փետրվարի 25-ի N 242-Ա որոշմամբ հավանության արժանացած «ՀՀ կառավարության 2019-ի փետրվարի 8-ի N 65-Ա որոշմամբ հավանության արժանացած՝ Կառավարության ծրագրի 2020 թվականի կատարման ընթացքի եւ արդյունքներ...

22 марта в Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта обсужден доклад о ходе и исполнении программы Правительства на 2020 г.
По словам Главного уполномоченного по делам диаспоры Аппарата Премьер-министра РА З.Синаняна, пандемия Covid-19 и война полностью изменили нормальную работу структуры, а некоторые программы были реализованы частично. Не состоялся форум Армения-Диаспора, проведение которого было отложено, в частности, программа «Шаг к дому». Последняя проводилась в некоторой степени дистанционно.
Реализована программа «К действию!», 51 участник которой уже работает в государственных учреждениях Армении. «Шесть наших соотечественников намерены и дальше жить на родине», - заметил З.Синанян.
В начале августа в Бейрут была отправлена ​​помощь тремя самолетами из Армении и Арцаха, чтобы помочь ливанской армянской общине после известного бедствия в Бейруте.
В Армению прибыло около 1500 ливанских армян. Им была оказана поддержка в жилищном строительстве, образовании и здравоохранении.
В рамках борьбы с коронавирусом структура сотрудничала с организациями диаспоры. Проделана определенная работа с парламентом по принятию закона о диаспоре.
Бюджет структуры пересмотрен, в результате чего сокращен на 40%.
В этом контексте З.Синанян отметил, что как бюджет, так и аппарат возглавляемой им структуры небольшие, что сказывается на проведении работ.
22 марта на заседании Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам обсуждался доклад «О ходе и итогах исполнения программы Правительства на 2020 г.».Министр юстиции РА Р.Бадасян представил обстоятельный отчет о правоохранительной системе, правосудии, верховенстве закона, антикоррупцион...