ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի  մշտական հանձնաժողովում մարտի 22-ին քննարկվեց  2020-ի  կատարողականի վերաբերյալ Կառավարության զեկույցը:
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանի խոսքով՝ Covid-19 համավարակն ու պատերազմն ամբողջովին փոխել են կառույցի բնականոն աշխատանքը, եւ որոշ ծրագրեր չեն իրականացվել ամբողջովին կամ մասամբ:  Մասնավորապես, չեն իրականացվել Հայաստան-Սփյուռք համաժողովը, որի անցկացումը հետաձգվել է,  մասամբ՝ «Քայլ դեպի տուն» ծրագիրը: Վերջինս որոշ չափով իրականացվել է հեռավար:
Իրականացվել է  «Ի գործ» ծրագիրը, որի  51 մասնակից   արդեն աշխատում է Հայաստանի պետական հիմնարկներում: «Մեր այս հայրենակիցներից 6-ը մտադիր է  հետագա կյանքը շարունակել հայրենիքում»,- նշեց Զարեհ Սինանյանը:
Բեյրութում տեղի ունեցած  հայտնի աղետից հետո Լիբանանի հայ համայնքին օգնելու նպատակով օգոստոսի սկզբին Հայաստանից եւ Արցախից 3 օդանավով Բեյրութ օգնություն է ուղարկվել:
Հայաստան է ժամանել շուրջ 1500 լիբանանահայ: Նրանք աջակցություն են ստացել բնակարանի, կրթական եւ առողջապահական հարցերով:
Կորոնավիրուսի դեմ պայքարի շրջանակում կառույցը գործակցել է Սփյուռքի կազմակերպությունների հետ: Խորհրդարանի հետ որոշակի աշխատանքներ են տարվել Սփյուռքի մասին օրենք ունենալու համար:
Վերանայվել է կառույցի բյուջեն, ինչի արդյունքում այն 40 տոկոսով կրճատվել է:
Այս համատեքստում Զարեհ Սինանյանը նշեց, որ փոքր են իր ղեկավարած կառույցի թե՛ բյուջեն, թե՛ աշխատակազմը, ինչն էլ ազդում է աշխատանքների իրականացման վրա:
ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի մարտի 22-ի նիստում քննարկվեց Կառավարության 2021 թվականի փետրվարի 25-ի N 242-Ա որոշմամբ հավանության արժանացած «ՀՀ կառավարության 2019-ի փետրվարի 8-ի N 65-Ա որոշմամբ հավանության արժանացած՝ Կառավարության ծրագրի 2020 թվականի կատարման ընթացքի եւ արդյունքներ...

On March 22, the Government report on the execution sheet for 2020 was discussed in the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport.
According to the Chief Commissioner for Diaspora Affairs at the Office of the RA Prime Minister Zareh Sinanyan, the COVID 19 pandemic and war completely changed the normal working process of the structure, and some programmes were not fully or partially implemented. In particular, the Armenia-Diaspora conference was not held, the holding of which was postponed, partially the ‘Step toward Home’ programme. The latter, to some extent, was held online.
The programme ‘In Action’ was implemented, 51 participants of which already work in the state institutions of Armenia. “6 of our compatriots intend to continue their future life in the homeland,” Zareh Sinanyan noted.
After the well-known disaster in Beirut, the humanitarian aid was sent to Beirut by 3 airplanes from Armenia and Artsakh to help Lebanese Armenian community at the beginning of August.
About 1.500 Lebanese-Armenians arrived in Armenia. They received support on housing, education and health.
In the framework of fight against coronavirus, the structure cooperated with organizations of Diaspora. Certain works have been done with the Parliament for having a law on Diaspora.
The budget of the structure was reviewed, as a result of which it was reduced by 40%.
In this context, Zareh Sinanyan has noted that the budget and the staff of the structure chaired by him are small, which has an impact on the implementation of the activities.