Միքայել Մելքումյան. Սահմանից ավելացված արժեքի հարկի հետաձգման հնարավորությունների տեղայնացման հարցը շատ արդիական եմ համարում: Ես հակված եմ հատուկ ռեժիմներ կիրառելու: ԵԱՏՄ իրավապայմանագրային դաշտը թույլ չի տալիս բոլոր ապրանքատեսակների դեպքում դա հետաձգել, բայց կարելի է կիրառել կարեւորագույն նշանակություն ունեցող խմբերի համար:
Սիսակ Գաբրիելյան. Նախագիծը խրախուսող է, որովհետեւ կառավարող ուժը խորհրդարանում որդեգրել է գործընկերային մեթոդը:
Արտակ Մանուկյան. Ինչու՞ ենք աշխատանքի արտադրողականությանը միտված մասնագետներից առանձնացրել հարկ վճարողներին: Փիլիսոփայորեն եթե մոտենանք, աշխատողի օրն արդեն ծածկում է հարկ վճարողի օրը: Օրինապահ հարկ վճարողներին խրախուսելուն կողմ եմ: Գնումների համակարգում, կարծում եմ, պետք է փոփոխություն անենք, որ երաշխիքների ինստիտուտը դարձնենք ավելի ճկուն:
Բաբկեն Թունյան. Շատ կարեւոր օրենքի նախագիծ է: Այն պրակտիկան, որ օրինապահ հարկ վճարողների մասով կիրառվում էր ՊԵԿ-ում, հիմա օրենքով է ամրագրվում:
Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Էդվարդ Հովհաննիսյանի եզրափակիչ ելույթ. Օրինապահ հարկ վճարողների համար նախատեսված առավելություններն են՝ պարզեցված ընթացակարգով ամսական կտրվածքով 60 մլն դրամ ԱԱՀ-ի վերադարձ, ծառայությունների մատուցման բնագավառում առավելություններ, առաջին հերթին՝ գործարար համբավ: Մենք հրապարակելու ենք օրինապահ հարկ վճարողների ցանկը: Սրանք բավարար ազդեցիկ միջոցներ են, որ հարկ վճարողը ձգտի օրինապահության:

Mikayel Melkumyan: I consider the issue of localization of the possibility for the postponement of the Value Added Tax (VAT) from the border very topical. I prefer to use special regimes. The legal field of the EEU does not allow to postpone it in case of all products but it can be used for the most important groups.
Sisak Gabrielyan: The bill is encouraging, because the governing force has adopted the partnership method in the parliament.
Artak Manukyan: Why have we separated the taxpayers from the specialists aimed at work productivity? If we approach the issue philosophically, the workers’ day already covers the taxpayers’ day. I am in favour of encouraging the legal taxpayers. I think there should be amendments in the purchasing system as to make the Institute of Guarantees more flexible.
Babken Tunyan: It is a very important draft law. That practice that was used in terms of legal taxpayers in the State Revenue Committee (SRC), now is reserved by the law.
The final speech of the Chair of the RA State Revenue Committee Edvard Hovhannisyan: The advantages designed for the legal taxpayers are the refund of VAT on a monthly basis by the clarified procedure, the advantages in the field of service delivery, in the first place – the business reputation. We will publish the list of legal taxpayers. These are enough influential means that a taxpayer strives to be law-abiding.