Միքայել Մելքումյան. Սահմանից ավելացված արժեքի հարկի հետաձգման հնարավորությունների տեղայնացման հարցը շատ արդիական եմ համարում: Ես հակված եմ հատուկ ռեժիմներ կիրառելու: ԵԱՏՄ իրավապայմանագրային դաշտը թույլ չի տալիս բոլոր ապրանքատեսակների դեպքում դա հետաձգել, բայց կարելի է կիրառել կարեւորագույն նշանակություն ունեցող խմբերի համար:
Սիսակ Գաբրիելյան. Նախագիծը խրախուսող է, որովհետեւ կառավարող ուժը խորհրդարանում որդեգրել է գործընկերային մեթոդը:
Արտակ Մանուկյան. Ինչու՞ ենք աշխատանքի արտադրողականությանը միտված մասնագետներից առանձնացրել հարկ վճարողներին: Փիլիսոփայորեն եթե մոտենանք, աշխատողի օրն արդեն ծածկում է հարկ վճարողի օրը: Օրինապահ հարկ վճարողներին խրախուսելուն կողմ եմ: Գնումների համակարգում, կարծում եմ, պետք է փոփոխություն անենք, որ երաշխիքների ինստիտուտը դարձնենք ավելի ճկուն:
Բաբկեն Թունյան. Շատ կարեւոր օրենքի նախագիծ է: Այն պրակտիկան, որ օրինապահ հարկ վճարողների մասով կիրառվում էր ՊԵԿ-ում, հիմա օրենքով է ամրագրվում:
Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Էդվարդ Հովհաննիսյանի եզրափակիչ ելույթ. Օրինապահ հարկ վճարողների համար նախատեսված առավելություններն են՝ պարզեցված ընթացակարգով ամսական կտրվածքով 60 մլն դրամ ԱԱՀ-ի վերադարձ, ծառայությունների մատուցման բնագավառում առավելություններ, առաջին հերթին՝ գործարար համբավ: Մենք հրապարակելու ենք օրինապահ հարկ վճարողների ցանկը: Սրանք բավարար ազդեցիկ միջոցներ են, որ հարկ վճարողը ձգտի օրինապահության:

Микаел Мелкумян: Считаю очень актуальным вопрос локализации возможности отсрочки НДС с границы. Я предпочитаю использовать специальные режимы. Договорно-правовое поле ЕАЭС не допускает отсрочки в случае всех видов товаров, но может применяться к их важнейшим группам.
Сисак Габриелян: Законопроект обнадеживает, потому что правящая в парламенте сила привержена партнерству.
Артак Манукян: Почему мы выделили налогоплательщиков из числа специалистов, ориентированных на производительный труд? С философской точки зрения день работника уже покрывает день налогоплательщика. Я за поощрение законопослушных налогоплательщиков. Считаю, что нужно внести изменения в систему закупок – для   более гибкого института гарантий.
Бабкен Тунян: Очень важный законопроект. Практика, ранее применявшаяся к законопослушным налогоплательщикам в Комитете государственных доходов (КГД), теперь закрепляется законом.
Заключительное слово председателя КГД Э.Ованнисяна: Предусмотренные преимущества для законопослушных налогоплательщиков:   упрощенная процедура ежемесячного возврата НДС в размере 60 млн драмов, льготы в сфере предоставления услуг, прежде всего – деловая   репутация. Опубликуем список законопослушных налогоплательщиков. Это достаточно эффективные меры для того, чтобы налогоплательщик стремился к правопорядку.