Արուսյակ Ջուլհակյան. Եթե պարոն Մարուքյանը կարծում էր, որ նախագահի կամ քաղաքապետի անուղղակի ընտրությունը վատ բան է, ապա պետք է այդ մասին խոսեր տարիներ առաջ: Մասնավորապես, նախագահին անուղղակի ընտրելու կառուցակարգ նախատեսվել է 2015-ի սահմանադրական փոփոխությունների ժամանակ:
Արման Բաբաջանյան. Ես հանդես կգամ արտախորհրդարանական ուժերի անունից, որոնք ողջունել են այս նախագիծը՝ այն համարելով կարեւոր քայլ: Սպասվող ընտրությունները պատմական եւ ճակատագրական են:
Արտակ Մանուկյան. Ուզում եմ օրակարգից շեղվել, քանի որ մեդիատեռորը մեզ հնարավորություն չի տալիս եւ տպավորություն է, որ մենք պարբերաբար պետք է որոշ բաներ ապացուցենք: Խոսքս վերաբերում է սոցիալական փաթեթին: Հայաստանում 8 տարի շարունակ 147 000 սոցփաթեթի շրջանակներից օգտվողներ (որում չկան բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, որովհետեւ օրենքը թույլ չի տալիս) ամեն ամիս 6000 դրամ ծախսելու հնարավորություն չեն ունեցել, որորվհետեւ այն սահմանափակվում է 4 ուղղությամբ: Կառավարության որոշմամբ՝ ավելանում են  այդ ուղղությունները եւ հնարավորություն է տրվում սոցփաթեթի շահառուներին հաճախել նաեւ լողավազան:
Արման Եղոյան. Քննարկում ենք Երրորդ Հանրապետության պատմության ողջ ընթացքի ամենակարեւոր նախագծերից մեկը: Շատերը կարծիք են հայտնել, թե այս նախագիծը բավականին քննարկված չէ: Սա քննարկվում է արդեն 26 տարի: Սա ճակատագրական պահ է հիմքերը դնելու մեր քաղաքական կյանքի առողջացման: Բոլոր այն ուժերը, որոնք դեմ են արտահայտվում այս նախաձեռնությանը, ընդամենը ցանկանում են նախկին քրեաօլիգարխիկ, թաղային հենքի վրա կառուցված իշխանության ռեժիմի համար քաղաքական ապագա ապահովել:
Համազասպ Դանիելյան. 1995-ին առաջին անգամ Հայաստանում ներդրվեց պարզ համամասնական ընտրակարգը: Մինչեւ 2000-ականները ակնհայտ էր նշյալ ժամանակվա իշխանությունների համար, որ այդ ընտրակարգով հնարավորություն չի ունենալու Ազգային ժողովում լինել մեծամասնություն:  26 տարի տեւած այս էպոպեան հասնում է իր տրամաբանական ավարտին: Խնդիրն իրականում պարզ է. պետք է վերջակետ դնել այս պատմությանը: Շատ պարադոքսալ է սակայն, որ այս փոփոխություններն ընդդիմությունն է ուզում, բայց դրան չի մասնակցում: Գովելի է, որ իշխանությունը կամք ունի դա հասցնելու տրամաբանական ավարտին:

Arusyak Julhakyan: If Mr. Marukyan thought that the indirect election of a president or a mayor is a bad thing, then he should speak about that years ago. In particular, the structural order of electing a president indirectly was stipulated during the constitutional amendments in 2015.
Arman Babajanyan: I will give a speech on behalf of the extra-parliamentary forces, who welcomed this bill considering it as an important step. The upcoming elections are historical and fatal.
Artak Manukyan: I would like to deviate from the agenda, because the media terror does not give us an opportunity, and there is an impression that we must often some things approve. My speech referred to the social package. 147.000 users (where there are no high-ranking officials, as the law does not allow) in the framework of the social package 8 years continually did not have an opportunity to spend 6,000 AMD every month in Armenia, because it is restricted by 4 directions. By the decision of the Government, those directions are increased, and the opportunity is given to the beneficiaries of the social package to go to the swimming pool.
Arman Yeghoyan: We discuss one of the most important bills during the whole history of the Third Republic. Many of us expressed their opinions that this bill was not enough undergone. This is debated already 26 years. This is a fatal moment to lay the foundation of healing our political life. All those forces, who are against this initiation, just want to secure the political future for the regime of the former criminal-oligarchic regime.
Hamazasp Danielyan: The simple proportional electoral system was invested in Armenia for the first time in 1915. It was obvious for the former authorities of the mentioned time until 2000 that it would be no opportunity to be a majority in the National Assembly with that electoral system. This epopee, lasted 26 years, brings to its logical ending. The problem is actually simple: we should put an end to this story. It is very paradoxical; however, these amendments want an opposition, but it does not take part in it. It is commendable that the power has a will to bring to its logical conclusion.