Արուսյակ Ջուլհակյան. Եթե պարոն Մարուքյանը կարծում էր, որ նախագահի կամ քաղաքապետի անուղղակի ընտրությունը վատ բան է, ապա պետք է այդ մասին խոսեր տարիներ առաջ: Մասնավորապես, նախագահին անուղղակի ընտրելու կառուցակարգ նախատեսվել է 2015-ի սահմանադրական փոփոխությունների ժամանակ:
Արման Բաբաջանյան. Ես հանդես կգամ արտախորհրդարանական ուժերի անունից, որոնք ողջունել են այս նախագիծը՝ այն համարելով կարեւոր քայլ: Սպասվող ընտրությունները պատմական եւ ճակատագրական են:
Արտակ Մանուկյան. Ուզում եմ օրակարգից շեղվել, քանի որ մեդիատեռորը մեզ հնարավորություն չի տալիս եւ տպավորություն է, որ մենք պարբերաբար պետք է որոշ բաներ ապացուցենք: Խոսքս վերաբերում է սոցիալական փաթեթին: Հայաստանում 8 տարի շարունակ 147 000 սոցփաթեթի շրջանակներից օգտվողներ (որում չկան բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, որովհետեւ օրենքը թույլ չի տալիս) ամեն ամիս 6000 դրամ ծախսելու հնարավորություն չեն ունեցել, որորվհետեւ այն սահմանափակվում է 4 ուղղությամբ: Կառավարության որոշմամբ՝ ավելանում են  այդ ուղղությունները եւ հնարավորություն է տրվում սոցփաթեթի շահառուներին հաճախել նաեւ լողավազան:
Արման Եղոյան. Քննարկում ենք Երրորդ Հանրապետության պատմության ողջ ընթացքի ամենակարեւոր նախագծերից մեկը: Շատերը կարծիք են հայտնել, թե այս նախագիծը բավականին քննարկված չէ: Սա քննարկվում է արդեն 26 տարի: Սա ճակատագրական պահ է հիմքերը դնելու մեր քաղաքական կյանքի առողջացման: Բոլոր այն ուժերը, որոնք դեմ են արտահայտվում այս նախաձեռնությանը, ընդամենը ցանկանում են նախկին քրեաօլիգարխիկ, թաղային հենքի վրա կառուցված իշխանության ռեժիմի համար քաղաքական ապագա ապահովել:
Համազասպ Դանիելյան. 1995-ին առաջին անգամ Հայաստանում ներդրվեց պարզ համամասնական ընտրակարգը: Մինչեւ 2000-ականները ակնհայտ էր նշյալ ժամանակվա իշխանությունների համար, որ այդ ընտրակարգով հնարավորություն չի ունենալու Ազգային ժողովում լինել մեծամասնություն:  26 տարի տեւած այս էպոպեան հասնում է իր տրամաբանական ավարտին: Խնդիրն իրականում պարզ է. պետք է վերջակետ դնել այս պատմությանը: Շատ պարադոքսալ է սակայն, որ այս փոփոխություններն ընդդիմությունն է ուզում, բայց դրան չի մասնակցում: Գովելի է, որ իշխանությունը կամք ունի դա հասցնելու տրամաբանական ավարտին:

Арусяк Джулакян . Если г-н Марукян полагал, что непрямые выборы президента или мэра нежелательны, он должен был сказать об этом много лет назад. В частности, структура непрямых выборов президента была предусмотрена в конституционных поправках 2015 года.
Арман Бабаджанян . Я выступаю от имени внепарламентских сил, которые приветствовали этот проект как важный шаг. Предстоящие выборы исторические и судьбоносные.
Арман Егоян. Мы обсуждаем один из важнейших проектов в истории Третьей Республики. Многие думают, что этот проект недостаточно обсуждался, между тем он дебатируется уже 26 лет. Настал судьбоносный момент заложить основы для оздоровления нашей политической жизни. Все силы, выступающие против этой инициативы, всего лишь хотят обеспечить политическое будущее прежнему режиму, опиравшемуся на криминально-олигархическую, местечковую   власть.
Амазасп Даниелян. В 1995 г. в Армении впервые была введена простая пропорциональная избирательная система. До 2000-х годов для тогдашних властей было очевидно, что избирательная система не позволяет им иметь большинство в Национальном Собрании. Эта 26-летняя эпопея подходит к логическому концу. Проблема на самом деле проста – нам нужно положить конец этой истории. Однако весьма парадоксально, что оппозиция желает этих изменений, но не участвует в них. Похвальна решимость  власти довести их до логического завершения.