««Տեղական ինքնակառավարման մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծն առաջին ընթերցմամբ քննարկվեց ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի ապրիլի 9-ի նիստում:
Գործադիրն առաջարկում է օրենքի 45-րդ հոդվածի 1-ին մասի 8-րդ կետի բոլոր «նավթային գազերի» բառերը փոխարինել «նավթային կամ ածխաջրածնային գազերի» բառերով: Նախաձեռնության անհրաժեշտությունը պայմանավորված է վառելիք օգտագործելու համար նախատեսված հեղուկացված ածխաջրածնային գազերի շուկայահանման եւ իրացման պայմանների կարգավորմամբ, մասնավորապես «Որպես վառելիք օգտագործելու համար նախատեսված հեղուկացված ածխաջրածնային գազերին ներկայացվող պահանջներ» ԵԱՏՄ տեխնիկական կանոնակարգի 15-րդ կետի կատարման ապահովմամբ: Փոփոխությունը պայմանավորված է նաեւ «Տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքով համայնքների վարչական տարածքում տվյալ վառելիքի վաճառքի համար նախատեսված թույլտվության սահմանմամբ:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Վարոս Սիմոնյանի համոզմամբ՝ կկարգավորվեն հեղուկացված ածխաջրածնային գազերի վաճառքի/իրացման ժամանակ առաջացած օրենսդրական բացերն ու անհամապատասխանությունները, մասնավորապես՝ համայնքի ղեկավարի կողմից վարչական տարածքում ածխաջրածնային գազերի վաճառքի թույլտվության հարցը:

9 апреля Постоянная комиссия НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны природы обсудила в первом чтении законопроект о внесении изменения в закон РА «О местном самоуправлении».
Исполнительная власть предлагает заменить все слова «нефтяные газы» в п.8 ч.1 ст.45 закона словами «нефтяные или углеводородные газы». Необходимость инициативы обусловлена ​​регулированием условий маркетинга и реализации сжиженных углеводородных газов для использования в качестве топлива, в частности обеспечением выполнения п.15 Технического регламента ЕАЭС «Требования к сжиженным углеводородным газам для использования в качестве топлива». Поправка также обусловлена законом «О местном самоуправлении», определяющим разрешение на продажу этого топлива на отведенной административной территории общин.
Заместитель министра экономики РА В.Симонян убежден, что возникшие при продаже/реализации  сжиженных углеводородных газов законодательные пробелы и несоответствия будут урегулированы, в частности, вопрос разрешения руководителем общины продажи сжиженных углеводородных газов на административной территории.