ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի քաղաքացիական ծառայության գրասենյակի ղեկավարի պարտականությունները կատարող Վաչե Քալաշյանն ԱԺ ապրիլի 13-ի նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկման ներկայացրեց ««Պետական պաշտոններ եւ պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Նախագծով առաջարկվում է զինվորական ծառայության մեջ որպես կամավորական ընդգրկված, զորահավաքային զորակոչի միջոցով զինվորական ծառայության մեջ գտնվող եւ պետական պաշտոն ու պետական ծառայության պաշտոն զբաղեցնող անձանց հիմնական աշխատավարձը պահպանել մարտական գործողություններին մասնակցելու ժամանակահատվածում: Մարտական գործողություններին մասնակցելու մեկնած պետական ծառայողի կատարողականը բացասական գնահատելու դեպքում առաջարկվում է չկիրառել օրենքով նախատեսված՝  հիմնական աշխատավարձի աճի կասեցման կամ աշխատավարձի իջեցման դրույթները:
Օրենքի ընդունումից հետո ՊԵԿ քննիչներին հավելավճար կտրվի ոչ թե ըստ կոչման, այլ ըստ դասային աստիճանի:
ԱԺ առողջապահության եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրեց Հերիքնազ Տիգրանյանը:

13 апреля на заседании НС и.о. начальника департамента гражданской службы Аппарата Премьер-министра РА В.Калашян представил к обсуждению в первом чтении законопроект о внесении изменений и дополнений в закон «Об оплате труда лиц, занимающих государственные должности и должности государственной службы».
В законопроекте предлагается сохранить базовую заработную плату для служащих в армии в качестве добровольцев, проходящих военную службу по призыву и занимающих государственные должности и должности государственной службы в период участия в боевых действиях. В случае отрицательной оценки деятельности госслужащего, выехавшего для участия в боевых действиях, предлагается не применять положения закона о приостановлении повышения или понижения базовой заработной платы.
После принятия закона следователям КГД доплата будет не по званию, а по чину.
Э.Тигранян представила положительное заключение Постоянной комиссии НС по здравоохранению и социальным вопросам.