ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի քաղաքացիական ծառայության գրասենյակի ղեկավարի պարտականությունները կատարող Վաչե Քալաշյանն ԱԺ ապրիլի 13-ի նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկման ներկայացրեց ««Պետական պաշտոններ եւ պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Նախագծով առաջարկվում է զինվորական ծառայության մեջ որպես կամավորական ընդգրկված, զորահավաքային զորակոչի միջոցով զինվորական ծառայության մեջ գտնվող եւ պետական պաշտոն ու պետական ծառայության պաշտոն զբաղեցնող անձանց հիմնական աշխատավարձը պահպանել մարտական գործողություններին մասնակցելու ժամանակահատվածում: Մարտական գործողություններին մասնակցելու մեկնած պետական ծառայողի կատարողականը բացասական գնահատելու դեպքում առաջարկվում է չկիրառել օրենքով նախատեսված՝  հիմնական աշխատավարձի աճի կասեցման կամ աշխատավարձի իջեցման դրույթները:
Օրենքի ընդունումից հետո ՊԵԿ քննիչներին հավելավճար կտրվի ոչ թե ըստ կոչման, այլ ըստ դասային աստիճանի:
ԱԺ առողջապահության եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրեց Հերիքնազ Տիգրանյանը:

At April 13 NA sitting, the Acting Head of the Civil Service Bureau of the RA Prime Minister Staff Vache Kalashyan presented for a debate the draft law on Making Amendments and Addenda to the Law on Remuneration of Persons Holding Public Positions and Public Service Positions.
It is proposed by the bill to maintain t he basic salary of the volunteers, the persons who are in the military service by a conscription and who hold public and public service positions during the period of participation in military actions. It is recommended not to apply the provisions on the suspension of the basic salary growth or reduction of the salary stipulated by law in case of negatively evaluating the executive sheet of the civil servant taking part in military actions.
The surcharge for the State Revenue Committee investigators will be given not for the title, but for the class rank after passing the law.
Heriknaz Tigranyan presented the endorsement of the NA Standing Committee on Health Care and Social Affairs .